Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atığı veri kayıt sistemi

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Mustafa Kaya44 tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar mrb... Geçici faaliyet belgesini 24 temmuzda almış toplama ayırma ve geri dönüşüm firmasında işe yeni başladım.kullanıcı kodunu ve şifreyi yeni aldık.ilk yapmam gereken nedir 24 temmuzdan bugüne kadar tesise gelen atıkları mı gireceğim ve nasıl girecem...belediyeyle daha sözleşme yapmadık sadece parayla alıyoruz şu an atıkları.aldığımız atıkların faturasını mı girecem sisteme yardımcı olur musunuz?
   
  Gülçin Doğan bunu beğendi.
 2. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 Kardeşim öncelikle hayırlı olsun. Gfb aldığın tarihten itibaren atık alımına başlayabilirsin ve 24 temmuzda atık aldıysanız o tarihten başlayarak atıkları gireceksin. Kısaca Gfb aldığın tarih önemli. Ambalaj atık sisteminde ek-7 ve ek-8 sistemleri var. Ek-7 topladığın ambalaj atıklarını ek-8 ise toplamış olduğun atıkları geri kazanım sonucu ürün haline getirdikten sonra girdiğin sistemdir. Faturaları baz alarak gireceksin. Ek-7B almış olduğun atıkları gireceksin. Ek-7C lisanslı firmalara satmış olduğun atıklardır. Ek-8B Yine almış olduğu atıklar ile kendi geri kazanıma gönderdiğin ambalaj atıklarını gireceksin. Ek-8C ise geri kazanım sonucu oluşan ürünleri lisans şartı aranmaksızın satmış olduğun yerleri girerek beyan edeceksin. Ek-7B sisteminde lisanslı firmalardan gelmiş olan atıkları beyan edeceksin hem de lisanstan muaf olunan yerlerden aldığın atıkları gireceksin. Mesela Şölen çikolata lisanstan muaf ve bunların ambalaj atıkları çıkıyor. Ek-7B sisteminden girerek beyan edeceksin.
   
  Kaan Kayral bunu beğendi.
 3. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi Tesekkür ederim maşallah çok güzel açıklamışssın :))) @Mustafa Kaya44 Hayırlı uğurlu olsun nerede başladın sen :)) Bak bizim mehmet özakçil var ya oda iş arıyor :) bilgin olsun :)
   
  Adalet savascisi bunu beğendi.
 4. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  ek-7b sisteminde temin yönteminde sanayi,havaalanı,mücavir alan sınır dışı ,getirme merkezi,kaynakta ayrı toplama ve ithalat var.
  1-) Sanayi;eğer firma sanayi bölgesinde bulunuyorsa aldığın ambalaj atıklarını girerken sanayi olarak seçersin. Yalnız firma sanayi bölgesinde bulunmuyor diyelim ya da karar veremedin. Firma sanayi odasına kayıtlı ise temin yöntemine sanayi seçip beyan yapabilirsin.
  2-) Havaalanı; Havaalanı bölgesinde bulunan firmalar için.
  3-) Mücavir alan sınır dışı;Firma belediye sınırları dışında yer alıyorsa ve sanayi odası ve ticaret odasına kayıtlı değilse ( bu tür firmalar şahıs olur genellikle) bu temin yöntemini seçersin.
  4-) Getirme merkezi; Atığın ilk oluştuğu yerler için geçerlidir.
  5-) Kaynakta ayrı toplama; belediye ile anlaşma yapıldığında belediye sınırları içerisinde marketlerden vb yerlerden aldığınız atıkları bu seçeneği seçerek beyan edersiniz.
  6-) İthalat; Yurtdışından aldığınız atıklar için bu yöntemi seçerek beyan edersiniz.
  Ek-7b sistemine hem lisanslı firmalardan almış olduğun atıkları hem de lisanstan muaf olan yerlerden(Örneğin şölen çikolata lisanstan muaf ve buradan ambalaj atığı alabilirsin) ambalaj atığı aldığın zaman beyan yapabilirsin. Ek-7c ise lisanslı firmalara sattığın ambalaj atıklarını girersin.
  Şöyle bir durum daha var. Mesela sana 50 ton ambalaj atığı geldi ve sen bunun 20 tonunu kendi geri kazanımına gönderdin. Bunu ek-7c sisteminden çıkış yaparken kendi firmanın adını yazacaksın. Tarihe hangi ay ise o ayın sonunu yazacaksın.(Ağustos ayı için diyelim ve 30 çekiyor. 30.08.2015 yazacaksın) fatura numarasına 0 yazacaksın.(Eğer ambalaj atığı gider pusulası düzenliyorsan onun seri numarasını yazabilirsin) temin yöntemi lisanslı gdt yazacaksın, hangi atıktan ne kadar gönderdiğini yazıp kaydedeceksin. Sonra bu ek-8b sisteminde gözükecek ve sağ tarafta onayla diye çıkacak ama sen onaylamayacaksın. aynı işlemleri yine ek-8b sistemine gelip yapacaksın ama bu sefer temin yöntemine lisanslı tat yazacaksın ve işlemler bitiyor.(Sağlaması yapılmıştır.) EK-8c'ye ise atık geri kazanım sonucu ürettiğin granülleri hangi firmalara sattıysan onları beyan edeceksin ama faturaları keserken kdvli veya tevkifatlı olarak beyan etmelisin. o olarak kdv çıkılırsa bunları beyan etmemelisin.

  @glcndgn Rica ederim yardım etmek görevimiz:)
   
  Kaan Kayral ve Gülçin Doğan bunu beğendi.
 5. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  öncelikle çok teşekkür ederim... biraz anladım sanırım ama aklıma takılan; şu an hurdacılardan para karşılığı kırılmış(çapak halinde) atıklar alınıyo onları girecek miyim.yani lisanssız yerlerden alınıyo.zaten şirket yeni olduğu için daha bedelsiz ya da piyasaya süren şirketlerden atık alamadık belediye ile de sözleşmemiz daha gerçekleşmediği için atıkları da toplayamıyoruz.

  teşekkür ederim @glcndgn o da bulur yakında zamanla oluyo sabır istiyo bu işler...
   
 6. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 Hurdacılardan (lisansı olmayan yerlerden) ambalaj atığı alınması yasaktır. İl çevre şart koydu alınmaması için. l) Ambalaj atıklarının geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisanslı işletmelere verilmesi esastır. Ambalaj atıklarının bunların dışındaki kişi ve/veya kuruluşlar tarafından toplanması yasaktır.
  Sen lisansız yerlerden aldığın atıkları sisteme girmeyeceksin.
   
 7. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  haklısınız biliyorum ama geri dönüşümün yeni başladığı bir ilde bunları hurdacılara anlatmak biraz zaman alacak gibi...çok teşekkür ederim olgaç bey bilgilerinizden faydalanacağım kolay gelsin sizlere de işlerinizde...
   
 8. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 Aynen öyle herşey iyi olur. Ben sana her konuda yardımcı olurum. istediğin zaman rahatsız edebilirsin. İş konusunda elimden gelen yardımı yaparım. Hayırlı olsun,Allah utandırmasın:)
   
  arikanhasan bunu beğendi.
 9. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  amin inşaallah @Olgaç Sürmelihindi Allah sizden ve sizin gibilerden de razı olsun... takılırsam rahatsız ederim teşekkürler :)
   
  Adalet savascisi bunu beğendi.
 10. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 Mehmet e ben iş beğendiremedim valla o kadar yer söyledik gitmedi :) aynen sabır işi ama bizimki beğenmiyor :) kolay gelsin sana da :)
   
 11. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  Onun ne yaptigini bende anlamadim :) Teşekkürler
   
 12. Gülçin Doğan

  Gülçin Doğan CMNet Üyesi

  Bende onu kendine bıraktım valla :)))
   
 13. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi Olgaç bey mrb. bizim sistemde 82 tane kayıtlı firma(PS, TD vb.) görünüyo.7B ye giriş yaparken kimden alındığı kısmına onları girecem galiba doğru mu? Forumda sizin gönderdiğiniz ambalaj atığı alındı makbuzunu gördüm.o makbuzu sadece belediyeden aldığım atık için mi dolduracam yoksa bu firmalardan aldıklarım için de dolduracak mıyım ?
   
 14. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 sistemde kayıtlı olan firmalar lisanslı olduklarını gösterir. Siz lisanslı firmadan ya da lisanstan muaf olan firmadan ambalaj atığı aldınız. Lisanslı firmalar kendi ek-7c sistemlerinden girecekler ve sizde kendi ek-7b sisteminizden onaylayacaksınız. Eğer firma girmezse size kestiği faturayı baz alarak gireceksiniz. Atıkları beyan ederken fatura önemlidir. Ambalaj atığı alındı makbuzu belediyeden sınırları içerisinde aldığınız atıkları beyan ederken kullanacaksınız.
   
 15. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi anladım peki şu bedelsiz meselesinde kafam karıştı danıştay neyi iptal etmiş. bu firmalardan bedelsiz mi alacağız atıkları yoksa bedel isteme gibi bir hakları var mı?
   
 16. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 Kardeşim o karar mahkemeye gitmişti ve sonuçlanan bir durum yok. Kimisi bedelsiz veriyor kimisi ise bedelli. Ben Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne sorduğumda yönetmelikteki madde geçerli demişti.
   
 17. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi peki.. bir sorum daha olacak lisanstan muaf firmalardan aldığımız atıkları sisteme ne diye gireceğiz o firmadan aldığımızı göstermeye gerek yok sanırım
   
 18. Adalet savascisi

  Adalet savascisi CMNet Üyesi

  @Mustafa Kaya44 Lisanstan muaf olan yerlerden aldığın atıklarda şu şekilde yol izleyeceksin;mesela firma organize sanayi bölgesinde yer alıyor. Temin yöntemini sanayi seçip gireceksin. Firma organize sanayi bölgesinde yer almıyor diyelim ya da sanayi bölgesinde olup olmadığına karar veremedin. O zaman firmanın sanayi odasına kayıtlı olup olmadığına bakacaksın. Eğer sanayi odasına kayıtlı ise yine temin yöntemini sanayi seçerek yapabilirsin. Mesela Gaziantep dışında bir firma vardı. Kahramanmaraş bölgesine yakın ve firma şahıs firmasıydı ve herhangi bir odaya kaydı yoktu. Ben temin yöntemine mücavir alan sınır dışı seçerek beyan etmiştim.
   
  Gülçin Doğan ve Badem Ağacı... bunu beğendi.
 19. Badem Ağacı...

  Badem Ağacı... CMNet Üyesi

  bedelsiz meselesine ben bir açıklık getirmek istiyorum sayın@Olgaç Sürmelihindi ve@Mustafa Kaya44. bu bedelsiz meselesi yapılan bir toplantıda artık bedelsiz ibaresi kaldırılıp. isteyen bedelli verir isteyen vermeyecek bu şekilde bir yol izlenecegini yapılan ambalaj toplantısı konusunda geçmişti. ne zaman gerçekleşecegi zaman olarak tarih verilmedi ancak en kısa bir zamanda olacak.
   
  Gülçin Doğan bunu beğendi.
 20. Mustafa Kaya44

  Mustafa Kaya44 CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi anladım olgaç bey çok teşekkür ederim yine aydınlattınız beni bi daha ki sorularda görüşmek üzere :)