Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Anaerobic digestion and dewatering characteristics of mechan

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Anaerobic digestion and dewatering characteristics of mechan makelesi
   
Anaerobic digestion and dewatering characteristics of mechan konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Anaerobic digestion

  Anaerobic Digestion Authors: Larry E. Erickson Chemical Engineering, Kansas State University Eric Fayet Chemical Engineering, Kansas State University Bala Krishna Kakumanu Chemical Engineering, Kansas State University Lawrence C. Davis Biochemistry, Kansas State University The management of dead animals has always been and continues to be a concern in animal production operations, slaughter...
 2. The use of ultrasound to accelerate the anaerobic digestion

  The use of ultrasound to accelerate the anaerobic digestion makalesi
 3. The use of ultrasound to accelerate the anaerobıc dıgestıon of sewage sludge

  The slow degradation rate of sewage sludge in anaerobic digesters is due to the rate limiting step of sludge hydrolysis.The effect of ultrasound pretreatment on sludge degradability was investigated using ultrasound at a frequency of 31 kHz and high acoustic intensities.
 4. The use of ultrasound to accelerate the anaerobıc dıgestıon of sewage sludge çeviris

  Ultrason kullanımı ile lağım atıklarının aerobik arıtımının hızlandırılması THE USE OF ULTRASOUND TO ACCELERATE THE ANAEROBIC DIGESTION OF SEWAGE SLUDGE nin çevirisidir.;)
 5. Cod-cx-1 cod digestion

  merhaba arkadaşlar elimde COD-CX-1 COD Digestion cihazı bulunmaktadır. Lab Kits markalı bir cihaz. fakat ben bu cihaz hakkında pek bilgi sahibi değilim. arıtmada kullanım için alınmış zamanında arkadaşlar ama kullanan olmamış. be bu cihazla nasıl çalışma yapabilirim? önerebileceğiniz bir-şeyler var mi acaba?? şimdiden teşekkür ederim.