Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı veri girişi ve çıkışı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Yasin Güldeş tarafından paylaşıldı.

1. Yasin Güldeş

Yasin Güldeş CMNet Üyesi

arkadaşlar toplama ayırlma ve geri dönüşüm lisansı olan bir firmada yeni işe başladım daha önceki mühendis arkadas sisteme 2011 yılı boyunca hiç giriş yapmamış 1 hafta içinde girişleri yapmam gerekiyor dikkat edeceğim hususları yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

2. Yasin Güldeş

Yasin Güldeş CMNet Üyesi

sanırım kimsenin dikkatini çekmedi :(

3. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

dikkat etmeniz gereken birşey yok pratik01 gelen atıkları teslim aldığınız formları sisteme gireceksiniz.
    belediyeden gelenlere giriş türü olarak "kaynakta ayrı toplama"
    sanayi kuruluşlarından aldığınız atıklar için"sanayi"
    gider pusulasıyla mal aldıysanız"diğer"
    olarak giriş yapmanız gerekmekte.
    girişleri yaptıktan sonra bu malların çıkışlarını yapmalısınız. yani satış yaptığınız yerlere kestiğiniz faturaları girmelisiniz.
    girişler 7B ye çıkışlar 7C ye yapılacaktır.
    daha başka bilgiye ihtiyaç duyarsanız yardımcı olabilirim
    kolay gelsin

Yasin Güldeş bunu beğendi.
  4. muhendis63

muhendis63 CMNet Üyesi

bazı konularda geç kalmışsınız.çünkü eski ayların girişlerini yapamayacaksınız,bu aydan sonrakileri ancak yapabilirsiniz..

5. Yasin Güldeş

Yasin Güldeş CMNet Üyesi

mustafa bey bizim firmamız çöp sahasınıda işletiyor genelde oradan ayrışıp geliyor bunu ne olarak girebilirim sonuçta yönetmeliğe giöre bu yasak

6. Mustafa Demir

öyle bir sistem yok pratik01. bence bunu düzelttirmeyi deneyin ilk önce. sizin firma biraz sorunlu sanırım.
    bir yıl boyunca girişler yok.ayırma bandı çalışmıyor.çöpte vahşi ortamda ayırma yapılıyor. yani bu kadar olumsuzluğun içinde o malzemeleri nasıl giriş yaptığınızın pek bir önemi de yok bence.
    anlattığınız sistem kaynakta ayrı toplamaya uymuyor. sanayiden de bir mal alımına örnek değil o halde diğer seçeneğiyle giriş yapabilirsiniz.
    onun da iki türlü sakıncası var.
    1. si gider pusulasıyla mal aldığınız zaman mal aldığınız kişinin bilgilerine ihtiyaç duyarsınız. burada mal aldığınız kişiden kasıt aslında sokak toplayıcıları oluyor ama sizde öyle bir durumda yok.
    2. si ise yakında çevre ve şehircilik bakanlığının TATların gider pusulasıyla mal almasını kaldıracağı söyleniyor. kuvvetli bir ihtimallede kaldıracaklar. ozaman sorun yaşayacaksınız demektir.

Belediyeden onaylı bir atık yönetim planınız varsa bu plan dahilinde ambalaj atığı toplama sisteminizi kendi işletmenize kaydırırsanız(çöpte ayırma yerine) girişlerinizi kaynakta ayrı toplama olarak yapabilirsiniz.

7. Yasin Güldeş

Yasin Güldeş CMNet Üyesi

vallahi mustafa bey fabrika acayip sorunlu pazartesi çevre ve şehirliğe gidip düzeltmeye çalışacağım umarım hak verirler

8. Mustafa Demir

bence sorununuzun çözüm yeri çevre şehircilik değil ama yinede siz bilirsiniz

9. Yasin Güldeş

Yasin Güldeş CMNet Üyesi

peki siz ne önerirsiniz??

10. Mustafa Demir

önce tesisi yönetmeliğin belirttiği şekilde çalıştımanız lazım o zaman zaten bir sorununuz kalmaz

Yasin Güldeş bunu beğendi.
  11. rambet

rambet CMNet Üyesi

geçmiş ayların girişleri yapılabiliyor mu?

12. Mustafa Demir

bildirimi göndermemişseniz giriş yapılabiliyor

13. Elif Kütahya Önal

Elif Kütahya Önal CMNet Üyesi

bende bu ay itibarı ile belgemi aldım ve girişleri yapacağım ancak hem toplama ayırma hemde geri dönüşüm olunca 7Cden 8Bye geçişi nasıl yapacağız yani kendi topladığımız ürünün toplama ayırmadan çıkarıp kendi geri dönüşümümüze nasıl aktaracağız.

14. Mustafa Demir

tat'tan gdt'ye mal geçişinizi sevk irsaliyesiyle yapabilirsiniz.

15. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

Mustafa bey her iki işlem de aynı adreste yapılırsa nasıl olur.?

16. Mustafa Demir

birşey olmuyo :)

çoğunda aynı işlem aynı adreste yapılıyo bu yüzden bakanlık her iki işi yapanlara belgelendirme için gdt çıkışını kabul ederim dedi.

17. rambet

rambet CMNet Üyesi

sistemde aralık ayı girişleri açılmıyor ocak girişleri var bizde bildirimleri çıktı alıp rapor halinde vermeye karar verdik bir sorun çıkar mı? ayrıca bu bildirimleri yapma yetkisi olması için çevre görevlisi belgesine ihtiyaç var mı? çevre mühendisi olmak yetiyor mu :)

18. Tuba Güneşli

Tuba Güneşli CMNet Üyesi

merhaba Elif hn.
    kendi tat lisansınızla topladığınız atıklar yine kendi firmanızda değerlendirilecekse aktarma tutanağı düzenlemeniz gerekecek ve bu aktarma tutanağını tat çıkışınızdan 7-c den göstereceksiniz(makbuz tarihi, makbuz numarası, ve miktarı).zaten ekranda 8-b de otomatik olarak görülecek ve onay vereceksiniz, yani kendi firmanızın tat çıkışı ve gdt girişi olmuş olacak.
    iyi çalışmalar..

Müjdat Öner bunu beğendi.
Ambalaj atığı veri girişi ve çıkışı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kimyasal Veri Girişi

Merhaba arkadaşlar, işe yeni başladım ve direk önüme kimyasal veri girişi firma kaydı ve sonrası bildirimler geldi, benim sizden istediğim yardım ben firmanın OTİM, SEVESO, Ömrünü Tamamlamış Araçlar, Kimyasal Madde Envanter ve Güvenlik Bildirim Sistemine dahil olup olmadığını nasıl anlayacağım, sistemleri ilk defa gördüğümden dolayı yabancılık çekiyorum ve klavuzlara baktığım zamanda pek...
  2. Ambalaj atıkları veri sistemi

Tat lİsansli fİrmalar ambalaj atiklari verİ sİstemİnİ aylik bİldİrİmlerİ nasil yapar? 8b ve 8c nedİr? Verİler onaylandiktan sonra mi Çiktisi alinip, İl mÜdÜrlÜĞÜne gÖnderİlİr?
  3. Kimyasallar veri girişi

Kimyasalların envanteri ve kontrolü hakkında yönetmelik ile ilgili sadece kimyasal madde üreten ve ithal edenler mi kimyasal veri girişine bu kimyasalları bildirecek ve bu kimyasalların neler yardımcı olacak arkadaşlar varsa sevinirim..
  4. Ambalaj atığı veri giriş sistemi il müdürlüğü onay yazısı

Toplama Ayırma tesisi geçiçi faaliyet belgemiz var, tam lisans alabilmek için önceden yönetmeliğin ek-3c sinde yönetim planı uygunluk yazısı istiyodu artık bu değişmiş, ambalaj atığı veri giriş sistemi il müdürlüğü onay yazısı isteniyor. Bu konuda izlenicek yol nedir ? bilgisi olan ve bu başvuruda bulunmuş arkadaşlarımız var mI ? Yardımcı olursanız sevinirim.. Teşekkürler..
  5. Belediye atık ambalaj girişi

Arkadaşlar belediye atık ambalaj sayfasına girebilen var mı? (http://online.cevre.gov.tr/ bu sayfadan)