• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıkları piyasaya süren

Adnan Çalışkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ersoy OSGB
Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğine göre Piyasaya süren konumundaki bir firma satışlarını yurtışına (büyük bir kısmı) gerçekleştiriyorsa, geri toplatmakla ilgili yükümlülüğünü yerine getirirken sadece yurt içine yapmış olduğu miktarla mı işlem yapar ? yoksa hem yurt içi hemde yurt dışı toplamı ile mi ?

Arkadaşlar,
Bizim firma fason üretim yapan bir firma. Dolayısıyla ürününü imal edeceğimiz marka, tüm ambalajlarını kendisi kendi markasıyla satın alıp bize getiriyor, biz üretimi yapıp onun adına piyasaya veriyoruz. Ürünün sadece dış ambalajında Üretim Yeri olarak bizim adımız yer alıyor fakat Ruhsat Sahibi firmanın kendisi olduğu için kendi adı da yazılı. Bu durumda Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde piyasaya sürenler için yapılması gereken bildirimlerden muaf durumda olabiliyor muyuz? Firma 2007 de üretime başladı ve bir ayrıntı da fason üretim yaptığımız şirketler yine kendi şirketlerimiz ama bizimle bağlantıları yok görünüyor yasal olarak. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ff) Tedarikçi: Kendisi ambalaj üreticisi olmayıp piyasaya sürenlere ambalaj tedarik edenler ile piyasaya sürenler adına fason üretim yapanları,

Tedarikçilerin yükümlülükleri
MADDE 10 – (1) Tedarikçiler;
a) Ek-6’da yer alan Ambalaj Tedarikçisi Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurabilmek için kullanıcı kodu ve program erişim şifresi almakla,
b) Bir önceki yıl tedarik ettiği ambalajları için Ek-6’da yer alan Ambalaj Tedarikçisi Müracaat Formunu elektronik yazılım programı üzerinden doldurarak her yıl Şubat ayı sonuna kadar il çevre ve şehircilik müdürlüğüne bildirmekle,
yükümlüdürler.
tedarikçi tanımı eski yönetmelikte yoktu ve tedarikçi ile ilgili yönetmelikte yazan sadece bu kadar.yani burda yazan şartları yerine getirmeniz yeterli düşüncesindeyim.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama kafamda daha çok soru oluştu şimdi şöyle ki;
2007 de faaliyete başlayan firmamız için geriye dönük tüm bilgleri sisteme girecekmiyim?
Yönetmelikte velirtilen geri toplama yüzdelerini piyasadan toplatmakla yükümlümüyüm?
Ayrıca Ruhsat sahibi firmaların bildirimlerini de muhtemelen ben yapacağım farklı illlerde bulunuyoruz onların İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerine mi başvurmalıyım yoksa burdan hepsini tek şifreyle halledebilir miyim?

bunu il çevre ile görüşmeniz en sağlıklısı olur.çünkü tedarikçi olayı yeni bir uygulama. tedarikçinin bildirim yapması gerektiği kesin ve piyasadan toplatmakla yükümlü değil.piyasadan toplatma işini ruhsat sahibi dediğiniz marka sahibi yapması gerekmekte.tedarikçinin geriye dönük bildirimleri konusunda fikrim yok.ruhsat sahibi daha önce piyasaya süren kodu almış ve bunların bildirim ve belgelendirmelerini yapmışmı siz bunlara bakın ve buna göre dedğerlendirin konuyu.

ruhsat sahipleri için piyasaya süren kodu ve şifresi almanız gerekmekte.eğer yıllık 3000kg dan fazla ambalaj pyasaya sürüyorsa 2004 yılından başlayarak bu seneye kadar belgelendirmlerini yapmanız gerekmekte.3000 kg mın altındaysa sadece bildirimleri girmeniz yeterli..tedarikçi firma içinde aynı şekilde kod ve şifre almanız lazım.tedarikçi için geriye dönük bildirim olayına bişey diyemiyorum.eski yönetmelikte geçmediği için bi fikrim yok.eski netmelikte bu konuda karısıklıklar olduğu için burda tedarikçi kelimesi eklendi.

Dün İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gittim ve bu konuyu konuştum yapılması gerekeni aşağıdaki gibi açıkladılar ben de paylaşmak istedim :)

* Ruhsat sahibi firmaların kendi bulundukları İÇŞM lerine Ambalaj Atıklaırnın Kontrolü Yönetmeliğindeki EK 5 i doldurarak dilekçeyle piyasaya süren olarak şifre isteği için başvurmaları gerektiğini söyledi.
* Şifreler alındıktan sonra 2005 ten başlamak üzere tüm ambalaj miktarları tespitlerinin yapılıp sistemde tanımlanması gerektiğini ve sistemde otomatik hesap sonucu 3000 kg ın üzerindeki miktarlar için yönetmelikte belirtilen oranda piayasadan toplatılması için lisanslı firmalarla sözleşmeler yapılıp toplanmasının takibinin yapılması gerektiğini söyledi.
* Kendi fason firmamın da "Tedarikçi" konumunda olduğunu ve İÇŞM ne yine EK 6 doldurularak tedarikçi şifre talebinde bulunulması gerektiğini ve tüm tedarikçisi olduğum firmaların toplam ambalaj miktarlarını sisteme girmem gerektiğini belirtti.
* Tedarikçi konumunda olduğum için herhangi bi toplatma yükümlülüğüm olmadığını sadece "piyasaya süren" konumunda olan ruhsat sahibi firmalarımın piyasadan toplatma yükümlülüğü olduğunu belirtti.
* Şifre almadığım ve dolayısıyla 2005 ten beri bildirimlerini yapmadığım tüm ruhsat sahibi firmalar için herhangi bir cezai müeyyide olur mu? soruma da hayır şuan süresi belli olmaksızın böyle bir durum yok ancak şifre almış ve 3 yıl üst üste bildirim veya toplatma yapmasaydınız cezai müeyyide olurdu dedi. Fakat gene de bugün bakanlıktan bir karar çıksa bugün bile cezalı konumda olduğumuzu da belirtti.

Umarım bu bilgiler işinize yarar arkadaşlar.

merhaba;
biz ithalat yapan bir firmayız. piyasaya süren olarak ek5 b ve d yi doldurmamız söylendi. biz atık kodumuzu 2007 yılında almışız. bu bildirim zorunluluğundan haberimiz olmadığı için 2007 den itibaren bildirimleri yapmaya formları doldurmaya çalışıyorum. sorun şu ki bunların doğruluğundan emin değilim. yani her yıl alım yapılmış yüzlerce ürün var buda yüzlerce farklı nakliye ve satış ambalajı demek oluyor. elimizden geldiği kadarıyla doğru yapmaya çalışıyoruz ama bunlar yanlış olursa firmamız sorun yaşar mı ? yada doğruluğu hangi, merci neye göre kontrol eder. bir de ek 5 d ye baktığımda ithal ettiğim ambalajlarımı bildiriyorum yoksa normal olarak ek5 b de bildirdiğim ithalatlarımı mı tekrar giriyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşkkürler.

aysun hanım
ben firmalarıma almadığım şifre kalmadı. piyasaya süren olarak adığım baya firma var ama bedel ödemediğimi iyi biliyorum.

Arkadaşlar biz piyasaya süreniz.

Benim kafama takılan stok edilen miktar kısmı. 2011 yılı boyunca stok işlemi yapılan ambalajı mı bildireceğiz yoksa 2009 ya da 2010dan beri hala stok sahasında bulunanları da dahil ederek saha içerisinde yer alan bütün stok miktarını mı bildireceğiz?

@Fecriati

Satışlarınızdan sonra stoklarınızda kalan miktarı yani 2011 yılı sonundan 2012'ye devreden miktarı gireceksiniz diye biliyorum.

@cemba82

Ben firmanın bildirimlerini ilk defa bu sene yapıyorum. Geçen sene beyanı yapan arkadaş o an fabrika stok sahasında bulunan tüm ürünlerin üzerindeki ambalajları ve ambarda paketleme departmanının kullanımına hazır toplam ambalaj miktarını 2010 beyanında stok olarak göstermiş. Ürün yelpazesinden ötürü 3-4 yıl önce üretilip halen stokta bulunan ürünlerin ambalajları da buna dahil.
2011 yılı piyasaya sürdüğümüzü ve ihraç ettiğimizi girmekse amaç, stoktan da kasıt 2011 yılından 2012'ye devreden olmalı ve 2010'dan 2011'e devreden çıkarılmalı diye düşünüyorum. Bilmiyorum varsa doğrusunu kesin bilen bilgilendirirse sevinirim.

2 durum söz konusu
1 dönem başı stok x olsun donem sonu y olsun toplam stok ise z olsun
normalde x+y=z olması gerekiyor
ama bakanlıkla görüşmemde ocak ayı için geçerliydi
x+y=z yapıyordu sistem ama bakanlıktaki sorumlu şebe müdürü
x+x+y=z+x olacak sekilde gireceksiniz dendi.
galiba sorun düzletildi simdi ise
x+y=y oluyor doğrusu bu.
tabi dikkat edilecek husus
y=x+ 2011 yılı aldığımız ambalajlardan geriye kalan olması gerekiyor.

inşallah açıklayıcı olmuşumdur.

benim de kafam karıştı şimdi çok açıklayıcı oldu.:D
şöyle baksak olaya hiç x ya da y karıştırmadan.2011 de bildirimleri ve 2012 bildirimleri ele alarak.2011 de bir stok gösterdik.bunun üzerine 2012 ye geldik ve 2011 de alınan ve ihraç edilen,piyasaya sürülen ve stok edilen ambalajları gireceğiz.2011 de girilen stok miktarını tekrar girmiyoruz diye düşünüyorum.aldıklarımız(giriş) ve ihraç,piyasaya sürülen ve stoktan(çıkış) bizim belgelendirme miktarımızı sistem belirlemiyormu otomotik olarak.yani burda zaten 2010 nun sonunda kalan stok miktarını 2011 de alınan ambalaj gibi düşünebiliriz.ben böyle bakıyorum olaya..şu anda sadece 2010 dan kalan stoğun 2011 de alınan ambalaj miktarına eklenip eklenmeyeceğini bilen söylesin yeter.

Arkadaşlar herkese kolay gelsin
Ek-5 B-2 yle ilgili bilgisi olan var mı?
"Bir önceki yıl piyasaya sürülen ve geri kazanım/bertarafı bu yönetmelik kapsamı dışında yapılacak ambalajların toplam miktarı (kg)"
Bu formu doldurmalı mıyız?