Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıkları

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Mert Aslan tarafından paylaşıldı.

1. Mert Aslan

Mert Aslan CMNet Üyesi

mrhb arkadaşlar tesisimizde ambalaj atıkları çıkıyor(cam,plastik,kağıt) ancak bağlı bulunduğumuz ilde geri dönüşüm tesisi tek olduğu için atıklarımızı gelip almıyorlar.Şuanda evsel atıklarla birlikte belediyenın dökum sahasına boşaltıyoruz.Bu durumda ne yapmalıyız..iyi çalışmalar..

2. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Hangi ilde bulunuyorsunuz?

3. Mert Aslan

Mert Aslan CMNet Üyesi

4. AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
    Genel ilkeler
    MADDE 5 – (1) Ambalaj atıklarının yönetimine ait ilkeler aşağıda belirtilmiştir:
    d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler
    bence bu bağlamda ambalaj atıkları üreten tesisler ayrı toplamak ile yükümlü alım işlemleri belediye yükümlülüğündedir. siz ayrı toplayın bu durumda siz yükümlülüğünüzü gerçekleştirmiş olursunuz gerisi belediyenin yükkümlülüğünde.

Fatih Közen bunu beğendi.
  5. Mert Aslan

Mert Aslan CMNet Üyesi

belediyede zaten vahşi depolama yapıyor.Bulunduğumuz alan mücavir sınırları dışında bulunmaktadır.Yükümlülüğümüzü yerine getiririzde ne zamana kadar bu şekilde atıklarımızı bekleteceğiz sonuçta onları elimizden çıkarmamız gerekir.

6. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

Arkadaslar size birsey sormak istiyorum. Ambalaj Atıklari konusunda, tesislerde bütün ambalaj atıklarinin yani cam kagit-karton plastik metal olarak tesislerde ayri ayri toplanmasi ile ilgili herhangi bir yonetmelikte madde var mi? yoksa sadece ambalaj atiklari olarak ayri toplanabilir mi?

7. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

Atık üreticisinin sorumluluğu ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı toplamaktır(bknz Ambalaj Atıklarının Kont. Yön.) Zaten bunları ayırmak amacıyla TAT(toplama ayırma tesisleri)kurulmuştur.Ancak firmada 14001 var ise ambalaj atıklarını da sınıflandırarak biriktirebilir(kağıt karton , plastik , cam vs.).

8. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

9. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

ISO 14001 Çevre yönetim sistemini inceleyin. Yönetmelik sadece diğer atıklardan ayrı toplaman yeterli diyor.

Tolgay Doğan bunu beğendi.
Ambalaj atıkları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ambalaj atıkları

merhabalar; bir hastanede ambalaj atıkları toplanıyor ve belediye ile anlaşma yapılmış ve belediyede bi ambalaj geri dönüşümcüsü ile anlaşmış ama elimizde sözleşme den başka bişey yok elimizde başka hangi belgelerin olması gerekiyor? ben ambalaj atıkları kon. yön. inceledim ek 4 te yer alan bir önceki yıl üretilen toplam ambalaj atık miktarı diye bi form var bu formu doldurmam imkansız ne...
  2. Ambalaj atıkları

Ambalaj atıkları piyasa süren sınıfında olan bir işletme veya satış noktası geri kazanım hedefini nasıl gerçekleştirir? prosedür nedir?
  3. Ambalaj Atıkları

İçinde bozulmuş gıda maddesi olan ambalajlar nasıl geri kazanılır. Böyle bir tesis varmı ?
  4. Ambalaj atıkları hk.

Merhaba arkadaşlar, Tesisimizde çıkan atıklar için atık sepetleri yaptırdık. Sepetin ağzının açık olması bir sorun yarıtırmı? Sepetlerin içinde atık poşetleri var. Her vardiyada dolu poşet alınıp yerine temiz poşet tekılıyor. Fakat ağzının açık olması konusunda tereddütlerim var. Yönetmeliklerde de ağız açıklığı yda kapalılığıyla alakalı bir şey bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz acaba?
  5. Ambalaj atıkları

arkadaşlar benim ambalaj atıklarının Türkiye ve AB ülkelerindeki uygulamaları ile ilgili ödevim var yardımcı olabilir misiniz ?