• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atık kod numarası nasıl alınır? bilen var mı?

İ.Ercan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Toplama Ayırma Tesisi
Hayırlı sabahlar arkadaşlar.

Ambalaj atık kod numarasını nasıl alıyoruz nereden alıyoruz? Prosedürü özetleyebilecek arkadaşlarımızdan rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

yönetmelikte şu ibare;
MADDE20/a) Piyasaya sürenler, ambalajlarında veya etiketlerinde Ek-3’te yer alan Ambalajların Üzerinde Kullanılacak Sembol ile bu sembolün altında Bakanlığın verdiği kod numarasını,

MADDE 13/b) Kod numarası almamış olan piyasaya süren işletmeleri tespit ederek, il çevre ve şehircilik müdürlüğüne bildirmekle, kod numarası almamış işletmelerin ürünlerini satmamakla ve bu konuda yetkilendirilmiş kuruluş ile işbirliği yapmakla,

satış noktaları için ifade edilmiş. Başka bir şey bulamadım.

bilgisi olan yok mu :(

@AYÇA SARI
Ayça hanım..bu kodun tam olarak adı "Piyasaya süren kodu" mu yoksa "ambalaj atık kod numarası" mı?

Ambalaj atık kod ve şifre talebi ama dilekçenizde piyasaya süren olduğunuzu belirtir bir ifade bulundurmalısınız.

@İ.Ercan İlimiz, .............adresinde Ab Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla faaliyet gösteren firmamızın ..... tarih ve ...... sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 'piyasaya süren' olarak yükümlülüklerimizi yerine getirmek üzere tarafımıza Kod ve Şifre tahsis edilmesi konusunda gereğini arz ederim. Şeklinde bir dilekçe de yazabilirsiniz.

@AYÇA SARI İlginiz için çok teşekkür ederim. Sabahtan beri bulamadım yönetmelikte açık ve net bir şekilde ifade de edilmemiş. Bakanlığı araycağım artık.

aslında çevre şehircilik il müdürlüğünden direkt piyasaya süren (ek5) kod şifre istenmiyor, çevre şehircilik il müdürlüğü teknik elemanlarından işletmeyi Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında değerlendirmeleri isteniyor, onlarda işletmeyi ziyaret ediyorlar ve hangi kapsama giriyor ise ona göre ek4, ek5, ek6, ek7 gibi işletmenin faaliyetine göre kod şifre veriyorlar. yani işletmeniz piyasaya süren olmayabilir, ambalaj tedarikçisi ya da ambalaj üreticisi de olabilir bu durumda alacağınız ek5 kodu hatalı alınmış olacaktır.

@Yusuf Özkır Yusuf bey. İmalatını yaptığımız ürünlerin ambalajlarınıda kendimiz üretiyoruz (dış koli hariç) piyasaya süren oluyoruz. Marketlere ürün satışına başlayacağımız zaman istendi bu kod bizden gelen yazı şöyle:
ÇEVRE BAKANLIĞINDAN ALINAN AMBALAJ ATIK KOD NUMARASINI GÖSTEREN BELGE ( ANTETLİ KAĞIDA ISLAK KAŞE VE İMZALI ) çevre bakanlığından talep edilmektedir.

Konunun başındada verdiğim yönetmelik maddelerinden yola çıkmaya çalıştım.
Son olarak ne yapmalı..

Merhaba Ayça Hanım,
Bana da aynı linki göndermeniz mümkün müdür?
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Konunun üzerinden çok uzun zaman geçmiş ancak aynı sorunla karşı karşıyayım Atık kod belgesini nasıl aldınız yardımcı olursanız memnun olurum