• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği taslağı 2016

• Konuyu başlatan Silinmiş üye 27287
  • Başlangıç tarihi
arkadaşlar,

farklı konular altında yorumladığım gibi ne yazık ki mesleğimizin değerli kılmamız lazım, ki asgari ücretin biraz üstü maaş verenler veya bunu kabul edenler, sonuç bu.

çevre mühendisine kantar işini yaptıranlar mı dersin muhasebecinin altında ön muhasebeci olarak çalıştıranlar mı dersin. Arkadaşlar iş ve maaş arz talep işidir. talep düşük olduğu şekilde arz da düşük olacaktır. zaten maaşlar komik seviyedeyken, şimdi de istihdam ortadan kalkıyor.

köle sistemi danışmanlık firmalarına gün doğuyor. ekonomik olarak daha iyi şartlarda çalışmak istiyorsanız farklı alanlara geçmenizi tavsiye ederim. bu meslekle bir yere gelmek imkansız.

bol şans,

@Hilmi.K Dediklerinize katılıyorum, mesleğimizin yavaş yavaş sindirilmesine göz yummamalıyız. 4-5 yılını harcayıp eline diplomayı alınca , bu alanda iş yokmuş başka alana yöneleyim herkez için kolay olmuyor. biraz birlik olup temel haklarımızı savunmamız gerektiğini düşünüyorum.

arkadaşlar,

haklısınız bende haklıyım. sizlerle aynı görüşü paylaşıyorum. 5 yıl eğitim almışsın, ama elde bi şey yok, ne yazıkki böle sonuçta bende çevre mühendisiyim. Ama 5 yıl önce baktım ki duruma gelecek sıkıntılı bu nedenle başka iş koluna kaydım. size tavsiyemde o arayışta olmakta fayda var. biraz daha geniş yelpaze düşünün, çevre atın öncelikle bizler mühendisiz, hesap yapabilen, yönetici vasıflı insanlarız. bunlara ağırlık vermeye çalışmanız taraftarıyım.

ayrıca unutmayın!

çevrre mühendisliği olsun isg olsun bunlar işveren gözünde para harcatan para kazandırmayan işler, ne yazıkki ülkemizde ne denetleme var nede bilinç var ne kadar az maaşlı personel okdr iyi mantığı var. bu nedenle en kötü satınalma mühendisi olun satış mühendisi olun siz kazandırın ki onlarda size versin.

sizlere hikaye anlatmak istemiyorum, yok önce tecrübe kazan fln filan bunlar safsata gerçekler bunlar,

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI'NDA DER Kİ:
Ambalaj atığı ayırma tesislerinin sağlaması gereken kriterler MADDE 28 (1) a) Atık Yönetimi Yönetmeliği ile atık işleme tesislerine getirilen yükümlüklere uyması,

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ DER Kİ:
Atık işleme tesislerinin yükümlülükleri MADDE 10 – (1) f) Çevrimiçi programlara kayıt olmak ve tesisine kabul ettiği, işlediği, bakiye olarak oluşturduğu atıklar ile atık işleme faaliyeti neticesinde oluşturduğu/ürettiği ürünlerin bilgisini içeren kütle-denge bilgisini hazırlamak ve çevrimiçi programı kullanarak bildirim yapmakla,

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI DER Kİ:
MADDE 6 – (1) Aynı Yönetmeliğin 10’uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (b) ve (f) bentleri yürürlükten kaldırılmıştır.

BEN DERİM Kİ:
Şeytan bunun neresinde :)

herkese merhaba.. 3 senedir toplama ayırma tesisinde çalışan bir mühendis olarak bir şeyler yazmak istedim. nasıl bu duruma düştük diye düşündüğümde aklıma çmo, @Hilmi.K gibi arkadaşlar ve bazı işgüzar danışmanlık şirketleri aklıma geliyor. kısaca @Hilmi.K arkadaşım seni suçlamıyorum dediklerinde haklılık payın var. fakat bu düşüncelere önceden sahip olmanı dilerdim. 2 yıllık pazarlama veya işletme (kesinlikle küçümseme amaçlı söylemiyorum) işini görürmüş. danışmanlık firmalarının denetiminin olmadığı bir ortamda, aylık 100 liraya hizmet sağlayan firmalardan bulunduğu sürece mühendise iş çıkmaz. 2 seçenekten birini bırakırsan işletme maaşını yemeğini vs karşılayacak elemanı mı tercih eder yoksa 100 lirayı mı? cevap belli. bu firmalara karşı birşeyler yapılmalı, denetime tabii tutulmalı, şikayet edilmeli, belge çalıştırıp paravan danışmanlık şirketi işletenler ifşa edilmelidir. şu ortamda anca tatda çalışırız bizi kamuda gece bekçisi bile yapmazlar derken çmonun pasifliği sayesinde işimizden de olacağız gibi görünüyor. sonumuz hayır olsun.

çmo yu ayağa kaldırmamız gerekiyor ben kendi üzerime düşeni yaptığımı düşünüyorum hem yazılı hem mail olarak her yere ilettim mailimi. çalıştığımız firmaları şu anlamda ne yazık ki düşünemiyorum. çünkü ben olmasam bile başka kişiler belki bu durumdan dolayı işinden olabilir. ben başka mesleğe kaymayı da olumlu bakmıyorum. ben 4 yıl okudum 6 yıldır çalışıyorum 10 yılımı vermişim. kusura bakmayın o kadar kolay değil bu işler.

bizim çevre mühendisleri odası bana mail yollamış 5 Nisan a kadar en geç görüş bildirmek gerekiyormuş.

günaydın herkese arkadaşlar ben bir görüş hazırladım. sizlerde bir incelerseniz eklenebilecekler varsa ekleyelim. henüz düzenleme yapamadım çok fazla ama üzerinde yapılabilir.
ayrıca Piyasa sürenler ile ilgili 3000 kg altındaki ambalajlarında bildirimi hakkında ki görüşlerinizi de merak ediyorum açıkçası. ben yazmadım ama ps firma çalışanlarının görüşünü merak ediyorum

Ekli dosyalar

• AAKYTGorusBF.docx
    20.1 KB · Görüntüleme: 169
Arkadaşlar görüşlerinizi ÇMO'ya mail atın ve buraya yükleyin bizlerde fikir sahibi olalım görüşlerinizden. Ayrıca herkes bakanlığa görüş göndermeli. Ortak paydada buluşan görüşlerinizi arkadaşlarımızla paylaşalım ve onlarında bakanlığa görüş bildirmesini sağlayalım. Kişisel çıkarlarımızı değil mesleki çıkarlarımızı düşünmemiz gerekiyor. Tepkimizi ne kadar çok gösterirsek değişim şansımızda o kadar çok olur. ÇMO'da konuyla ilgili toplanacak zaten ve görüş bildirecek.