Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj beyanı ve emisyon tespiti

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında BlackZacK tarafından paylaşıldı.

  1. BlackZacK

    BlackZacK CMNet Üyesi

    Merhaba Arkadaşlar,

    Ambalaj beyanları ile ilgili Hastanelerinde piyasaya süren(Ek 5B-2'ye) olarak beyan yapılması isteniyor. Kesici-Delici Atık kutuları, numune kapları vs. gibi. Bu konu da ne düşünüyorsunuz?

    2. si ise Tüp dolum ve LPG depolama tesisi ile ilgili, Tüp dolum havalandırma bacalarında VOC ölçümünün gerek olmadığına dair bir Efsane dolanıyor ortalıkta. Daha önceden VOC ölçümünü yapan firma bu sefer gerek yok VOC ölçümüne sadece Toz yeterli diyor. Bu nasıl bir çelişkidir çözemedim...
     
  2. Sevcan Bayram

    Sevcan Bayram CMNet Üyesi

    Ambalaj beyanı ile bulunduğum ilde tüm işletmelere yazı gitmiş buna hastanelerde dahil. Ancak İl Müdürlüğünde yaptığım görüşmede hastaneleri yada ambalaj beyanı yapmayacak tesisleri arasından seçmedik siz bize ambalaj atığı oluşumuna neden olacak herhangi bir alım satım yapmadığınıza dair bir dilekçe ile başvuruda bulunursanız bir problem olmaz dedi. Bence sizde İlinizdeki İl Müdürlüğünün ambalaj birimi ile irtibata geçin onlar yol göstereceklerdir.
     
    alix bunu beğendi.
  3. BlackZacK

    BlackZacK CMNet Üyesi

    Bende sizin gibi düşündüm ilk başta gittim görüştüm, onlar dediler bu kutuları numune kaplarını beyan ediceksiniz diye. Çünkü bu plastik kutuları hastaneye satan firma beyan yaparken kime ne sattığını sisteme giriyor fakat hastanelerde bunun karşılığı yok diyolar.
     
  4. Sevcan Bayram

    Sevcan Bayram CMNet Üyesi

    Evet doğru söylüyorsunuz, satan firma beyan yaptıysa bu şekilde sizinde beyan yapmanız gerekli, benim baktığım hastane için öyle bir durum olmadığı için sistemden kapatacaklar. Ancak 2005'ten 2011 e kadar ki alınan ambalaj miktarı 3 tondan az ise dilekçe ile başvuru yapıp o yıllardan muaf olabiliyorsunuz. 2011'den günümüze kadar olan yıllar için beyan yapma zorunluluğunuz oluyor.
     
  5. Dejavu

    Dejavu CMNet Üyesi

    SKHKKY Ek-5 Y.2 Maddesine tabisiniz sanırım.
    2.1. maddede tozla ilgili limit değer vermiş diğer maddelerde VOC'ye doğrudan bir atıf yok belki bu yüzden böyle bir yorum yapmış olabilirler ama tüp dolumu yapılan tesiste VOC yapılmaması çok mantıksız geldi bana. 2.5 maddesine göre VOC ölçümlerinin yapılması gerekeceğini düşünüyorum.
     
  6. Muharrem

    Muharrem CMNet Üyesi

    Aslında SKHKKY Ek-5 Y) YIRMIIKINCI GRUP TESISLER:
    2) LPG, Doğalgaz/LNG gibi Yanıcı,Parlayıcı,Patlayıcı Gazların Dolum ve Depolama Tesisleri başlığı altında;
    "...
    2.2. Bağlantı ekipmanlarından ve tankerlere dolum işlemlerinden kaynaklanan baca dışı kaynaklı organik emisyonu kütlesel debi hesaplamalarında Ek-12.b’deki esaslara uyulmalıdır.
    ....
    2.5. Ek-1’deki ilgili esaslara uyulmalıdır."
    Maddeleri kapsamında tesiste organik emisyon oluşacağı net bir şekilde ifade edilmiş. Ek-1’deki esaslara uyulması gerektiği de söylenmiş (ki Ek-1 bu madde başlığında belirtilmese bile Ek-1’e uyma zorunluluğu yine olacaktı)
    Bu durumda Uçucu Organik Bileşiklerin kesinlikle ölçülmesi gerekir.
     
  7. BlackZacK

    BlackZacK CMNet Üyesi

    yani dediğiniz gibi 2011 e kadar muafiyet olur.

    Önceki ölçümde tüp dolum havalandırma bacasında ölçülen VOC değeri boya kabini havalandırma bacasında ki VOC değerinden fazla çıkmış:)
    Bence de ölçülmesi gerekir diye düşünüyorum ama LAboratuvarlar bunu daha iyi bilmesi gerekir. Sonuçta İzin/Lisans almış işletme, şimdi Voc ölçtürmezse Tesisin belge iptal olma durumu var.