• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıklaarı Belgelendirme

Mehmet Çakmak

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği (24.08.2011 tarih ve 28035) konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan sıkça sorulan sorular ve cevapları;

SORU: 2012 yılından itibaren Toplama Ayırma Tesisleri belgelendirme yapacaklar mıdır?
CEVAP: 2011 tarihli Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile belgelendirme sistemi değistirilmistir. Belgelendirmeler ambalaj atığı yönetim planı Bakanlığımızca uygun bulunmus olan Belediyeler tarafından gerçeklestirileceklerdir. Belediyeler yetkilendirilmis kuruluslarla veya piyasaya süren isletmelerle ve ambalaj atığı toplama ayırma tesisleriyle belgelendirme sözlesmesi yapacaklar. Belgelendirme dosyalarını yetkilendirilmis kuruluslara veya piyasaya süren isletmelere vereceklerdir.

Belelendirme işlemi nasıl çözüldü. bu soru ve cevaplardan sonra bakanlığın amabalaj atıkları belgelendirilmesinin nasıl olacağı ile ilgili bir genelgenin yayınlnacağı söylendi. Son durum nedir ?

@mcakmak

Danışmanı olduğumuz firmalara yetkilendirilmiş kuruluşlar veya ambalaj atığı yönetim planı Bakanlığımızca uygun bulunmus olan Belediyeler ile anlaşmalarını söyledik. Belediyelerin pek bir fikri olmadığı için geneli yetkilendirilmiş kuruluşlar ile anlaştı. Bence bakanlığın genelge filan yayınlamasına gerek yok Ambalaj ayıkları kontrol yön. madde 11 bu gayet açık.

@Yasemin Aslantürk

yetkilendirilmiş kuruluşlar ile anlaşmak bir seçenek. Ancak belelendirme belediyeler tarafından da yapılabileceği için nasıl olması gerektiği konusunda net bir şey yok.

yetkilendirilmiş kuruluşlar ton başına çok yüksek maliyet rakamları belirliyorlar. belediyelerin bu rakamları talep edebilmeleri için bakanlıktan yayınlanacak genelge bekleniyor.

yayınlanacak genelge ile konu çözüme kavuşacaktır diye düşünüyorum

Direk lisanslı firmalarla sözleşme yapılması en azından ekonomik olarak firmalara seçenek sunuyordu. şuan ya belediye ya yetkilendirilmiş kuruluş deniyor. Belediyelerin neyi nasıl yapacakları ve firmadan ne talep edecekleri belli değil. Bende yetkilendirilmiş bir kuruluşla sözleşme yaptım.

Tmm belediyeler ile anlaşma yapılsın ama belediye bnm tesisime giren kantar fişleri ve çıkan malzeme faturalarını kullanmayacak mı? Belgelendirme yapılırken bu belgeler gerekli yayınlanan genelgede.. ve kazanılan parayı ben mi alacam yoksa belediyemi?

Belgelendirmeyi Çevko ve Tükçev harici türkiye genelinde yapabilen herhangi bir belediye var mı teklif isteyebileceğimiz?

Yasemin Aslantürk hayır sadece tükçev ve çevkodan teklif veriyorlar benim firmalar da orayı tercih ediyor. Herkes mi şu an çevko ve tükçevden teklif alıyor.

SORU: 2012 yılından itibaren Toplama Ayırma Tesisleri belgelendirme yapacaklar
mıdır?
CEVAP: 2011 tarihli Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ile belgelendirme sistemi
değiştirilmiştir. Belgelendirmeler ambalaj atığı yönetim planı Bakanlığımızca uygun
bulunmuş olan Belediyeler tarafından gerçekleştirileceklerdir. Belediyeler yetkilendirilmiş
kuruluşlarla veya piyasaya süren işletmelerle ve ambalaj atığı toplama ayırma tesisleriyle
belgelendirme sözleşmesi yapacaklar. Belgelendirme dosyalarını yetkilendirilmiş kuruluşlara
veya piyasaya süren işletmelere vereceklerdir.

Bakanlığın yayınlamış olduğu bu duyuruda sanki yetkilendirilmiş kuruluşların da belediyelerle sözleşme yapması gerekiyor gibi bir izlenim var.

bende belediyede çalışıyorum , belgelendirmenin nasıl yapılacağı konusunda bilgiye ihtiyacım var. yetkilendirilmiş kuruluş ile anlaşmamız yok tat firması ve belediyenin sadece toplama sözleşmesi var , bakanlık sanırım bu işin nasıl yapılacağı ile ilgili bir eğitim düzenlemiş ancak ben izinde olduğum için gidememiştim. Sözkonusu eğitime gideniniz oldumu acaba ?