• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj atıklarının satışı

Mustafacan

Kayıtlı Kullanıcı
Fabrikamızdan çıkan kağıt karton ve naylon atıklarını lisanslı bir firmaya ücretli veriyorduk.
Şimdi atık verdiğimiz firma bunların artık ücretsiz verilmesinin mecburi olduğunu söylüyor.
Yönetmelikde bunu özellikle belirten madde varmıdır ? Herzaman para eden şeyi neden
ücretsiz verelim. O zaman bunları el altından satmaya mecbur bırakılmış olunmuyor mu ?

yönetmelik gereği ücretsiz verilmesi gerekmektedir yanlış hatırlamıyorsam bu olay mahkemeye taşınmıştı ve mahkeme bakanlığı haklı gördüğünden yönetmelik maddelerini geçerli kılmıştı ayrıca satışını el altından yaparsanız sorumluluklarına ve cezalarına katlanmanız gerekli lisanlı firmaya vermezseniz sizi şikayet ederse çevre il müdürlüğü sizi her an ziyarete gelebilir tam konuya hakim olmamakla beraber sanırım atık ambalaj beyan sistemi var buraya bildirimlerin yapılması gerekiyor siz bunları satarsanız bildirim olarak gösteremezsiniz bu konuda uzman arkadaşlar sorunuza cevap vereceklerdir

bende iki hafta önce bu konuyu danışmandan öğrenmiştim, cuma günü toplantı yaptık, ücretli veremezsiniz dedi,,
el altından cezası varmış, ama miktarını bilmiyor, bu hafta il çevreye gidecek durumu netleştirecek,

https://www.cevremuhendisleri.net/k...ama-ayirma-ve-geri-kazanimi.11046/#post-94391

yıllık atık beyanında da belli bir miktar çıkıyor diye beyanımız var ve her yıl bu rakam lisanslı firmalara veriliyordu,
şimdi parasız diye birden bu ilişki kesilirse zaten dikkat çekersiniz dedi,,
sıkıntılı bir durum, yıl sonuna kadar haber bekliyoruz 2015 te nasıl karar verilirse uygulamaya geçeceğiz,

@Mustafacan
Mustafa bey Yönetmelik gereği bedelsiz şartı kaldırıldı fakat açılan davalar sonucunda yönetmeliğin ilgili maddesinin kaldırılması ile ilgili danıştay kararı mevcuttur.
Çiğdem hanımın da bahsettiği gibi atıklarınızı el altında lisanssız tesislere satmanız durumunda atık ambalaj sistemine bildirim yapılamayacak ve böylece atık üreticisi olarak yükümlülüğünüzü yerine getirmemiş olacaksınız

Lisanslı firmaya, faturalı olarak verilmiş ambalaj atığı vermek yada satmak yasal olması gerekir. Çünkü; KDV Kanununda Ambalaj atıkları KDVden muaftır diyor.

@Orhan_Yılmaz
Orhan bey Maliye açısından değilde Ambalaj Atıkları Kont. Yön. açısından değerlendirme yapıyoruz. Maliye açısından sıkıntı yok

@Orhan_Yılmaz
Olaya bir de şu açıdan bakalım. biz TAT firmasıyız sözleşme yaptığımız bir fabrikaya konteyner yerleştirdik ve tesisimizden yaklaşık 80 km uzakta bu tesis bize atıklarını bedelli olarak vermek istedi anlaşıldı sonuçta bize iki ayda bir 400 kg kağıt-karton atık gönderdi. Şimdi burada bizim firmanın hiç bir şekilde karı olmadığı gibi zararı oldu. bu sadece bir örnek tabi fazla atık veren fabrikalarda var. ama Çevre kanuna göre "Kirleten öder" prensibi mevcut danıştayın aldığı karar da bu doğrultuda. 2011 yılında çıkan ambalaj atıkları kon. yön. göre bedelli verebiliyorlardı açılan davalar sonucu danıştay bedel şartını kaldırdı

bu karar herkesi etkiliyorsa, yani tüm fabrikaları, neden kimsenin bu çalışmanın akibeti ile ilgili net bir bilgisi yok,
bu konuda danışmanlık yapan firmaların bile net bir bilgi verememesi çelişkili bir durum gibi,,

@Gülşah Albayrak
Gülşah Hanım,
Peki "kirleten öder" prensibine göre piyasaya sürenler geri kazanım yükümlülüğü çerçevesinde bedel ödüyorlar.
Kime ödüyorlar? yetkilendirilmiş kuruluşa, dolaysısıyla TAT lara.
Amaç çevreyi korumak ise bu uygulama yanlış. Teşviki geliştireceği yerde köreltiyor.
Düşünsenize çekçekçilerden bedelsiz alındığını! onun gibi birşey..
O zaman kim uğraşır ki kaynağında ayrı toplamaya, madem bedelsiz karıştır gitsin..
Gibi gibi..
Velhasıl firmamdan 400 ton/yıl ambalaj atığı çıkıyor, belediyenin çöpüne bir parça geri kazanılabilir ambalaj atığı atılmıyor.
Yaklaşık 100.000 TL girdisi var.
Aynı şekilde bu miktarlara yaklaşan geri kazanım yükümlülüğü. Piyasaya sürüyorum kirletiyorum, tesisimde biriktiriyorum temizliyorum:)

Şöyle ki herkes işine geldiği gibi hareket ediyor.
Şuan bedelsiz olarak alabilien firma varmı bilemiyorum. uygulanabilirliği güç gibi geliyor bana daha önce denendi başarılı olunamadı ve bedelsiz şartı aranmaksızın ibaresi getirildi böyle olunca daha önce bazı fabrikalar ambalaj atığını üretim atığı diye satarlarken resmileştirdile ve bildirim yapılmaya başlandı. Bildiğim kadarıyla sanayicilerin de açtığı bir karşı dava var. bakalım ne olacak

@H. Mustafa Pekçetin
Mustafa bey ben zaten bedelsiz durumunu onaylamıyorum. sadece KDV konusunda sorulan soruya istinaden örnek verdim. bu işin bir maliyeti olduğunu ve çok az atığı olan firmaların satmak istediğini. Bende satılmasından yanayım çünkü kayıtsızlık ortadan kalktı. Sizin gibi çok yüklü miktarlarda atığı çıkan fabrikalar var neticede.

@Bekir38
Bekir Bey,
Konu hakkındaki net bilgi şöyle;

Türkiye Belediyeler Birliği'nin açtığı davada Danıştay Haziran 2014 te TBB lehine karar vermiş ve Bakanlık Danıştay kararını uygulamak zorunda olduğu için, İl müdürlüklerini dava sonucuna göre uyarmıştır, İl müdürlükleri de Belediyeleri...
Bu durum blediyelerin işine geldiği için hemen Çevre Koruma ve Zabıta ekipleri tebliğe çıkmıştır.:)
Belediye sınırları içerisindeyseniz ve Belediyenin anlaşmalı olduğu bir Lisanslı firma var ise vermek zorundasınız aksi takdirde cezai müeyyide uygulanabilir.
Şu an ki uygulama böyle.

@gülşah Hanım, TAT çalışanı dahi olsanız bu uygulamayı desteklemeyeceğiniz malum, benim sözlerim yanlış uygulamalara size değil.
Aksi takdirde kalitenin düşeceğini çalışmalarınızın zorlaşacağını siz benden daha iyi bilirsiniz.

Bakalım nolacak?

Mustafa bey,
bilgilendirme için çok teşekkürler,,
belediye sınırları içerisindeyiz,, daha gelen olmadı ama heran gelebilirler gibi,,
çünkü faydalarına olan bir durum var ortada,,,
cezai müeyyide den bahsettiniz, miktar ve usül nedir Mustafa bey,
bu konuda bir bilgi varmıdır? yada daha önce uygulanmış bir kara falan,
bizim yönetime bu konuyu anlatmam/göstermem bakımından,,,

Bizde OSB bölgesindeyiz. Belediye ve OSB yönetimi ile görüştüğümde, kendiniz anlaşma yapacaksınız dedi. Kendimi anlaşma yapacaksak, faturası dahi düzenlenmek üzere satabilirim. Yani bedelsiz vermemiz gerektiği, yada bedel ile bu işlemleri yaparsak neye göre ceza keserler.

Danıştayın kararını okudum.
ambalaj atıkları yönetmeliğinin 23. Maddesinin
3. fıkrasına giren firmalar bedelsiz atık verme şartı aranmaz deniyor.

Bu maddeye organize sanayi bölgesi içinde bulunan firmalar giriyor.

Bizde organize sanayi içerisindeyiz. bu durumu ücretle atık verdiğimiz firmaya ilettim
Onlarda vay efendim sizin sanayi bölgesinin atık yönetim planı yok. bu sebepten
belediye bağlı görünüyorsunuz diyor. O.S.B. bölge müdürlüğüyle görüşeceğim

@Orhan_Yılmaz
Yanlış anlaşılma var sanırım. danıştay kararına göre ilgili maddelerde geçen bedelsiz şartı aranmaksızın ibaresi çıkarılmıştır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Karar metni;

"Temyiz sonucuna yeni bir karar verilinceye kadar, mahkeme kararının gerekçesine uygun olarak, ambalaj atık üreticilerinin ambalaj atıklarını belediyenin toplama sistemine veya toplama/ayırma tesisine BEDELSİZ olarak vermesinin sağlanması, ambalaj atık yönetimi konusunda faaliyet gösteren lisanslı işletmelere ve belediyelere gerekli duyuruların ivedilikle yapılması hususunda:
gereğini arz ederim" şeklindedir.

Bu konuda belediyelere "Bedelsiz" konulu resmi yazılar gönderilmiştir. Belediye sınırları içerisinde bulunan iş yerleri "BEDELSİZ"e tabidir.
Organize Sanayi Bölgeleri de dahildir buna.

@Gonca Çamlı

bu duruma göre biz belediye sınırları içerisindeyiz (gerçi fark etmiyormuş) sorum şöyle;

1- biz hala lisanlı bir firmaya ücret karşılığı satıyoruz, bu durumda suçmu işliyoruz? (bize tebliğ edilmesi gereken birşey varmıdır?)
2- bizden bunu ücretle alan lisanslı firmada bu suça ortakmıdır? (alan firmalar için ücretsiz almak işlerine geldiğini varsayarsak, niçin hala ücretli alıyorlar onuda çözebilmiş değilim de)

bu iki sorunun cevabı hakkında yorumlarınız nedir arkadaşlar????