• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atık sistemi

h.meralcicek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
belediye
Arkadaşlar merhaba;deneyimli meslektaşlarıma birşey danışmak istiyorum.Atık ambalaj sisteminde Ek7-C bildirimini yaptım fakat onaylanması için firmayı aradım ama gözükmüyor dediler.acaba nerde hata yapmış olabilirim.bu arada ilk kez bildirim yapıyorum

bu konuya bende daha önce takılmıştım firmayı aradım ben bildirimimi gönderdim sizde gönderin onay için beklemeyin dediler bende göndermiştim ve hiçbir sıkıntı olmuyor

ama bazı fırmalar beyanlarını gec yapıyor mesela ben gırım dıyorum ozaman cakısır diyor karsı fırma ama gec yapmanında bır anlamı yok

o onaylanma genellikle belgelendirmede lazım olacaktır , belediye ile çalışıyor ve belgelendirme yapıyorsanız firmaların bildirimlerinin uyuşması gerekir.

@Gülin Çağlıyan
böyle olması durumunda bile karşı tarafı beklemeye gerek olmuyor. mesela ben bir bildirimi 3-4 haftdır göndermedim ama karşı taraf ben çoktan gönderdim ve onay sayfamda çıkmıyor diyor.

zaten belediye ile anlasmamıs yok ama söyle söylim mesela karsı fırma beyan yapmadı ve bende onların yerıne yaptım dıyelım onlarda sonradan yaptı ve ben onaylamazsam sıkıntı cıkarmı?

Arkadaşlar şişe kapağı ambalaj mıdır acaba? Net bir bilgi bulamadım ama yönetmelik ek-1'de ambalaj olmayan malzemeler için verilen örneklerden biri "Kapağın bir kısmını oluşturan rimel fırçası" . Buradan ben fırçanın ambalaj olmadığı ama kapağın ambalaj olduğu sonucuna varıyorum.

@Pınar Özgen
şişe kapagı plastik sınıfına girer hatta yönetmelıkte 15 01 02 kodu ıle gecerlıdır buda ambalaj atıgı baslıgında gecer zaten şişeyı cevreleyen jilatin diyelım oda ambalaj sınıfına girer ama şişenin kırılmıs halı çapak sınıfına girer.

Su, maden suyu, meyve suyu şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları ambalaj olarak kabul edilir. Kapağın bir kısmını oluşturan rimel fırçası derken, makyaj malzemesinden bahsetmiyomu,siz daha iyi bilirsiniz gerçi :) Siz şişe kapaklarından bahsediyosunuz anladığım kadarıyla:)

@Pınar Özgen
kapagın bır kısmını olusturan rimel fırcası bence tehlıkesiz atık sınıfına girer

benim notumda su yazıyor kapagın bır kısmını olusturan rimel fırcası ambalaj sınıfına girmez.

@Pınar Özgen
Şişe kapakları ambalaj atığıdır.Örnek projelerle de plastik şişe kapakları toplanarak engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye kampanyası ile bağışlar yapılmıştır.

@diienayzed
şu şekilde örnek vereyim eğer hurda plastik olarak kestiğiniz varsa bunları
@Funda Saltık
şu an hiçbir sıkıntı yok.

2013 piyasaya süren bildirimleri onaylanmayan firma var mı il çevreyi aradım sorun değil bu seneki ile beraber ikisi onaylanır denildi.Belgelendirme işlemlerinde sorun olabilir mi?