• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarının kont. yön.değişiklik

Arkadaşlar ambalaj atıklarının kontolü yönetmeliği kaldırılabilir ve bunun yerine katı atıkların toplanmasına ilişkin yönetmelik getirilebilir.
Daha taslak aşamasında Bu yönetmeliğin en dikkat çeken tarafı ambalaj atıkları ile katı atıkların aynı firma ve araçlarla toplanması.

Ekli dosyalar

• Kati Atikların Toplanmasına iliskin TASLAK.doc
    100.5 KB · Görüntüleme: 54
MADDE 9- (1) Mavi renkli biriktirme ekipmanlarında biriktirilecek geri kazanılabilir atıkların toplanması Ek-3’te yer alan atık kodlarını içeren çevre izin ve lisans belgesine sahip belediye/birlik toplama ayırma tesisi veya belediyelerin anlaşmalı oldukları toplama ve ayırma tesisleri tarafından yapılır.

Burda ne demek istiyor. Ne yani Ek-3 teki kodların hepsini sağlayamayan TAT lar bu atıkları alıp taşıyamayacakmı?

Olur mu öyle şey kaç tane lisanslı tat bu atıkların hepsini alıyor ki ayrıca mavi torbada bulunacak atıklarda

Ambalaj atıkları(Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar hariç)

Evsel nitelikli tehlikesiz atıklar (gazete, dergi vb.)
[TBODY] [/TBODY]

Arkadaşlar bu tarz durumlar resmi olarak yayınlanmadığı sürece kafa karışıklığından başka bir şey değil bence. Evet resmiye geçmeden önce önden yapılan çalışmalar fikir açısından ve kendimize o doğrultuda yön vermek açısından önemli. Ancak daha bakanlıklarımız yayınlanmış olan yönetmelikleri takip etmekten acizken nasıl sürekli düzen bozuyorlar anlaşmış değilim. Oyuncak gibi olduk resmen.birde şöyle bir durum var. katı atıklar sadece toplamakla iş bitmiyor ki. bertarafı,belgelendirmesi vb gibi bir sürü durumları var. ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği değişebilir ama kalkmaz diye düşünüyorum.

AB uyum muktesebatı diye diye yenile babm yenile yapıyorlar herşeyi de bunların alt yapısı olmadan sağlam bir zemine oturtmadan istediğin kadar yenile 1. katı yapmadan 10. kata çıkmaya çalışıyoruz haliyle olmuyor hoppp tekrar başa dönüyoruz 3 gün sonra. Bu konuda birşeyleri düzeltmek ve sorun odaklı yapıldığına inanmıyorum günü kurtarmak amaçlı hareket ediliyor. Bize lazım olan kalıcı,anlaşılır ve şeffaf çözümler.

şimdi @Hamza Yıldırım arkadaşımızın paylaştığını inceliyordum. orada bile arada kalınan durumlar var. madde 9 da ek 3 te yer alan kodları içeren çevre izin lisans belgesine sahip----diye devam ediyor. burada ek 3 te yer alanların hepsini mi çevre izin lisansında kod olarak bulunduracak. bence değildir ucu açık bırakılmş.

Aynen bende inceledim de bilmiyorum ya yani ne amaçlanmış bu değişiklikle anlamadım biz daha ayrı ayrı yönetmelikleri sindiremeden hepsi bir yerde topalanacak olması muhtemel sıkıntıların habercisi olur.