• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 24.08.2011

Cevap: Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 24.08.2011

Aslında yönetmelikte bir madde daha var, madde 5
k) Geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisanslı tesislerin, kişi ve/veya kuruluşlar tarafından bu Yönetmelikte
tanımlanan sistem dışında toplanmış olan ambalaj atıklarını tesislerine almaları yasaktır.
l) Ambalaj atıklarının geçici faaliyet belgeli ve/veya çevre lisanslı işletmelere verilmesi esastır. Ambalaj
atıklarının bunların dışındaki kişi ve/veya kuruluşlar tarafından toplanması yasaktır.
Bu maddenin çıkması, sokak toplayıcılarını bertaraf edecektir, atığı satamayınca yok olacaklardır.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Kullanımları sonrasında toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafı 22/7/2005 tarihli ve 25883 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği, 14/3/2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ve 30/7/2008 tarihli ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yer alan ambalajların ekonomik işletmeler tarafından bildirimleri 1/1/2013 tarihinden itibaren yapılır.
Şimdi bu madde kontamine ambalaj atığından mı bahsediyor?

Ben tam olarak bu yönetmelikte ne dediğini çözemedim ama Burada ben Çağatay Bey'e katılıyorum. Çevre Mühendisinin Çevre görevlisi olarak değiştirilmesi ne okuduğuna bakılmaksızın sadece sınavla alınmış bir belgeye verilen büyük bir ödül gibi. Hadi şimdi çevre mühendisleri MAKUL ve çok zengin olduğumuz için para vermeye doyamarak bir belgeyi sınavsız bir şekilde aldık. Ee çevre mühendislerinede sınav şartı gelicek diyolar. O zaman ne olacak peki ??
Benim merak ettiğim başka bölümler içinde böyle garip olaylar söz konusu mudur ???

@balfor

Ben de bu konuya değinecektim şimdi. Anlam veremediğim bir nokta var.

Taslak yönetmelikte "fabrikadaki fireler" kapsam dışıdır diyordu çıkan yönetmelikte fabrika kelimesi yok.
Şimdi bir fabrikada iki çeşit ambalaj atığı olur.
1. Piyasadan tedarik ettiği hammaddelerin ambalajları. Çuval, IBC tank, varil vs.
2. Kendi paketleme departmanında kullanmak üzere ambalaj üreticilerinden satın aldığı ancak üretimdeki fireler vs. dolayısıyla piyasaya sürmediği kenarda topladığı ambalaj atıkları.

1. olarak bahsettiğim atıklar piyasaya sürülmüş ve fabrika tarafından tedarik edilmiş olduğu için lisanslı tesislere verilecek burası tamam.
Peki 2. olarak fabrikada meydana gelen kağıt, naylon atıkları gibi fireler ne olacak? Ürünün üzerinde piyasaya sürülmüyor neticede. Ya da fabrikanın ürünlerini paketlemek üzere ambalaj üreticisinden satın aldığı ambalajlar piyasaya sürülmüş mü sayılıyor?
Eğer fabrikadaki fireler ve üretim artıkları bu yönetmelik kapsamına girmiyorsa ekonomik değeri varken kimse çöpe atmayacağına göre lisanslı firmalardan daha fazla para veren kayıt dışı iş yapan hurdacılara bile verilebilir anlamı çıkmıyor mu? Tabi fabrika kelimesi kaldırıldığı için kesin kanaate varmak zor.

Bir de belediyeyle sözleşme yapmış firmaya verme zorunluluğunun kalkmasına ne kadar sevindim anlatamam. İnsanların vurdumduymazlıklarından bıkkınlık gelmişti artık, istediğimiz lisanslı firmayla çalışabileceğiz şimdi.

bu da benden ekler dahil pdf hali...

Ekli dosyalar

• Ambalaj Atıkların Kontrolü Yönetmeliği - 24.08.pdf
    531.6 KB · Görüntüleme: 81

Konu ile ilgili soru işaretlerini aşağıdaki alıntı gider mi bilmem?

Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; piyasaya sürülen bütün ambalajları ve bu ambalajların atıklarını kapsar.
(2) Defolu ürünler, fireler, piyasaya sürülmemiş ambalajlar ve benzeri üretim artıkları ile ambalaj atığı
tanımına girmeyen boru, sac levha, demir-çelik hurdaları, kumaş atıkları ve benzeri ambalaj dışı atıklar bu Yönetmelik
kapsamı dışındadır.
(3) 22/7/2005 tarihli ve 25883 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği
kapsamındaki ambalaj atıklarının, 14/3/2005 tarihli ve 25755 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tehlikeli Atıkların
Kontrolü Yönetmeliği kapsamındaki ambalaj atıklarının ve 30/7/2008 tarihli ve 26952 sayılı Atık Yağların Kontrolü
Yönetmeliği kapsamındaki ambalaj atıklarının toplanması, taşınması, ayrılması, geri dönüşümü, geri kazanımı ve
bertarafı yukarıda belirtilen ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır.
@Fecriati

Tuğba Hanım,
Benim anladığım da Kontamine olmuş ambalaj atıkları...

@Tuğba COŞKUN

Onunla ilgili ,bahsi geçen yönetmelikte zaten atık kodu verilmiş.15 01 10 idi, sanıyorum.Neden 2013 e atılıyor ki beyanı

mücavir alanla ilgili bir kısım mevcutmu acaba, daha yönetmeliğe gözatamadım,

çünkü organize sanayi bünyesindeki işletmeler istediği yere verebilcek anlamı çıkıyo cevre lisanslı firma yada belediyenin toplama sistemi ama diğer satış noktaları sadece toplama sistemine verecek

fecri ati kullanıcı kodlu arkadaşım siz belediyedemi çalışıyorsunuz zatemn istediğiniz firmayla anlaşabiliyodunuz bu yeni değil ki

Yönetmelikte dikkat edilmesi gereken konulardan biride

Geri kazanım hedeflerine ulaşılamaması

MADDE 19 – (1) Yetkilendirilmiş kuruluşa üye olmayan piyasaya sürenler ile yetkilendirilmiş kuruluşa üye olan piyasaya sürenler, 17 nci maddede belirtilen geri kazanım oranlarını sağlayamamaları durumunda;

a) Belgelendirilmeyen miktarın yüzde on fazlası bir sonraki yıl için uygulanan geri kazanım hedeflerine karşılık gelen miktara ilave edilir,

b) İkinci ve daha sonraki yıllarda öngörülen hedeflere ulaşamazlarsa eksik kalan miktarın yüzde on fazlası tekrar bir sonraki yıl için uygulanan geri kazanım hedeflerine karşılık gelen miktarlara ilave edilir,

c) Elektronik yazılım programına kaydolunan yıl esas alınarak, üç yıl üst üste öngörülen hedeflere ulaşılamazsa, toplanması gereken miktarlar ile ilgili yükümlülükler tekrar bir sonraki yıla yüzde on fazlası ile aktarılır ve 2872 sayılı Kanun uyarınca idari yaptırım uygulanır,

ç) On yıl içinde öngörülen hedeflere beş kez ulaşılamazsa, ürünlerin ambalajlarına depozito uygulanır.

Eski yönetmelikte 3. yıl hedeflere ulaşılamamsı durumunda idari yaptırım ve ya cezai müeyyide uygulanır diyor. Yeni yönetmelikte cezai müeyyide kaldırılmış. Tartışılması gereken maddelrden biride bence bu maddedir.

Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğinde yer alan tat firmalarından il müdürlüğü uygunluk yazısı olanlar alabilecek.

bizimle çalışabilirsiniz yani :)

@Tarik Can

Konuyla ilgili soru işaretlerime neden olan madde bu zaten, diğer arkadaşlar nasıl yorumluyor, fabrikanın kendi ürününü ambalajlamak için kullandığı ambalajlarda oluşan firelerin kayıt dışı kişilere verilmesi hangi ifadeyle engellenmiş oluyor bunu tam anlayamadım. Bu atıklar yönetmelikteki tanım açısından piyasaya sürülüp sürülmemesi itibariyle ambalaj atığı sayılıyor mu sayılmıyor mu?

@dilekk

Fabrikada çalışıyorum, önceki yönetmeliğe göre fabrikadaki ambalaj atıklarını yalnızca bulunduğumuz ilçe belediyesinin anlaşmalı olduğu lisanslı firmaya verebiliyorduk. Lisanslı da olsa belediyeyle sözleşmesi yoksa başkasına verilemiyordu.
Bizim bulunduğumuz yerdeki belediye de bazı nedenlerden dolayı bir firmadan başka hiçbir firmayla sözleşme imzalamıyordu. O firma da sürekli bize sıkıntılar yaşattığı halde mecburiyetten onlarla çalışıyorduk. Yeni yönetmeliğe göre artık başka lisanslı firmayla çalışabiliriz :)

@Fecriati

"""""Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğinde yer alan tat firmalarından il müdürlüğü uygunluk yazısı olanlar alabilecek.

bizimle çalışabilirsiniz yani:) """"

ama geçici maddede bu tebliğden bahsedilmemiş,bahsi geçen yönetmelik kapsamında olanlar diye geçiyor.Gerçi dediğiniz mantıklı.

@Tuğba COŞKUN

Aslında çok basit. tat lisansı olan firmalar istedği yerden il önemli değil ambalaj atığını bedeli karşılığı alabilecek. üretim artığı fireler vs. ise yine bedeli karşılığı ancak Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğinde yer alan il müdürlüğü uygunluk yazısını alan tat firmalar alabilecek. kısacası parayı veren düdüğü çalacak...