Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıklarının kont. yön.değişiklik

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında alya tarafından paylaşıldı.

1. alya

alya CMNet Üyesi

arkadaşlar ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğin de değişiklik yapılacakmış bilgisi olan var mı?

Olgaç Sürmelihindi bunu beğendi.
  2. Serhat Mehmet Kar

Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

Netten baktım baya ama değişiklik yapılacağına dair birşey göremedim

3. alya

alya CMNet Üyesi

bende bulamadım ama öyle söylenilince benim haberim yok sandım

4. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

korkuttunuz beni arkadaşlar ya

:komik:

5. Necip Balkya

Necip Balkya CMNet Üyesi

değiştirilecek hatta hazır durumda seçimlerden sonra yayınlanacak diye duydum...

6. Hamza Yıldırım

Hamza Yıldırım CMNet Üyesi

Arkadaşlar ambalaj atıklarının kontolü yönetmeliği kaldırılabilir ve bunun yerine katı atıkların toplanmasına ilişkin yönetmelik getirilebilir.
    Daha taslak aşamasında Bu yönetmeliğin en dikkat çeken tarafı ambalaj atıkları ile katı atıkların aynı firma ve araçlarla toplanması.

Ekli Dosyalar:

7. Serhat Mehmet Kar

Nerden duyuyorsunuz ya da nerden okudunuz bu haberleri

Evrem Yeşil bunu beğendi.
  8. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

MADDE 9- (1) Mavi renkli biriktirme ekipmanlarında biriktirilecek geri kazanılabilir atıkların toplanması Ek-3’te yer alan atık kodlarını içeren çevre izin ve lisans belgesine sahip belediye/birlik toplama ayırma tesisi veya belediyelerin anlaşmalı oldukları toplama ve ayırma tesisleri tarafından yapılır.

Burda ne demek istiyor. Ne yani Ek-3 teki kodların hepsini sağlayamayan TAT lar bu atıkları alıp taşıyamayacakmı?

9. Serhat Mehmet Kar

Olur mu öyle şey kaç tane lisanslı tat bu atıkların hepsini alıyor ki ayrıca mavi torbada bulunacak atıklarda

Ambalaj atıkları(Tehlikeli maddelerin kalıntılarını içeren ya da tehlikeli maddelerle kontamine olmuş ambalajlar hariç)

Evsel nitelikli tehlikesiz atıklar (gazete, dergi vb.)

10. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

Arkadaşlar bu tarz durumlar resmi olarak yayınlanmadığı sürece kafa karışıklığından başka bir şey değil bence. Evet resmiye geçmeden önce önden yapılan çalışmalar fikir açısından ve kendimize o doğrultuda yön vermek açısından önemli. Ancak daha bakanlıklarımız yayınlanmış olan yönetmelikleri takip etmekten acizken nasıl sürekli düzen bozuyorlar anlaşmış değilim. Oyuncak gibi olduk resmen.birde şöyle bir durum var. katı atıklar sadece toplamakla iş bitmiyor ki. bertarafı,belgelendirmesi vb gibi bir sürü durumları var. ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği değişebilir ama kalkmaz diye düşünüyorum.

Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
  11. Serhat Mehmet Kar

Yönetmelik ve prosedürler o kadar seri değişiyor ki işimizi bırakıp bunu takip etmemiz gerekiyor heralde

12. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

@Serhat Mehmet Kar aynen katılıyorum. daha birini anlayıp uygulamayı tamamlayınca yenisi çıkıyor . nasıl bir düzen kurulacak o zaman istikrarlı bir şekilde anlamış değilim.

13. Serhat Mehmet Kar

AB uyum muktesebatı diye diye yenile babm yenile yapıyorlar herşeyi de bunların alt yapısı olmadan sağlam bir zemine oturtmadan istediğin kadar yenile 1. katı yapmadan 10. kata çıkmaya çalışıyoruz haliyle olmuyor hoppp tekrar başa dönüyoruz 3 gün sonra. Bu konuda birşeyleri düzeltmek ve sorun odaklı yapıldığına inanmıyorum günü kurtarmak amaçlı hareket ediliyor. Bize lazım olan kalıcı,anlaşılır ve şeffaf çözümler.

Evrem Yeşil bunu beğendi.
  14. Evrem Yeşil

Evrem Yeşil CMNet Üyesi

şimdi @Hamza Yıldırım arkadaşımızın paylaştığını inceliyordum. orada bile arada kalınan durumlar var. madde 9 da ek 3 te yer alan kodları içeren çevre izin lisans belgesine sahip----diye devam ediyor. burada ek 3 te yer alanların hepsini mi çevre izin lisansında kod olarak bulunduracak. bence değildir ucu açık bırakılmş.

Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
  15. Serhat Mehmet Kar

Aynen bende inceledim de bilmiyorum ya yani ne amaçlanmış bu değişiklikle anlamadım biz daha ayrı ayrı yönetmelikleri sindiremeden hepsi bir yerde topalanacak olması muhtemel sıkıntıların habercisi olur.