Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalajların geri dönüşümüyle 21 milyon ağaç kurtarıldı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Yasemin Aslantürk Çebi tarafından paylaşıldı.

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2012 yılında 1 milyon 252 bin 117 ton kâğıt ambalaj atığını geri dönüştürdü. Sağlanan geri dönüşüm ile 21 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı.

  Kâğıt, önceleri yazı yazmak için kullanılırken günümüzde ambalaj malzemesi olarak da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu kullanımdan kaynaklanan ambalaj atığının önüne geçmek için çalışma başlattı.
  Bakanlık, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Kâğıt Ambalaj ve Ambalaj Atık Yönetim Sistemi’ni kontrol etmek, veri oluşturmak amacıyla ambalaj elektronik yazılım programı geliştirdi. Bu program sayesinde kâğıt ambalaj üreticileri ve ürünlerini kâğıt ambalajlı olarak piyasaya süren işletmeler programa veri girişi yapıyor. Sisteme kayıtlı ambalaj üreticilerinin 2012 yılı verilerine göre bu yıl 2 milyon 874 bin 998 ton kâğıt ambalaj üretildiği gözlendi.
  Üretilen ambalaj atıklarının ekonomiye ve doğaya tekrar kazandırılması için bakanlık çözüm önerilerini araştırdı ve kâğıt ambalaj atıklarının toplanması için sistem kurdu. Bu sistem sayesinde, ambalaj atığı oluşturanlar ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı olarak biriktirmek ve belediyelerin sistemine vermek zorundalar. Belediyeler çalışmalarını ambalaj atığı yönetim planları kapsamında geçici faaliyet belgeli-çevre lisanslı işletmelerle gerçekleştiriyor.
  Kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıkları toplama ayırma tesislerinde cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor ve tekrar kullanılabilir kâğıt üretilerek geri dönüştürülüyor. Kâğıt geri kazanımı ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlanıyor.
  192 DEKAR ORMAN ALANI KORUNDU
  Ambalaj atığını toplayan ayıran ve geri dönüştüren işletmeler ambalaj elektronik yazılım programında veri girişi yapıyorlar. 2012 yılı verilerine bakıldığında ambalaj atığı geri dönüşüm tesislerinin çıkış verilerine göre 1 milyon 252 bin 117 ton kâğıt ambalaj atığı geri dönüştürüldü. 1 ton kâğıdın geri kazanılmasında 17 çam ağacının kurtarıldığı hesaplanarak, 2012 yılında yaklaşık 21 milyon adet yetişmiş çam ağacı kesilmekten kurtarıldı ve ağaç dikmeden hazır 192 dekar orman alanı korundu.
   
  Fatih Közen ve Bilal Öztürk bunu beğendi.
Ambalajların geri dönüşümüyle 21 milyon ağaç kurtarıldı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Göcük altında kalan işçi 10 saat sonra kurtarıldı

  Haramidere'de ki Beysan Sanayi Sitesinde yapılan inşaat çalışması sırasında göçük altında kalan Kadir Yeşersin (37) itfaiye ve ambulans ekiplerinin çabalarıyla, 10 saat sonra göçük altından çıkartıldı. Göçük altından çıkarılan işçi Yeşersin'in sağlık durumunun iyi olduğu gözlendi. İşçi Yeşersin, Bakırköy Devlet Hastanesi'nin acil servisine kaldırıldı. (CİHAN)
 2. Ambalajların Piyasaya sürenler tarafından işaretlenmesi

  Arkadaşlar piyasaya verdiğimiz ürünleri karton kolilerde üzerlerine streçler sarılı olarak veriyoruz. Sorularım şunlar; 1- Bu ambalajlarımıza işaretlemeyi nasıl yaptırıyoruz? (yetkili kuruluşla çalışan veya çalışmayan) 2- Yurt dışına gönderilen ürünlerin ambalajlarını da piyasaya süren olarak bildiriyor muyuz?
 3. Ömrünü tamamlamamış ambalajların tekrar kullanımı

  Bazı amlabajlar birden çok kez kullanılabilir. IBC ler, FIBC ler, su damacanaları, cam şişeler vb. gibi. (Multi trip özelliğindeki ambalajlar) İlk kullanımdan sonra tekrar kullanılmaları için bu ambalajların temizlenmesi, kalite kontrolden geçirilmesi ve istiflenmesi gerekir. İlk kullanım ile son kullanıma kadar olan süreci işletme kendisi yapabilir mi? Tekrar kullanılacak ambalajın içinde...
 4. E-çed yılda 5 bin ağaç kurtaracak

  Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, yatırımların daha hızlı gerçekleşmesi ve kağıt israfının önüne geçilmesi için elektronik ortama aktarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evrak işlemleri ve postada yaşanan zaman kayıplarını engellemek amacıyla ÇED sürecini e-devlet kapsamına aldı. Bakanlık ile müşavir firmalar arasında ÇED raporu onaylanıncaya kadar geçen süreçteki yazışmalar artık...
 5. Ambalajlarin işaretlenmesi ve etiketlenmesi ile ilgili tebliğ

  Arkadaşlar, TS 4331 kapsamında Ambalaj satan ve üreten yerleri ilgilendiren bir konu. Ambalaj tedarik ettiğimiz firmalardan bu hususu talep etmemiz gerekiyor. Tebliğ 3 ay sonra yürürlüğe girecekmiş.Etiketle ilgili fazla detay verilmemiş. Atık kodu, geri dönüşüm tekniği yazılmalıdır diye düşünüyorum. Bilgilerinize.