• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atık yönetim planı hazırlama

Bahtiyar Karaca

Kayıtlı Kullanıcı
selam arkadaşlar herkese kolay gelsin benim belediye de çalışan arkadaşlara bir sorum olacaktı .17500 nüfuslu bi belediyede çevre mühendisi olarak çalışıyorum bu ambalaj atıklarıyla ilgili nasıl bir çalışma yapabilirim çöp toplama işini ihale usulu taşeron firma topluyor bende ambalaj atıkları kontrol yönetmeliğine göre ambalaj atığı yönetim planı hazırlamak istiyorum ama nasıl ve ne şekil yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz arkadaşlarr teşekkürler şimdidenn

ambalaj atıkları kontrol yönetmeliği ile bağlantılı olarak ekteki formatta belirtilen şekilde doldurularak ve gerekiyorsa ekler ekleyip atık yönetim planını hazırlayabileceğini düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• ambalaj-atiklari-yonetim-plani-formati.pdf
    311.6 KB · Görüntüleme: 298
ambalaj atıkları yönetim planı ilçe belediyesi için biraz toplama bakımındanda zor olmazmı. bu konuda lisans almış bir firmayla bunu yapsak daha mantıklı olmazmı

İlk öce bildiğim kadarıyla sizi şu şekilde açıklayayım
Hem ambalaj atıkları yönetim planı ilçe belediyesi için toplaması zor olur tabii ki bir lisans almış firmayla birlikte yapmanız gerekmektedir, hemde ambalaj atıklarının bakanlık/müdürlük tarafından Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliği' nde de belirtildiği üzere lisans almış bir kuruluşla anlaşıp, karşılıklı sözleşme yaparak bu firma vasıtasıyla ambalaj atıklarının toplanması ve geri dönüşüm işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Gelelim atık yönetim planı kısmına, bu planı hazırlarken ilçe belediyesi olarak daha çok sizi ilgiendiren kısımlar bulunmakta ve sizin bilgilerinizi ve gerekli belge ve dökümanlarınızı plana aktamanız veya gerekirse bu belge ve bilgileri ek olarak sunmanız gerekmektedir.

ekte belediye ve havaalanı için formatlar belirlenmiş bu şekilde hazırlanması gerekiyormuş..

Ekli dosyalar

• PlanUsulEsaslar.pdf
    641.5 KB · Görüntüleme: 203
merhabalar anlaşmalı olduğumuz belediye kapsamına il büyükşehir belediyesi olunca belde belediyeleri de girdi bunlar için ayrı bi atık yönetim planı mı hazırlamalıyım yoksa kendi belediyem bünyesine dahil mi etmeliyim

arkadaşlar benimde bi sorum olacak bizim ambalaj atık yönetim planımız bakanlıktan geçti şimdi işin belgelendirme kısmına gececez benimde bu konu hakkında bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim..

Arkadaşlar benim hem belediyede hemde tat da çalışan arkadaşlara birkaç sorum olacak
tat da çalışmaya yeni başladım fakat bazı sorunlar yaşıyoruz. Bazı işletmeler ambalaj atığını bize ücret karşılığında vereceklerini söylüyor yönetmelik gereği bunun yasal olmadığını söylesek de kabul etmiyorlar belediyeden de destek göremiyoruz nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Belediyenin işletmelere duyuru yapması gerekmiyor mu yani ücret alamazsınız diye uyarması gerekmiyor mu ya da biz direk firmaya mı söylemeliyiz. Bir başka sorum da belediyeyle anlaşmalı olan tatlara belediyenin herhangi bir maddi desteği olmuyor mu?

@Merve Esen

belediye tebligat hazrlamalı ve bu firmalara tebligat ile gitmelidir. bunu zabıtalar ve çevre koruma birimi yapıyor genellikle. bir tebligat örneği göndereyim size. eski format bu üzerinde düzenleme yapmanız kafii olur. belediyeler herhangi bir maddi destekte bulunmuyor maalesef.

Ekli dosyalar

• TEBLİGAT - .doc
    159 KB · Görüntüleme: 137
Merhabalar,
Ambalaj atığı yönetim planı ile ilgili bi sorum var;
Geri kazanım lisansı olan bi işletmeyiz, AAKY'ne göre, yetkilendirilmiş kuruluş olan PAGEVle anlaşıp ambalaj atığı geri kazanım yükümlülüğümüzü buraya devredeceğiz. Bu anlaşmadan sonra, ambalaj atığı yönetim planı hazırlama zorunluluğumuzu da onlara vermiş oluyor muyuz?
yada,
Endüstriyel atık yönetim planımızın içinde kağıt ve plastik ambalaj atıklarımızı hangi firmaya hangi kodla gönderdiğimiz zaten belirtilmiş durumda.
Bunlara rağmen ayrı bir ambalaj atığı yönetim planı oluşturmam gerekir mi?

@Merve Esen firmalar bedelsiz vermekle yükümlü ancak adam mal benim değil mi vermiyorum diyebiliyorki firmaların nerdeyse hepsi bu şekilde ücret karşılığı ambalaj atıklarını veriyor. Eldende hiç birşey gelmiyor açıkcası.

Lisanslı GDT olarak ambalaj atığı geri kazanım yükümlülüğünüzü PAGEV'e devretmek ne demek açıklayabilir misiniz ? Bu yükümlülük zaten PS lere ait.

@ECK
Piyasaya süreniz, şundan bahsediyorum;
AAKY Madde 11
c) Yetkilendirilmiş kuruluşla anlaşma yöntemini tercih edenler;
1) Bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmek üzere yetkilendirilmiş kuruluşla sözleşme yapmakla,
2) Yükümlülüklerini, idari, teknik, hukuki ve mali şartlarının taraflarca belirlendiği sözleşme ile yetkilendirilmiş kuruluşa devretmekle,
yükümlüdür.
(3) Yükümlülüklerin yerine getirilmesinde, yetkilendirilmiş kuruluş ve yetkilendirilmiş kuruluşa üye olan piyasaya sürenler müteselsilen sorumludurlar.
(4) Piyasaya sürenler bir veya birden fazla yetkilendirilmiş kuruluşa üye olabilirler.

Ambalaj atıkları uzmanı arkadaşlar!!
Benim çalıştığım 7 tesiste ambalaj atığı değerlendirilemiyor Belediyenin ambalaj atığını değerlendirecek projesi yok, kulak asmıyor. Benim düşüncem bu tesislerdeki ambalaj atıklarını biriktirip belli dönemlerde ihaleye çıkmak. Hem tesislere bir girdi oluşturmak hem de ambalaj atıklarının toplanmasında personeli biraz daha teşvik açısından.. mümkün mü?