• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği 24.08.2011

Cevap: Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 24.08.2011

@aysegulc

atık belediyeye değil belediyenin kurduğuğu toplama sistemine veriliyor. belediyenin atık toplama sisteminde toplamayı belediyenin kurduğu TAT veya anlaştığı TAT yapar, yani sizin için bir değişiklik olmadı. :)

Ayşegül Hanım, sanırım hastanede çalışıyorsunuz, yönetmelikte hastaneleri ilgilendirecek hiç bir değişiklik yok, biz yine ambalaj atıklarını ayrı biriktirip belediyenin sistemine (TAT) veriyoruz, bu açıdan en azından şanslıyız diyebilirim :D

lisans alabilmek için belediye ile sözleşme şartı kalktı diye bir söylenti var, hangi maddeye dayanarak bunu söylüyorlar ? gerçekten böyle bişey varmı?

Fabrikaları ilgilendirecek bir değişiklik var mı? Bizde lisanslı bir firmayla çalışıyoruz

@Sema ERATA
bu yönetmeliğe göre zaruriyet yok evet.ama e-izin yönetmeliğine göre bişey değişmedi.çevre izni için ambalaj atığı yönetim planı üst yazısı isteniyor..yönetim planını hazırlayan da belediye.yani bişey değişmedi şimdilik bu konuda..

@tunalper

Gülünecek bir şey olduğunu düşünmüyorum..Fabrikada kurulu bir düzen olduğundan ve çok detaylı inceleme fırsatı bulamadığımdan sormuştum...

@nesliy

En son çıkan taslakta yer aldığı gibi üç yöntemden biri izlenebiliyor:

(2) Piyasaya sürenler; bu Yönetmelik ile üstlendiği geri kazanım yükümlülüklerinin yerine getirilmesi amacıyla aşağıdaki yöntemlerinden en az birini tercih etmekle yükümlüdür:
a) Ürünlerinin ambalajlarına depozito uygulaması yöntemini tercih edenler;
1) Tek yönlü depozito uygulanması durumunda geri alınan ambalaj atıklarının çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli geri dönüşüm veya geri kazanım tesislerine gönderilmesini sağlamakla,
2) Kullanım ömrü dolmuş depozitolu ambalajların çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli geri dönüşüm veya geri kazanım tesislerine gönderilmesini sağlamakla,
3) Eğitim faaliyetleri yapmak ve katkıda bulunmakla,
4) Depozito uygulamasına ilişkin planı il çevre ve şehircilik müdürlüklerine sunmakla,
yükümlüdür.

b) Belediyeler ile sözleşme yapma yöntemini tercih edenler;
1) En az piyasaya sürdüğü ambalaj miktarına eşdeğer miktarda ambalaj atığı oluşan nüfusa sahip belediyeler ile kaynakta ayrı toplama faaliyeti yürütmekle,
2) Yapılan sözleşmeler doğrultusunda belediyeler ile birlikte ambalaj atıkları yönetim planı hazırlamakla, plan kapsamında belediyeler tarafından yürütülen kaynakta ayrı toplama çalışmalarının maliyetlerini karşılamakla,
3) Ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak dağıtılacak olan poşet, kumbara, konteynır, iç mekan kutusu gibi toplama ekipmanlarını belediyelere temin etmek veya bunlarla ilgili maliyetleri karşılamakla,
4) Ambalaj atıklarının yönetimi konusunda eğitim faaliyeti düzenlemek, düzenlenen eğitim faaliyetlerine katılmak, eğitimin sürekliliğini sağlamak ve maliyetlerini karşılamakla,
5) Toplanan-ayrılan ambalaj atıklarının tamamını, geri kazanım amacıyla geri almakla veya aldırmakla,
6) Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama maliyetleri için sözleşme yaptığı belediyelerle birlikte, her yıl piyasa araştırması yaparak, toplama maliyetlerini belirlemekle,
yükümlüdür.

c) Yetkilendirilmiş kuruluşla anlaşma yöntemini tercih edenler;
1) Bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerini yerine getirmek üzere yetkilendirilmiş kuruluşla sözleşme yapmakla,
2) Yükümlülüklerini, idari, teknik, hukuki ve mali şartlarının taraflarca belirlendiği sözleşme ile yetkilendirilmiş kuruluşa devretmekle,
yükümlüdür.
(3) Yükümlülüklerin yerine getirilmesinde, yetkilendirilmiş kuruluş ve yetkilendirilmiş kuruluşa üye olan piyasaya sürenler müteselsilen sorumludurlar.
(4) Piyasaya sürenler bir veya birden fazla yetkilendirilmiş kuruluşa üye olabilirler.

Ayrıca önceden ambalaj atıklarınızı belediyenin sistemine bedelsiz vermek ile yükümlüydünüz. Revize olan yönetmelikle birlikte isterseniz herhangi bir Lisanslı firma ile anlaşıp bedelli olarak da verebilirsiniz. Zaten firmalar görüşmek için gelmeye başlamışlardır bile :)

Aynen öyle artık snayi kuruluşları için bedelsiz şartı aranmaksızın verilecek. bu demek oluyor ki ne kadar para o kadar ambalaj:)

yönetmelik hayırlı olsun tüm yorumları okduum değişik fikirler sunulmuş lakinki şaşırdım: çevre mühendisleri kimin tarafını tuttuklarını bilmiyorlarmı yoksa bilerekmi yapiyorlar anlamadım...
1.si tat lar bedelsiz alsın diyenler : neden bedelsiz alsınlar burada kim kazanıyor? ( birkaç uyanık şahıslar kazanıyor eski hurdacılar hepsi bmv mercedes jip ile geziyor ve çevre mühendislerinı 1000 tl ile süründürüyorlar akşama kadar kantara git fabrikaya git ne kadar mühendislik dişinda iş varsa çoğu yaptırıyor) bu tat sahipleri neden bedelsiz alsınlar ?? hak etmiyorlar
2.si yönetim planına uyan kaç tane tat var? kımse doğru düsürt uymuyor belediyeye hizmet vereceğine orada çalişan bikaç uyanık makbuz karşılığı 15- 20 bin tl minm. alarak köşeyi dönüyor hizmet felan yok ...kontrol yok
3- eğer rekabet olmazsa cideyet olmaz ilgi olmaz ... şimdi görelim bakalım bedevadan para kazanmak ,hizmet vermemek mühendisine saygı göstermememek nasılmışş...:) çok iyi oldu yönetmelık haksız kazancın önüne geçildi....

bu ambalaj atığı için atık üreticileri ve lisanslı firmalar nası bir ücretlendirme yapacak acaba. bu konu hakkında bilgisi olan varmıdır???

Aslında çevre mühendisleri bu değişiklikten memnun genel olarak ve yaklaşımları da sizinkisi gibi olumlu.

@muhendis63

Bu yüzden bu çıkarıma nereden vardınız onu anlamadım.

@nesliy

@nesliy

Açıkçası sabah sabah tebessüm ettim ne yalan söyleyeyim. Yine de kusura bakmayın.

@tunalper
yorumlara bakarsanız çok şikayet var .... tatları eleştiren pek olmamış...

@muhendis63

Anladım. Ben TAT' larla ilgili görüşlerinize tamamen katılıyorum bu arada.

arkadaşlar iyi çalışmalar;lütfen benim konımumda çalışan biri fikrini yazarsa sevinirim.tat lisansı almak için belediye ile sözleşme hükmü kaldırılmış BENCE .''madde-24 (8)Belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisleri kapsayacak şekilde,ilgili yönetimleri tarafından,ambalaj atığı yönetim planının hazırlanması ve bakanlığa sunulması zorunludur.''İLGİLİ YÖNETİMLERİ DİYOR YA ORDAN ANLIYORUM Kİ BELEDİYE HAZIRLARDI ESKİDEN YÖNETİM PALANINI ŞİMDİ OSB VEYA SİVİL HAVA ULAŞIMINA AÇIK HAVAALANLARININ YÖNETİMİ DE ATIK YÖNETİM PALANINI HAZIRLAYIP SUNABİLECEK.DOĞRU MU ANLIYORUM BİLEN ARKADAŞLARIN PAYLAŞMASINI İSTİYORUM. ÇALIŞTIĞIM FİRMA KAMUSAL HAVA ALANININ AMBALAJ ATIKLARINI ALIYOR. ŞİMDİ ATIK YÖNETİM PLANINI, HAVAALANI İLE Mİ HAZIRLAYIP BAKANLIĞA SUNACAĞIZ.İKİNCİSİ BU HAVAALANI ATIKLARINI BİZE BEDELLİ DE VEREBİLİR BEDELSİZDE DEĞİLMİ YADA BEDELSİZ BELEDİYE YE VEREBİLİR DENMİŞ DEĞİLMİ.BİDE HAVAALANI İLE ARAMIZDA SADECE SÖZLEŞME YETERLİ OLR MU.ACİLEN CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

@SINAVIMVAR

Belediye sınırı (mücavir alan) dışında kalan hava alanlarından bahsediyor, bunlar kendi içinde zaten bir şehir gibidirler. Bu kompleks yapı sebiyle kendilerinin AA yönetim planı yapılması istenmiş sanıyorum. Bence ilginç fakat güzel bir uygulama olmuş... Benim anladığım bu planda belediyenin yerinin sivil hava alanı yönetimi almış, ve lisanslı bir TAT ile anlaşarak yönetim planı hazırlayacak ve bakanlığa sunacak...