Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amerikan İş dünyasında Alınmış en önemli 10 karar

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Eki Görüntüle 11624

  ABD'de yapılan bir araştırmada, Amerikan iş dünyası bugüne dek dünyada alınmış en başarılı 10 işletme yönetimi kararını şöyle belirlemiş...


  10. İsviçreli saat üreticilerinin, kendi markaları için birbirleriyle rekabeti sürerken, uluslararası düzeyde öteki ülkelerin saat üreticilerine karşı işbirliği yapma kararı vermeleri.

  "İsviçre" ve "saat"'in bileşiminden oluşturdukları sözcüğü de, bu amaçla kurdukları ortak şirketin markası olarak belirlediler:"Swatch". Swatch ile birlikte, İsviçre'nin dünya saat piyasasındaki payı yüzde 15'ten yüzde 50'ye yükseldi.


  9. Dell'in ürettiği kişisel bilgisayarları tüketicilere doğrudan kendisi satmaya karar verip organizasyonunu da bu amaçla yeniden düzenlemesi.

  Bu karar sonucunda yalnızca dağıtım kanallarına ayrılan pay değil, şirketin gereksinim duyduğu işletme sermayesi maliyeti de önemli ölçüde düştü. Nihai tüketicilere doğrudan ulaşabilmek, Dell'e ürünlerinde müşteri taleplerine en uygun tasarımı en kısa sürede gerçekleştirme, stok maliyetlerini büyük oranda düşürme ve müşteri hizmetlerinde büyük atılım yapma olanağı kazandırdı.


  8. Barbie bebeklerin üreticisi Mattel'in, Barbie'nin yanına erkek arkadaşı Ken'i ekleme kararı.

  Ken, Barbie serisine eklenen ilk çeşitlemeydi; aynı zamanda, oyuncak bebeğe secere yaratmak, farklı kültürlerden yeni yeni akraba ve arkadaşlar eklemek yoluyla markayı daha da geliştirip güçlendirme politikasının da öncüsü oldu.


  7. Antik çağ'da, Tebai kentinde bir köle sahibinin, kaçak bir kölesinin bulunup geri getirilmesi için bir duyuru yayınlatması.

  Bu duyuru, dünyanın bilinen en eski reklamıdır ve dünya reklamcılığının başlangıcı olarak kabul edilir.


  6. Coca-Cola'nın, eski geleneksel formülüne geri dönme kararı.

  Yeni çıkarılan formül, lezzet testlerinden başarıyla geçtiği ve yeni ürünün tanıtımı için büyük bir reklam bütçesi ayrılıp harcanmaya başlandığı halde, şirket, sadık müşterilerinin istediklerine uyarak eski formülünü sürdürmeyi tercih etti.


  5. Henry Ford'un, otomobil fabrikalarında çalışan işçilerin gündelik ücretlerine yüzde 100 zam yapması.

  Ford bu kararı, otomobil satışlarının hızlanması üzerine almış; gündelik ücretleri 2.5 dolardan 5 dolara çıkarmıştı.


  4. Japon otomotiv şirketi Toyota'nın, Amerikalı W. Edward Deming'in ortaya attığı kalite tekniklerini uygulamaya karar vermesi.

  Amerikalı ve Avrupalı otomotiv firmalarının bu kararı izlemeye başlamaları 1980'leri bulmuştur. Oysa, Toyota bu kararı 1940'larda benimseyip "toplam kalite" anlayışını uygulamaya koymuştu. Bu yaklaşımdaki öncülüğü, Toyota'yı son yıllarda dünya otomotiv sektörünün zirvesine yükseltti.


  3. Johnson & Johnson'ın, Tyleon adlı ilacı piyasadan toplama kararı.

  Birilerinin Tyleon kapsüllerine siyanür bulaştıması yüzünden sekiz kişinin ölmesi üzerine, Johnson&Johnson kendileri için insanların yaşamının ve sağlığının şirket kararlarından daha önemli olduğunu açıklayarak piyasaya verdiği ilaçların tümünü toplayıp imha etti.


  2. Apple'ın, dünyanın ilk kişisel bilgisayarını üretip piyasaya sürme kararı.

  İlk kişisel bilgisayar olan Apple I'ın ardından Macintosh üretildi ve dünyanın en hızlı gelişen, ilerleyen sektörü böylece ortaya çıktı.


  1. Bill Gates'in firması, Microsoft'un geliştireceği işletim sistemini başka bilgisayar üreticilerine de satabilmek için IBM'i ikna etmeyi başarması.

  IBM'in bu sözleşmenn konusu olan MS-DOS işletim sisteminin geliştirme maliyetinin büyük bir bölümünü ödediği halde, Gates'in istediği hakkı da tanıdı. Bu karar Microsoft'un inanılmaz yükselişinin başlangıcını; IBM'in ise sarsılmaz olduğuna inanılan tahtının sallanmaya, dağılmaya başlamasını simgeler.

  HRFOCUS
   
Amerikan İş dünyasında Alınmış en önemli 10 karar konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre izni alınmış bir Tesiste yakıt değişikliği

  Su ürünleri konusunda faaliyet gösteren bir firmamın benden önce çevre izni 2016 yılına kadar alınmış. Eskiden fuel oil kullanan bu tesis doğalgaza geçmiş. Şimdi çevre iznini baştan almam mı gerekiyor yoksa bunun başka bir yolu varmıdır? Teşekkürler
 2. GFB alınmış tesisin el değiştirmesi

  Arkadaşlar Merhaba; Geçici Faaliyet Belgesi alınmış olan bir tesisin (aynı adreste aynı faaliyeti yapmaya devam etmekle beraber) sahibi değişmiştir. Yani şirket ünvanı, vergi no'su tamamen başka olan bir şirkete devir edilmiştir. Böyle bir durumda ne yapılmalı? GFB iptal edilip yeni şirket ünvanıyla yeniden mi başvurulmalı yoksa GFB devri söz konusu oluyor mu? Yardımcı olabilirseniz çok...
 3. Çevre izni alınmış bir tesisin faaliyetin sona ermesi

  atık su deşarj ve emisyon izni alınmış bir tesisin faaliyeti sona ermesi sonucu il çevre yazılı bildirim dışında başka hangi işlemler yapılmalıdır?
 4. Karar defteri örneği

  Karar defteri hakkında bilgisi olan var mı,nerden alınıyor,kim hazırlar vs .acildi arkadaşlar
 5. Karar

  http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/12/20131217.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/12/20131217.htm Bu karar sizce ne ile alakalı