• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atık sistemi

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar kolay gelsin ambalaj atık sisteminde ek 7b den yapılan ve sizin girdiğiniz ambalaj atıklarını geri kendi firmanızda ne kadarını geri dönüşüme gönderip, gönderdiğiniz miktarı ek 7c'den kendi firma adınıza çıkış yapıp ek 8b'de onayla butonu çıkıyordu ve bu miktarı onayladıktan sonra aynı miktar ek7b'ye sistem tekrar atıyordu. Bugun İl Çevre Müdürlüğü ile görüştüm ve sistemde sıkıntı olduğunu hatta kendileride Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüklerini söylediler. Sistemde problem düzeltilene kadar yaptığımız beyanları göndermei söyledi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Hülya Hanım ile görüşmemi söyledi eğer böyle bir sıkıntı yaşayan varsa arayalım ve bekleyelim. Bilginize sunulur.

@ozlemmalkoc
özlem hanım damacana plastik olduğu için ambalaj atık sistemine yapılır eğer faturası varsa eğer faturada hurda kelimesi yer alıyorsa yapmayın.

alışta hurda kelimesi yazılmasaydı iyi olurdu. Satışta sıkıntı yok onu tehlikesiz atık olarak beyan yapacaksınız. ( atık kodu 12.01.05)
alışı yapmasanız sıkıntı olurmu peki? birde sizde hangi lisanslar var?

anladım aldığınız damacana plastik olduğu için ek 8 e yapılır ama satısta capak yazısı oldugu ıcın ve bu kırıklar zaten çapak diye geçiyor yönetmeliliktede var onu ek 8 e yapılmaz tehlikesiz atık beyan sistemine yapılması lazım.

çünkü 12.01.05 plastik yonga ve çapaklar diye geçiyor.

@ozlemmalkoc
aynen satın alınan ambalaj atığı olsun yada plastik ambalaj bunlar ambalaj atık sistemine.

@Didem Girgin
hayır capaklar asla ambalaj atık sistemıne yapılmaz çünkü tehlikesiz atıklar . birde yaparken malzeme cinsini ne giriyorsunuz.

PET PP PE PS olarak alıyoruz ve satıyoruz.. bugüne kadar hep bu şekilde yapıldı şuan konuştuklarımızdan neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar veremiyorum

@Didem Girgin
didem hanım örnek veriyorum. siz pet kapağını aldınız. bu pp plastik yanı ambalaj atığıdır. ve bunu kırıp çapak haline getirdiniz buda tehlikesiz atıktır. yada çuval firelerini düşünün yan kesim olduğu için bunlarda tehlikesiz atıktır. tamam çuval pp ambalaj atığı ama onun yan kesimi tehlikesiz atığa girer. siz yönetmeliğe bakın derim ve göreceksiniz orda yazacaktır. sizde hangi atık kodları var söyleyebılırmısnız.

@Didem Girgin
12

METALLERİN VE PLASTİKLERİN FİZİKİ VE MEKANİK YÜZEY İŞLEMLERİNDEN VE ŞEKİLLENDİRİLMESİNDEN KAYNAKLANAN ATIKLAR

12 01

Metallerin ve Plastiklerin Fiziki ve Mekanik Yüzey İşlemlerinden ve Biçimlendirilmesinden Kaynaklanan Atıklar
12 01 05

Plastik yongalar ve çapaklar

@Didem Girgin
alırken sıkıntı yok dediğim gibi alış faturanda pp ambalaj atığı 15.01.02 ama satarken sen çapak olarak satıyorsun. Şöyle düşünün geri dönüşüm tesisinizde ambalaj atığını aldınız ama satarken granür olarak sattınız ve granürü beyan yaparken onun kodu yok yada tehlikesiz atık alıp yine granüre dönüştürdünüz bunun gibi maalesef il çevre müdürlüğü pek fazla birsey bilmiyor.