Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıkları tat firmaları sözleşmeler

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Makbule Dene tarafından paylaşıldı.

1. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

Merhaba,
    bir şehirde lisanslı ambalaj atığı toplama ayırma tesisi varken belediyenin başka bir şehirdeki tesisle sözleşme imzalaması ne kadar yasaldır? Belediyelerin öncelikle kendi il sınırlarında faaliyet gösteren tesislerle çalışması gerekmez mi? Bu konuda yazılı kaynak olarak gösterebileceğim belge niteliğinde bilgi var mıdır? İl Çevre ve Şehircilik'e dilekçe verildi ancak sonuç alınamadı. Son çare Bakanlığa mı yazı yazmamız gerekir?

2. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

benim bildiğim, atıkların atığın oluştuğu yere en yakın yerde bertaraf edilmesi/depolanması vs. yapılması esastır. diye hatırlıyorum.

3. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

Maliyetler her iki tarafıda kurtarıyorsa soru olmaz.. öyle bir kural yok bildiğim kadarıyla çunku baska sehırde subede gosterılebilir.. vs.

4. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

Tükçev den aldığım bilgiye göre öncelikle il sınırlarındaki tesislerle çalışılması gerekliymiş. Ama bunu ispatlayabileceğim bir belge bulmakta zorlanıyorum. Mantıklısı tabi ki de il sınırlarında bulunan tesislerle çalışmaktır. Aksi bir durum hem il çevre ve şehircilik'in hem de belediyelerin yükümlülüklerine ters düşer.
    böyle bir tecrübesi olan var mı? Varsa sorun nasıl aşıldı?

5. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

ama şöyle bir konuda var Ambalaj atıkları sistemınde girerken farklı illeri girebiliyoruz .. bu konuda bir belge bulman zor turcev boyle dıyorsa bunu kanıtlayan bır belge olup olmadıgını bılmelı bence.

6. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

Ama kaynağında ayrı toplamadan bahsediyor belediye ile sözleşme derken sanırım, ambalaj atıklarını sisteme girmekle farklı şey bence

7. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

kaynağında ayrı toplamadan bahsediyorum,doğrudur.

8. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

onuda sısteme giriyorsunuz ki!

9. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

farklı bir şehirdeki belediyeden alım yaptığınıza dair 7-b bilgilerinden mi bahsediyorsunuz?

10. Ercan Selvi

Ercan Selvi CMNet Üyesi

7b girerken belediye giriyorsun sonucda

11. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

Lisanslı firma istediği şehirdeki belediye ile karşılıklı anlaşarak sözleşme yapabilir bunun için bi yasa yok yeterki karşılıkli anlaşma olsun. Maliyeti zor olack. Bir durumda zaten firmalar sözleşmeye yanaşmaz

12. Makbule Dene

Makbule Dene CMNet Üyesi

şu andaki işleyişi biliyorum lakin benim anlatmak istediğim böyle bir durumla karşılaşıp çözüme ulaştıran firmaların bunu nasıl yaptığıdır. Antalya'da ismini bilmediğim bir firma başka şehirden bir tesisle sözleşme yapan belediyeyi il çevre şehircilik ve bakanlığa bildirmesiyle sözleşmeyi iptal ettirmiş. Sorum bunu nasıl başardıkları hakkında. İllaki bir düzenleme vardır bu konuyla ilgili. Aynı tecrübeyi yaşayan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

13. Dilan Seycan

Dilan Seycan CMNet Üyesi

eğer o firma sözleşme yaptığında yatırım yaptıysa ki sözleşmelerde yatırımları yüklenici firmadır diye yazıyordur, ve sözleşme tek taraflı fesh edilmediyse sözleşmenin süresi dolmadan bir firma iken bi kaç firmaya paylaştırıldıysa (bölgelere ayrılıyor) bunu dilekçeyle bildirerek yaptıkları yatırımdan ötürü süre dolmadan başka bir firmayla anlaşmasını iptal ettirebilirsiniz sanırım ama onun haricinde yasal olarak göremedim bir boşluk var gibi çünkü belediyenin görevleri kısmındaki çalışmaları başka ilden biriyle yapması bana pek mümkün gelmedi alındı makbuzlarını imzalatacak vs..

14. Alper Karadeniz

Alper Karadeniz CMNet Üyesi

Arkadaşlar bu konuda herhangi bir kısıt yok malesef. Şehirdışındaki firma bi şube kurarak çalışabilir. ama şube kurarken yine kurulduğu yerde çevre lisansı alması gerekmektedir yani bir aktarma merkezi kurar gibi basit şeyler yaparak olmaz. O firma çalışmaya başladığında topladığı atıkları nereye götürüyo onu takip edin ve götürdüğü yerin lisansı varmı ona bakın. Ama adamlar toplayıp o şehirde biriktirme yapmadan ana tesisin bulunduğu yere götürebiliyosa (ki bence mümkün deil) yapacak bişe yok :)

15. Yasemin Karadiş

Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

yönetmeliğe göre sanayi tesisleri, satış noktaları avmler bedelsiz şartı aranmaksızın istediği lisanslı firmaya verebilirler.

16. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

OSB de kurulan TAT tesisi belediye ile sözleşme yapma zorunluluğu var mı?

17. Burak Algül

Burak Algül CMNet Üyesi

belediye ile herhangi bir sözleşme yapmanıza gerek yok ancak lisans belgesi alacaksanız anlaşma yapmanız daha iyi olur.zaten belediye ile anlaşmalar tamamen sözler üzerine kurulu.ambalaj yönetmeliği mevcut durumu ile gerçekten siz nasıl anlamak isterseniz oraya gidecek şekilde herkes işine geldiği gibi davrnmakta.

18. Hamdiye Güzel

Teşekkürler Burak bey.

19. Burak Algül

Burak Algül CMNet Üyesi

rica ederim mücavir alan sınırları içinde yapacağınız her çalışmada belediye ile anlaşma zorunluluğunuz var .osb de olan tat tesisi sadece osb ve havaalanlarından atık toplayabilir.kısa bir hatırlatma :)

20. Hamdiye Güzel

biz OSB yönetimi olarak değil orada tesisi kurmayı düşünüyoruz onun için de aynı mı ,bide atık ithalatı yapabilir miyiz ?

Ambalaj atıkları tat firmaları sözleşmeler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj atıkları

Ambalaj atıkları piyasa süren sınıfında olan bir işletme veya satış noktası geri kazanım hedefini nasıl gerçekleştirir? prosedür nedir?
  2. Ambalaj atıkları hk.

saygıdeğer arkadaşlarım, meslektaşlarım, sizinle başlıkta belirttiğim üzere bir konu hakkında bilgi almak için konuyu açmış bulunmaktayım, konuları göz gezdirdim fakat benim gibi soran pek bulamadım, aşına olmadığım için konu hakkında sizlerden bilgi talep etmekteyim, şimdiden yorumlarını/bilgilerinni esirgemeyen meslektaşlarıma teşekkür ederim, çalıştığım firmada bir yönetim biri olup,...
  3. Ambalaj atıkları hk.

Merhaba arkadaşlar, Tesisimizde çıkan atıklar için atık sepetleri yaptırdık. Sepetin ağzının açık olması bir sorun yarıtırmı? Sepetlerin içinde atık poşetleri var. Her vardiyada dolu poşet alınıp yerine temiz poşet tekılıyor. Fakat ağzının açık olması konusunda tereddütlerim var. Yönetmeliklerde de ağız açıklığı yda kapalılığıyla alakalı bir şey bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz acaba?
  4. Ambalaj atıkları

arkadaşlar benim ambalaj atıklarının Türkiye ve AB ülkelerindeki uygulamaları ile ilgili ödevim var yardımcı olabilir misiniz ?
  5. Ambalaj atıkları

ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle ilgili kaynak bulmam lazım. bitirme ödevi için. yardımcı olursanız sevinirim