Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj geri dönüşümde hastane atıklarıyla ilgili

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Merve Yeşildağ tarafından paylaşıldı.

1. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

merhabalar;
    ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum ve hastane atıklarınıda (tıbbiatık sınıfı dışında olanları)toplamasını yapıyoruz. hastane atıklarından çıkan flokanlar tıbbi atık sınıfına mı giriyor ben girmiyor diye biliyorum ama emin olamadım bilen arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim.
    iyi çalışmalar

2. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Tıbbi atık sınıfına girmiyor fakat, içinde ilaç kaldıysa tehlikeli atık olarak bertarafa gönderilir içinde ilaç kalmadıysa (gerçi kontaminasyon oluyor) ambalaj atığı olarak değerlendirilebilir, çünkü tehlikeli atık bertaraf tesisinde de hiç bir işleme tabi olmadan sadece yıkayıp geri dönüşüme gönderdiklerine bizzat şahit oldum bu sebeple içi boşalmışsa direk geri dönüşüme gönderilebilir diyorum şahsi görüşümdür... Tıbbi atıkların Kont. Yönetmeliğinde yazan ifade aşağıdadır;

Madde 12- EK-2’de B grubu altında yer alan kağıt, karton, plastik ve metal ambalaj atıkları, kontamine olmamaları şartıyla diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartıyla cam ambalaj kumbaralarında, kumbara olmaması halinde ise diğer ambalaj atıkları ile birlikte mavi renkli plastik torbalarda toplanırlar. Kullanılmış serum şişeleri ayrı toplanmadan önce, uçlarındaki lastik, hortum, iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır. Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte 13 üncü maddede belirtilen esaslara göre
    toplanır.
    Toplanan ambalaj atıklarının, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda geri kazanılmaları sağlanır.

Not: Yukarıda "kontaminasyon" dan kasıt kan bulaşmasıdır.

celep10 ve Merve Yeşildağ bunu beğendi.
  3. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim:)

Ambalaj geri dönüşümde hastane atıklarıyla ilgili konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Geri Dönüşümde Büyük Kazanım

Küçükçekmece Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü 5 yıldan beri başarıyla yürüttüğü kağıt-karton, cam, plastik ve metal ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrı olarak toplanması çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 35 bin 700 konuttan toplam 1200 ton ambalaj atığı toplayan ekipler ekonomiye büyük katkı sağlıyor Son yıllarda evsel atıkların geri dönüşüme kazandırılması için kamu ve...
  2. Hastane Ambalaj Atıkları!

Firmalar için belli ölçüde sıkıntı olan hastane ambalajlar hakkaında birkaç sorum olacak bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinrim. * Öncelikle hastaneden çıkan şırıngaların konulduğu üzerinde geri dönüşüm amblemi olan fakat ön yüzü jelatin(opp) arka kısmı ise kağıt olup birbirine kontamine olmuş ambalaj nasıl alınması gerekiyor ve alındıktan sonra nasıl ayrılacak???? * Bu atıkları...
  3. Isveç geri dönüşümde örnek oluyor..

Geri dönüşüm, güneş enerjisi ve daha birçok sürdürülebilir uygulamada tüm ülkelerin başını çeken İsveç, şaka gibi bir sorunla karşı karşıya. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerden elde eden ülkede çöp bitti. Mevcut senaryoda Norveç, İsveç'e fazla çöplerini yok etmesi için para ödüyor. İsveç de üzerine para alarak elde ettiği bu çöpleri geri dönüştürerek vatandaşlarına...
  4. Plastik geri dönüşümde yıkama suyu arıtma sorunu!

arkadaşlar, plastik yıkama suyuyla birlikte çıkan plastik tozlarını ayrılması için önerebileceğiniz bir sistem var mı? toz boyutu çok küçük olduğu için ızgaraların çabuk tıkanmasına sebep oluyor.
  5. Ambalaj ve ambalaj dışı plastik atıkların geri kazanımı lisansı için gerekli teknik uygunluk raporu

Ambalaj ve Ambalaj Dışı Plastik Atıkların Geri Kazanımı lisansı için gerekli Teknik Uygunluk Raporu formatı olan ve ya bilgisi olan var mı ?