Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atık sistemi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Olgaç Sürmelihindi tarafından paylaşıldı.

1. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Arkadaşlar kolay gelsin ambalaj atık sisteminde ek 7b den yapılan ve sizin girdiğiniz ambalaj atıklarını geri kendi firmanızda ne kadarını geri dönüşüme gönderip, gönderdiğiniz miktarı ek 7c'den kendi firma adınıza çıkış yapıp ek 8b'de onayla butonu çıkıyordu ve bu miktarı onayladıktan sonra aynı miktar ek7b'ye sistem tekrar atıyordu. Bugun İl Çevre Müdürlüğü ile görüştüm ve sistemde sıkıntı olduğunu hatta kendileride Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüklerini söylediler. Sistemde problem düzeltilene kadar yaptığımız beyanları göndermei söyledi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Hülya Hanım ile görüşmemi söyledi eğer böyle bir sıkıntı yaşayan varsa arayalım ve bekleyelim. Bilginize sunulur.

2. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

Hurda damacana geri dönüşümü yapan tesisin bildirimlerini hangi tabloda yapabiliriz.

3. Olgaç Sürmelihindi

özlem hanım damacana plastik olduğu için ambalaj atık sistemine yapılır eğer faturası varsa eğer faturada hurda kelimesi yer alıyorsa yapmayın.

4. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

hurda damacana olarak geçiyor

Satın alma ve satış faturaları var

5. Olgaç Sürmelihindi

peki malzeme nediye kesilöiş faturada ?

6. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

Alışı hurda damacana olarak yapılmış satışı temiz polikarbon damacana çapağı

7. Olgaç Sürmelihindi

alışta hurda kelimesi yazılmasaydı iyi olurdu. Satışta sıkıntı yok onu tehlikesiz atık olarak beyan yapacaksınız. ( atık kodu 12.01.05)
    alışı yapmasanız sıkıntı olurmu peki? birde sizde hangi lisanslar var?

8. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

Biz danışmanlığını yapan firmayız. İl Çevreyle görüştüm Ek-8 i doldurmam gerekiyor

9. Olgaç Sürmelihindi

anladım aldığınız damacana plastik olduğu için ek 8 e yapılır ama satısta capak yazısı oldugu ıcın ve bu kırıklar zaten çapak diye geçiyor yönetmeliliktede var onu ek 8 e yapılmaz tehlikesiz atık beyan sistemine yapılması lazım.

çünkü 12.01.05 plastik yonga ve çapaklar diye geçiyor.

10. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

satın alınanları ek 8 e yapacağım

11. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

ben de çapak satışı yapıyorum atık ambalaj sistemini kullanıyorum..

12. Olgaç Sürmelihindi

aynen satın alınan ambalaj atığı olsun yada plastik ambalaj bunlar ambalaj atık sistemine.

hayır capaklar asla ambalaj atık sistemıne yapılmaz çünkü tehlikesiz atıklar . birde yaparken malzeme cinsini ne giriyorsunuz.

13. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

PET PP PE PS olarak alıyoruz ve satıyoruz.. bugüne kadar hep bu şekilde yapıldı şuan konuştuklarımızdan neyin doğru neyin yanlış olduğuna karar veremiyorum

14. Olgaç Sürmelihindi

didem hanım örnek veriyorum. siz pet kapağını aldınız. bu pp plastik yanı ambalaj atığıdır. ve bunu kırıp çapak haline getirdiniz buda tehlikesiz atıktır. yada çuval firelerini düşünün yan kesim olduğu için bunlarda tehlikesiz atıktır. tamam çuval pp ambalaj atığı ama onun yan kesimi tehlikesiz atığa girer. siz yönetmeliğe bakın derim ve göreceksiniz orda yazacaktır. sizde hangi atık kodları var söyleyebılırmısnız.

12

METALLERİN VE PLASTİKLERİN FİZİKİ VE MEKANİK YÜZEY İŞLEMLERİNDEN VE ŞEKİLLENDİRİLMESİNDEN KAYNAKLANAN ATIKLAR

12 01

Metallerin ve Plastiklerin Fiziki ve Mekanik Yüzey İşlemlerinden ve Biçimlendirilmesinden Kaynaklanan Atıklar
    12 01 05

Plastik yongalar ve çapaklar

15. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

plastik ambalaj atığı olarak geçiyor
    15 01 02

Plastik ambalaj

16. Olgaç Sürmelihindi

alırken sıkıntı yok dediğim gibi alış faturanda pp ambalaj atığı 15.01.02 ama satarken sen çapak olarak satıyorsun. Şöyle düşünün geri dönüşüm tesisinizde ambalaj atığını aldınız ama satarken granür olarak sattınız ve granürü beyan yaparken onun kodu yok yada tehlikesiz atık alıp yine granüre dönüştürdünüz bunun gibi maalesef il çevre müdürlüğü pek fazla birsey bilmiyor.

17. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

Ek 8 ide polikarbonat seçeneği yok ambalaj cinsi olarak ne sececeğiz

18. Olgaç Sürmelihindi

evet yazmıyor onu il çevre ile görüşün isterseniz yada plastik olarak yapın

19. ozlemmalkoc

ozlemmalkoc CMNet Üyesi

Teşekkür ederim ilginiz için. Damacanalar PET olarak giriliyormuş sisteme

20. Olgaç Sürmelihindi

bende teşekkür ederim bende öğrenmiş oldum iyi çalışmalar.

Ambalaj atık sistemi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık Ambalaj Sistemi

arkadaşlar kolay gelsin, atık ambalaj sistemine girebileniniz varmı? sisteme giriş yapabiliyoruz fakat ek-8b girişlerini yapamıyoruz
  2. Atık ambalaj sistemi

Yeni mezun bir mühendis olarak soruyorum; işe başladığım firma enzim üretimi yapıyor dolayısıyla piyasaya sürdüğümüz ambalajlar tehlikeli atık sınıfına giriyor. Bu durumda atık ambalaj sistemine piyasaya süren olarak girş yapacak ama belgelendirme yapmayacak mıyım? Belgelendirme yükümlülüğünden muaf olduğumuzu nasıl belirteceğim?
  3. Atık ambalaj sistemi

TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum. http://www.atikambalaj.cevreorman.gov.tr den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı? TAT'da çalışan arkadaşlardan haber...
  4. Atık Ambalaj Sistemi- Çevre Bilgi Sistemi İşlemleri Hk.

[FONT=book antiqua]Arkadaşlar Atık Ambalaj Sistemiyle ilgili Çevre Bilgi Sistemi işlemleri şu şekildedir; [FONT=book antiqua]BELEDİYE İÇİN ATIK AMBALAJ SİSTEMİ; [FONT=book antiqua]http://online.cevre.gov.tr/ adresine giriş yapın. "Kayıt Başlangıç" tıklayarak "Belediye (Sadece Atık Ambalaj ve Belediye Atıkları Uygulamaları için)" seçimini yaparak kaydı tamamlayın ve...
  5. Atık ambalaj sistemi tatlar

Merhaba, TAT firması olarak atık ambalaj sisteminde 2013 yılı için Ek 7B bildirimi yaparken,lisanslı firmalardan gelen miktarların bildirimi için 'temin yöntemi' seçeneğinde hangi seçeneği işaretlemeliyim. Seçenekler arasında; Kaynakta Ayrı Toplama, İthalat , Sanayi, Getirme Merkezi, Havaalanı, Mücavir Alan Sınırdışı var.Yani 'Lisanslı Firma' seçeneği yok. Ya da lisanslı firmalardan...