• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atiği yönetmeliği

burcu 32ozturk

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
KOÇTAP
MERHABA HERKES KOLAY GELSİN. YENİ BİR ÇEVRE MÜHENDİSİYİM. AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA TESİSİNDE İŞE BAŞLADIM. ATIK AMBALAJ SİSTEMİNE 7-B VE 7-C GİRİŞLERİ YAPMAKTAYIM. AMA FİRMA YÖNETİCİLERİ TOPLANAN AMBALAJ ATIKLARINI LİSANSSIZ OLAN BAŞKA BİR FİRMAYA SATMAKTADIR ATIK AMBALAJ SİSTEMİNİN 7-C KISMINA GİREMEMEKTEYİM .BU YÜZDEN 7-B GİRİŞLERE BU MALZEMELERİN MİKTARINI YAZARKEN 7-C ÇIKIŞLARA BU MALZEMELERİN MİKTARLARINI GİREMEMEKTEYİM. BU YÜZDEN GİRİŞLERİM ÇIKIŞLARIMDAN ÇOK ÇOK YÜKSEK ÇIKMAKTADIR. AMBALAJ ATIĞI KONTROL YÖNETMELİĞİNDE İSE AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA TESİSİ ÇIKAN ÜRÜNLERİ GFB 'Lİ YA DA LİSANSLI FİRMAYA SATMASINI GEREKTİREN BİR MADDEYLE KARŞILAŞMADIM (YADA GÖREMEDİM). BU KONUYLA ALAKALI OLARAK YARDIMLARINIZI BEKLEMEKTEYİM.

@burcu 32ozturk Burcu hanım öncelikle kolay gelsin. Aldığınız ambalaj atıklarını gdt veya lisanslı firmalara satabilirsiniz. Ama lisansız firmalara satmak yasaktır. (8) Toplama ayırma tesislerinden çıkan ambalaj atıklarının çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli geri dönüşüm veya geri kazanım tesislerine verildiğini gösteren belgeler, ihraç edilenler için de gümrük çıkış beyannameleri kabul edilir.

Giriş çıkıştan fazla ya da eşit olabilir. Ama çıkış girişten fazla olamaz.

@Olgaç Sürmelihindi OLGAÇ bey ilginiz için teşekkür ederim ama yönetmelikte lisanlı firma satma yükümlülüğünü gösteren herhangi bir maddeyi görmedim. Ve lisansız sattığımız malları lisanslı firmaya sattığımızda zarar ediyoruz. bu durum nasıl ayarlanabilir. nitekim ben tesisimize giren bütün girişleri gösteriyorum. göstermezsem de gösterirsem de yönetmeliğe aykırılık oluyorsız bu durum nasıl çözülür. ben lisansız sattıklarımızı da sistemde giriş yaparak gösterme yoluna girdim.

@burcu 32ozturk 8. madde bunu gösteriyor. Lisanslı firmalara satılması gerektiği. Siz lisanstan muaf olan yerlerdende toplayabilirsiniz. Sıkıntı olmaz ama lisanslı firmalara sattığımız zaman zara ediyoruz dediniz. Çok düşük fiyata mı satıyorsunuz?

@Olgaç Sürmelihindi bey 8 maddede ben öyle bir zorunluk göremedim size zahmet maddeyi daha çok açabilir misiniz.çok düşük fiyata alıyorlar. sadece tırda 50 tl kalıyor ya da kalmıyor. hesaba göre

Belediyelerin görev ve yetkileri
MADDE 8 – (1) Büyükşehir belediyeleri;
a) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri almakla,
b) Belediyeler tarafından yürütülen çalışmalarda koordinasyonu sağlamak ve desteklemekle,
c) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bu Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte eğitim faaliyetleri yapmak veya katkıda bulunmakla,
görevli ve yükümlüdür.
(2) Belediyeler;
a) Ambalaj atıklarını kaynağında ayrı toplamak veya toplattırmakla, bu iş için toplama ayırma tesisi kurmak/kurdurmak, işletmek/işlettirmekle ve kurduğu tesislere çevre lisansı/geçici faaliyet belgesi almak/aldırmakla,
b) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için ambalaj atıkları yönetim planını hazırlamakla,
c) Piyasaya sürenler ve/veya yetkilendirilmiş kuruluş ile sözleşme yapılması durumunda ise ambalaj atıkları yönetim planını birlikte hazırlamakla ve Bakanlığa sunmakla, yönetim planı kapsamında gelişme raporlarını hazırlamak ve il çevre ve şehircilik müdürlüğüne sunmakla,
ç) Ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda, çalışmaları yürütmek, gerekli önlemleri almakla,
d) Ambalaj atıklarının evsel atık toplama araçlarına alınmaması için gerekli tedbirleri almakla,
e) Ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri almakla,
f) Çevre lisansı başvurusunda bulunacak olan toplama-ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerine çalışabilecekleri uygun alan temin etmekle,
g) Toplama ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerini belediye imar planları üzerine işlemekle ve altyapı hizmetlerini öncelikli olarak sağlamakla,
ğ) Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bu Yönetmelikle sorumluluk verilen taraflarla birlikte eğitim faaliyetleri yapmak ve katkıda bulunmakla,
h) Ambalaj atıkları yönetim planı kapsamında toplanan ambalaj atıklarına ilişkin belgeleri düzenlemek ve/veya onaylamakla,
ı) Ambalaj atığı yönetimi konusundaki sorumluluklarını, gerekli görmesi halinde, yetkilendirilmiş kuruluşla işbirliği içerisinde yürütmekle,
i) Ambalaj atıklarının yetkili olmayan kişiler tarafından toplanmasını, taşınmasını, depolanmasını, geri dönüştürülmesi ve geri kazanılmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirleri almakla,
j) Tercih etmeleri halinde, afetzedelerin acil barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılacak evlerin imalatında hammadde ihtiyacını karşılamak üzere, Polietilenteraftalat ambalaj atıkları toplama yükümlülüğünü yapılacak sözleşme ile Türkiye Kızılay Derneğine devretmekle,
görevli ve yükümlüdürler.

@burcu 32ozturk şöyle ki tat tesisi aldığı ambalaj atıklarını lisanslı firmalara vermek zorundadır. Şimdi lisans alan firmalar şunu düşünüyor;ben lisans aldım ve para harcadım. Diğer firma lisans almadan atıkları toplayabiliyor diye düşünmektedir ve haklı. Lisans alamayan firmaya gelince lisans ücretleri yüksek diyor ona da hak veriyorum. Aslında devlet ya teşvik primi verecek ya da lisans ücretlerini düşürecek. Eğer düşersen herkes lisans alabilir .Diğer konuya gelince lisansız firma yüksek ücret veriyorsa benim aklıma şu soru gelir;o zaman lisans alacak durumu vardır. Siz fiyatı yükseltin.

@Olgaç Sürmelihindi bey şimdi benim ambalaj atıklarını toplayabilmem için lisans alma zorunluluğum var ama benim satacağım firmanın lisanslı olup olamasının beni ilgilendiren kısmı nerede ben onu göremedim ya da maddede anlayamadım. Şu durumda ben girişlerimde topladığım malı biriktiriyorum ama satış sırasında lisansının olup olmaması benim değil benden mal alan firmayı ilgilendiriyor. bir firmanın atık alabilmesi için lisanslı olması gerekir bnm satmam için satın alan firmanın lisans bulunması şartı göremedim. bu yüzden satan firmanın lisans durumunu sorgulamasının önemi yok sadece alan firmanın alabilmesi için lisansının bulunmasının şartı var anlatabilmişimdir umarım.

Genel ilkeler
MADDE 5 – (1) Ambalaj atıklarının yönetimine ait ilkeler aşağıda belirtilmiştir:
ğ) Ambalaj atıklarının toplanması ayrılması, geri dönüşümü ve geri kazanımı amacıyla faaliyet gösteren veya göstermek isteyen gerçek ve/veya tüzel kişiler çevre lisansı almak zorundadırlar.
k) Geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisanslı tesislerin, kişi ve/veya kuruluşlar tarafından bu Yönetmelikte tanımlanan sistem dışında toplanmış olan ambalaj atıklarını tesislerine almaları yasaktır.
l) Ambalaj atıklarının geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisanslı işletmelere verilmesi esastır. Ambalaj atıklarının bunların dışındaki kişi ve/veya kuruluşlar tarafından toplanması yasaktır.
h)Toplama-ayırma, geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerinin lisanslandırma esaslarını belirlemekle, çevre lisansı vermekle, denetlemekle, idari yaptırımı uygulamakla,

@Olgaç Sürmelihindi siz atıklarınızı verdiğiniz firmanın lisansı olup olmadığınıda sorgulamak zorundasınız.

@Olgaç Sürmelihindi bey teşekkür ederim. madde-5 in ı bendi bizi ilgilendiriyor. şimdi ben girişlerimiz çok yüksek ama sattığımız ürünleri de lisansız firmaya sattığımızdan dolayı atık ambalaj sistemine giremedim bu yüzden giriş çıkıştan yüksek aradaki farkı nasıl kapatabilirim. fire ve stok değil girişi azaltamam bu durumda ne yapmam gerekir.

@burcu 32ozturk Şimdi giriş çıkıştan fazla olabilir ama aradaki farkı kapatmak için fire miktarını fazla yazın. Örnek veriyorum;kapasite raporunda çalışma verimi yazar diyelim ki%90 bunun geri kalanı %10 fire miktarındır. Sen bunu 12,15 alabilirsin. Bu şekilde yaparsan stok azalmış olur.

merhaba @burcu 32ozturk . öncelikler hayırlı olsun. sorunlarınızı okudum. tat lisanslı firma lisanssız firmalara satış yapamaz. biz sadece ambalaj atığı kontrolü yönetmeliği doğrultusunda hareket etmıyoruz. aynı şekilde lisanslı firma olduğunuz için sizde o doğrultuda yani tek bir yönetmeliğe bağlı olarak hareket edemezsiniz. çevre kanununda açık açık yazmaktadır. "Atık geri kazanım, geri dönüşüm ve bertaraf tesislerini kurmak ve işletmek isteyen gerçek ve/veya tüzel kişiler, yönetmelikle belirlenen esaslar doğrultusunda, ürün standardı, ürünlerinin satışa uygunluğu ve piyasadaki denetimi ile ilgili izni, ilgili kurumlardan almak kaydı ile Bakanlıktan lisans almakla yükümlüdür." çevre kanununda yazıyor mesela. aynı şekilde atık yönetiminde genel ilkelere bakabilirsiniz. siz sadece bir yönetmelik ile işlem yapıyorsunuz öyle anladım. ama diğer yönetmeliklere de baksanız iyi olur. Lisanssız firmalara satışınız yasaktır. Cezası bile vardır. bunlarda çevre kanununda yazmaktadır. @Olgaç Sürmelihindi nin de dediği durumlara dikkat ederseniz hatasız iş yapmış olursunuz:) Kolay gelsin

@burcu 32ozturk Burcu hanım günaydın @Evrem Yeşil üstadım çok güzel anlatmış. Tek yönetmeliğe bağlı kalmak yanlış olur. Siz lisansız firmalara giriş yapmayınız ve hatta atıkları satmayınız. Atık ambalaj sistemine gelince takıldığınız nokta olursa sorun. Herşeyi düzeltirsiniz merak etmeyin hata yaparak öğreneceğiz herşeyi:)

Ambalaj Atıkları Yönetmeliğine ve Atık Yönetimi Yönetmeliğini birlikte değerlendirmemiz gerekmez mi? İkilem yok mu?

Ambalaj Atıkları Yönetmeliğine göre;
Genel ilkeler
MADDE 5 –(1) Ambalaj atıklarının yönetimine ait ilkeler aşağıda belirtilmiştir:
a) Doğal kaynakların korunması, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda üretimin sağlanması ve depolanacak atık miktarının azaltılması amacıyla ambalaj atıklarının oluşumunun önlenmesi, üretimin kaçınılmaz olduğu durumlarda ise öncelikle tekrar kullanılması, geri dönüştürülmesi, geri kazanılması ve enerji kaynağı olarak kullanılması esastır.
b) Tek yönlü ambalaj kullanımının ve bunların atıklarının kontrol altına alınabilmesi amacıyla, öncelikle tekrar kullanıma uygun ambalajların tercih edilmesi esastır.
c) Ambalaj atıklarının çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi ve düzenli depolama sahalarında depolanarak bertarafı yasaktır.
ç) Ambalaj atıklarının yönetiminden sorumlu kişi veya kişiler ile kurum/kuruluşlar, bu atıkların çevre ve insan sağlığına zararlıolabilecek etkilerinin azaltılması için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.
d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını,bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

Atık Yönetimi Yönetmeliği:
Genel İlkeler Madde:5
i) Atıkların üretildikleri/bulundukları yere en yakın ve en uygun tesise en hızlı şekilde ulaştırılarak, uygun yöntem ve teknolojiler kullanılarak işlenmesi esastır.