• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ambalaj bilgi sistemi

özlemözeldinçeler

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
uludağ çed çevre
Firma ambalajlarının bir kısmını piyasaya sürüyor, bir kısmını tedarikçi olarak başka firmaya gönderiyorsa, ambalaj bilgi sistemi üzerinden hem piyasaya süren hemde tedarikçi bildirimini açtırmak gerekir mi?

Ek-6 Ambalaj tedarikçisi beyanında bildirdiğimiz fason üretim yaptığımız firmalar; bize boyattığı ürününü kendisi kullanıp ambalajını atık olarak atıyor da olabilir, satışını yaparak piyasaya sürüyor da olabilir. Ya da bir kısmını kullanıyor, bir kısmını satıyor da olabilir. Ancak bizim bunu bilme şansımız yok. Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde bildirmeliyiz?

[TR][TH]Yurt İçinde piyasaya sürenler haricinde satılan ambalaj miktarı(Kg) Piyasaya sürenlere satılan ambalaj miktarı(Kg)
[TBODY] [/TH][/TR][/TBODY]

@jn6zo en net bilgiyi fason üretim yaptığınız firmadan alabilirsiniz. ya da üretimini yaptığınız ürüne piyasa da rastlıyor iseniz bildirimi 'piyasaya sürenlere satılan ambalaj miktarı' kısmına yapmalısınız.

@jn6zo
@jn6zo siz dışarıdan ambalaj satın alıp boyama işlemi yaptığınız ürünleri bu ambalajla firmaya satıyorsanız piyasaya süren oluyorsunuz. Tam olarak yaptığınız işlem nedir?

@GKTGBRN Bunu takip etme şansımız yok ki. fason üretim yaptığımız firmalar bir kısmını kendisi kullanıyor bir kısmını bazen satıyor. Miktarları verebileceklerini hiç sanmıyorum. Bu kadar detaya girmek imkansız. Bir sürü firma var fason üretim yapılan.
@oknt Tekstil üretim tesisiyiz. Kendi ürünlerimizin satışı için kullanılan ambalajları PS olarak bildiriyoruz. Ancak kendi ipliğini bize gönderen firmalara fason boya yapıyoruz ve boyalı iplik hasar görmesin diye ambalajlanarak firmaya geri gönderiliyor. Ancak firma bunu kendisi üretiminde mi kullanıyor, iplik olarak mı satıyor bilemiyoruz.

@oknt Ambalajları biz satın alıyoruz ama İl müdürlüğü fason üretim için kullanılanları ek 6 olarak bildirmemiz gerektiğini söylüyor. Fason üretim yaptıran firma için tedarik etmiş oluyoruz.

Arkadaşlar, önceden ek 6 tedarikçi bildiriminde ambalajların temin edildiği ambalaj üreticisinin bilgileri de giriliyordu. Artık kaldırıldı mı?

@jn6zo ek5 te ps olarak beyan edersen belgelendirme yükümlülüğün olur ama ek6 da tedarikçi olarak bildirirsen belgelendirme yükümlülüğü oluşmaz.

Bence işin özeti şu; piyasaya sürdüğün ambalajın üzerinde kendi markan var ise, onu belgelendirmek ile yükümlüsün. zaten sadece bunun takibi yapılabilir. örneğin ben ürünümü sevk ederken kolilerimi streçle sarıyor olabilirim ama bunu beyan etmezsem kim nasıl tespit edebilir. ama üzeri markalı metal veya kağıt kartonun tespiti daha kolaydır.

@GKTGBRN Ancak tedarik etmiş olduğun ambalajlar ambalaj üreticisi tarafından da sisteme giriliyor. Yani sizin o ambalajı aldığınız kayıt altına alınıyor. Ürün üzerinde ambalaj olarak kullanmadım diyeceksen de satın aldığın bu ambalajı ne şekilde tükettiğini ispatlayabilmen gerekir.

Diğer taraftan EK-5 / Ek-6 beyanı tercihi konusunda faturalar üzerinden gidilirse bir satış faturası vardır bir de fason üretim faturası.. Fason üretim olarak faturalandırdıysam Ek-6 olarak bildirmem gerekir. Ek-6 da belgelendirme yükümlülüğü oluşmaması mantıklı bir durum. Çünkü başka bir firmanın ürünü için bir ara işlem yapıyorsun, ürünün satışını karşı firma yapıyor. Burada tek sorun ek-6 bildiriminde bu miktarların piyasaya sürenler haricinde satılan ambalaj mı yoksa piyasaya sürenlere satılan ambalaj mı onu ayırt edebilmek.

Merhaba arkadaşlar işimde yeniyim bilgi almak istiyorum. Piyasaya süren olarak ürünümüzü ambalajlayıp toptan olarak satışını gerçekleştiriyoruz, ürünlerin ambalajları için atık ambalajların kontrolü yönetmeliği gereğince kullanıcı kodu ve şifre almamız gerekiyormuş neler yapmamız gerekiyor ve istenen belgeler nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar arkadaşlar ,bir plastik firmasının çevre danışmanıyım .Plastik firmasının işlediği atıkları karşı firma sistemden girdiğinde onay geçiyorum.Karşı firma Polietilen naylon olarak fatura kesmiş ve ambalaj bilgi sisteminden onay için bize göndermiş ,Faturada Ambalaj atığı olduğunu belirtmeleri gerekmiyor mu ?

@Burcuoztufekci
Merhaba, pe naylon ambalaj malzemesi olduğu için faturada ambalaj atığı ibaresinin olmasi gerekir. Çevre ve şehircilik bakanlığı da bununla ilgili karar almıştı.