• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarını toplamada belediyenin yaptırımları nedir?

Hamza Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Emek atık Dönüşüm
Ambalaj Atıklarının Toplanması artık bir çok belediyenin planlarına dahil edilmiştir. Fakat Belediyeler bu toplamayı yaparken sistemin bütün maliyetini lisanslı firmalara yıkmaktadır. Lisanslı firmaların ise en büyük sıkıntısı Site, Market, avm gibi yönetmelikçe lisanslı firmaya verilmesi zorunlu olan yerlerden ambalajların sadece bir kısmını alabilmesi, Kaçak toplayıcıların önüne geçememesidir. Bu konu da çalıştığımız Belediyenin en büyük zaafı, site yönetimlerine ve kaçak toplayıcılara yaptırım uygulayamamasıdır. Çalıştığı belediyenin bu sorunları nasıl aştıgıyla ilgili bilgisi olan, yada bu konu hakkında çözüm fikri olan varmıdır.

Birçok belediye kaçak toplayıcılara karşı sokak toplayıcılarının tatlarda sigortalı çalıştırılması projesini uyguladı onun dışında sınırlarınızda bulunan market avm gibi yerlerle gidip görüşmenizi yönetmelikler hakkında bilgi vermenizi tavsiye ederim

kısmen bunu yaptık. toplayıcılara ufak bölgeler vererek. fakat, kaçak toplamanın geliri çok iyi günde 3 saat çalışıyor, Sigortalı iştekinin 2 katı para kazanıyor. Site yönetimlerin deki kapıcıları Tat'da çalıştıramazsınız, bunlar da ambalaj topluyor. Bunların önüne geçmek için yani ben ambalajımı belediyeye vermiyorum diyen için ne yaptırım uygulanabilir.

Belediye ile birlikte işbirliği içinde olmalısınız öncelikle, sitelerden toplanan atıklar için ev hanımlarına eğitim verilebilir böylece sitedeki her hane bu durumdan haberdar olur, bu şekilde ambalaj atıklarının toplanması konusunda bilinç oluşturulmuş olur.
Bu uzun bi süreç tabi bağlı olduğunuz vakıf ve belediye ile bunu görüştünüz mü

belediyelerin zabıta ekipleri kaçak toplayıcılar için bir miktarda olsa önlem alabiliyor. yine belediye ile birlikte site yönetimlerine,avm ve marketlere tebligatlar imzalatılarak atıkları alabilirsiniz. şuanda biz bu yöntemi uyguluyoruz. site yönetimlerinin imzalı beyanı olduğu için problem çıkartmıyorlar. problem oluşturanlarıda doğrudan belediyelerin çevre koruma ve kontrol müdürlüğüne şikayet ediyoruz. onlarda imzalı tebligat ile giderek denetim vs yapıyorlar.

abdulkerim bey, Bizim sıkıntımızın belediyenin siteleri denetlememesiydi zaten. site yönetimlerine nasıl bir beyan imzalattırıyosunuz?

Hamza Bey vallahi bu işin çözümü yok. Belediyelerin böyle bir karar alması saçmalık. Adamlar doğdukları zaman başlıyor kağıt toplamaya kimse de onlara engel olamaz. Her gün muhattap oluyorum kimse onların önüne geçemez D: belediye , polis , zabıta özel timle operasyon düzenleseler yine de onlar o kağıdı toplarlar. Giden kağıtları hiç düşünmeyin yokmuş gibi kabullenin (: içiniz rahat etsin en azından.

en iyi yöntem engelleyemiyorsan destekle yöntemi bence. toplamayı engelleyemiyorsanız belediyenin toplama sistemine dahil edin onlar parayla geri dönüşüm firmalarına satsınlar. temmuz 2014' te çıkan market, alışveriş merkezi vb. yerlerin atıkları ücretsiz vermesi gereği oralardan toplanacak atıkları belediye toplayıcılara bıraksa hem malzeme aramak zorunda kalmazlar hem de kendiliğinden sisteme dahil olup kaçak iş yapmak zorunda kalmazlar.