• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj Atıklarının Toplanması

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar gebze organize sanayi bölgesinde bulunan firmamızın ambalaj atıklarını(kağıt,karton,plastik v.s.) alacak lisanslı firma önerebilir misiniz?

Çok farklı konular mı bilemiyorum ama danışmak istedim. Firma içerisinde geri kazanacağımız ambalaj atıkları, yükümlü olduğumuz geri dönüşüm miktarından düşülebilmekte mi?

@Dilan Seycan

Toplama ayırma tesisleri yani tat firmaları ile görüşülerek belgelendirme kotalarına göre belgelendirme yapılıyordu ancak şu anda bildiğim kadarıyla dernekler tarafından belgelendirme yapılıyor ve fiyatlar uçuk duruma gelmiş bulunmakta...

Bakanlığın düzeltme yaptığı en kötü yönetmelikdiyebilirim...

ama toplama ayırma tesisleri ahşap malzemeleri lisanslı firmaya verirse belgelemede kullanabilir ben lisanslı ahşap geri dönüşüm tesisi bulamadım açıkçası ambalaj atıklarına giriyorsa ayrıca lisans almalarına gerek yok ama ahşap almıyorlar nedense

ahşap geri dönüşümü yapan lisanslı firma yok diye bılıyorum. Ama emınım kı artacak çünkü artık belgelendirme yapılacak ahşap geri dönüşümü için:)Eğer lisanslı firma varsa bilgimiz olsun:)

@hamdiye güzel

il müdürlüğü uyg yazısı için geldiğinde bunlara bakıyor

Ekli dosyalar

• lisans gk AMBALAJ GDT.docx
    13 KB · Görüntüleme: 58
teşekkürler Tarık bey ama benim istediğim bu değil şöyle söyleyeyim geri dönüşüm tesisi kuracağımız zaman atığın tesise gelip yeni malzeme ortaya çıkıncaya kadar kullanılan makinalar ayırma bandı,pres makinası gibi..

@hamdiye güzel

onlara il müdürlüğü karar vermiyor onlar sizin kararınız. teknoloji seçimi size ait, onları bilmiyorsanız bence bu işe hiç girişmeyin

benim de bir sorum olacak. istanbulda lisanslı bir tat firmasında çalışıyorum. aynı firma yalovada bir ilçe belediyenin daha ihalesini aldı ve orada da bir tesis kuracak. o tesis içinde lisans almamız gerekir mi ? ayrıca bildirimleri yaparken yalovada toplanan atıklar için bildirimleri nasıl yapacağız istanbul il müdürlüğüne mi yalovaya mı?

@ahmedo Kitap, dergiyi ambalaj değil tehlikesiz atık olarak alırsınız. Okullara belediye çalışması yapan firmalar dış mekan kumbarası falan koyuyorlar ambalaj atıklarını almak için ama kitapları falan genelde ücret karşılğı birkaç firmadan teklif alarak veriyorlar burada. Bulunduğunuz yerde nasıl yapıyorlar bir araştırmak lazım.

@Serhat Mehmet Kar
ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği Ek 1 listesine göre kitap dergi vb ambalaj olarak tanımlanıyor...
dediğin gibi okular ücret talep ediyorlar. bazı kaçak toplayıcılar okul idaresi, temizlikçi vb çalışanlara para verip alıyorlar..
ben sözleşmeli olduğum belediyenin ilçe sınırlarındaki okullardan almak için para mı vermem gerekir...

Ekli dosyalar

• ambalaj.jpg
    ambalaj.jpg
    99.3 KB · Görüntüleme: 17
@ahmedo

• Dergi, kitap vb. basın yayınların ambalajları
    kitap derginin etrafında onu dş etkenlerden koruyan malzemelere ambalaj diyor kitap dergiye demiyor.
  • ayrıca okullar tehlikesiz atık toplama veya tehlikesiz atık geri kazanım firmalarına verebilirler

çok kısa ve net sorayım :)
toplama ayırma firması olarak sene sonu kitapları dergileri vs alabilmemiz için ne yapabiliriz ?