Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç hava yastıkları nasıl çalışır?

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Hava yastıkları 80'li yılların başında ortaya çıktıklarından beri binlerce hayatı kurtarmışlardır. Aslında hava yastıkları İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların yere çakılmalarında bir önlem olarak tasarlanmış ve ilk patent o zamanlarda alınmıştır.
    Hava yastıklarının arabalara uygulanmasında birçok problemle karşılaşıldı. Basınçlı havanın araba içinde muhafazası, süratle şişmenin sa[FONT=Century][FONT=Century]ğlanması, ani [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şme sırasında yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğın patlamasının veya ki[FONT=Century][FONT=Century]şiye zarar vermesinin önlenmesi vs...
    Hava yastığında üç ana parça vardır. Birincisi yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğın kendisi ki, ince naylon iplikten yapılmı[FONT=Century][FONT=Century]ş ve konsolda bir silindir üzerine sarılmı[FONT=Century][FONT=Century]ştır. Aslında sürücü tarafındaki hava yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğı di[FONT=Century][FONT=Century]ğerlerinden farklıdır. Di[FONT=Century][FONT=Century]ğerleri tipik bir silindir [FONT=Century][FONT=Century]şeklinde iken sürücü tarafındaki direksiyonun ortasına uyacak [FONT=Century][FONT=Century]şekildedir.
    İ[FONT=Century]kinci olarak yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğa ne zaman [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şece[FONT=Century][FONT=Century]ğini bildiren, arabanın ön tarafında bir sensör vardır. Bir tu[FONT=Century][FONT=Century]ğla duvara yakla[FONT=Century][FONT=Century]şık saatte 15 - 25 kilometre süratle çarpıldı[FONT=Century][FONT=Century]ğında olu[FONT=Century][FONT=Century]şacak kuvvet kar[FONT=Century][FONT=Century]şısında sinyal verecek [FONT=Century][FONT=Century]şekilde ayarlanmı[FONT=Century][FONT=Century]ştır.
    Son olarak da[FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şirme sistemi vardır. Hava yastıkları sıkı[FONT=Century][FONT=Century]ştırılmı[FONT=Century][FONT=Century]ş veya basınç altındaki havanın veya bir gazın salıverilmesiyle [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şmezler. Bir kimyasal reaksiyonun sonucunda [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şerler. Bu kimyasal reaksiyonun ana maddesi 'sodyum azide'dir, yani NaN3. Normal [FONT=Century][FONT=Century]şartlarda dura[FONT=Century][FONT=Century]ğan olan bu molekül ısıtılınca anında ayrı[FONT=Century][FONT=Century]şır ve ortaya nitrojen gazı çıkar. Çok az miktarından, yani 130 gramından 67 litre nitrojen çıkabilir. Ancak bu ayrı[FONT=Century][FONT=Century]şmadan ortaya bir de sodyum (Na) çıkar ki, çok reaktiftir. Su ile birle[FONT=Century][FONT=Century]şince vücuda bilhassa gözlere, buruna ve a[FONT=Century][FONT=Century]ğza a[FONT=Century][FONT=Century]ğır tahribat verebilir. Bu tehlikeyi önlemek için hava yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğı üreticileri kimyasal reaksiyonda sodyum ile birle[FONT=Century][FONT=Century]şebilecek bir gaz daha kullanıyorlar ki, bu da potasyum nitrattır (KNO3). Bu reaksiyondan da yine ortaya nitrojen çıkar.
    Arabanın önündeki sensör belli bir seviyenin üstündeki çarpmada, NaNS'ün bulundu[FONT=Century][FONT=Century]ğu tüpe bir elektrik sinyali gönderir. Burada çok küçük bir spark olu[FONT=Century][FONT=Century]şur ve bunun yarattı[FONT=Century][FONT=Century]ğı ısıdan da NaN3 çözülür, açı[FONT=Century][FONT=Century]ğa çıkan nitrojen hava yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğına dolarak [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şirir. Burada ilginç olan sensörün çarpmayı algılaması ile yastı[FONT=Century][FONT=Century]ğın [FONT=Century][FONT=Century]şi[FONT=Century][FONT=Century]şmesi arasında geçen zamandır. Sadece 30 milisaniye yani 0.030 saniye. Bir saniye sonra yastık üzerindeki özel delikler vasıtası ile kendi kendine söner ve kazazedeye devamlı baskı yapılmasına mani olur. [/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

2. Murat Akyüz

Murat Akyüz CMNet Üyesi

Gerçekten mükemmelmiş. Hep hava dolduğunu düşünürdüm :))

Araç hava yastıkları nasıl çalışır? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ünvan Değil, İnsan Çalışır

İNSAN MI ÇALIŞIR, ÜNVAN MI? Ünvanlar sayfalarca uzayıp gidiyor. Ünvanlar bir şey değil de onlara yüklenen anlamlar ortalığı karıştırıyor. Geçenlerde eğitim uzmanı bir arkadaşım "Koordinatör mü daha yukarıdadır, Direktör mü?" diye sordu. Ben de "kimi yukarıya koyduysan odur" dedim. 20 yıllık meslek hayatım süresince ünvandan kaynaklı demotive durumlara o kadar tanık oldum...
  2. Ömrünü Tamamlamış Araç; Sistemden Araç Düşme Kaydı

ÖTA Geçici Depolama GFB veya Lisansı olan işletmeler 15/3/2012 Tarihi itibariyle cevre.cob.gov.tr adresinden araç kayıtlarını yapacakları bakanlık tarafından tesislere bildirildi. Ancak, mevcut durumda araçların Ankara ilinde tamamı olmamak kaydı ile diğer illerde hiçbirşekilde yapılamamaktadır. Sistem "EGM tarafından Araç KAydı Bulunamamıştır" ve benzer cümlelerle hata mesajı...
  3. Araçlarda iç hava ortam hava kalitesi

arkadaşlar çok acil araçlarda veya taşıtlarda iç ortam hava kalitesiyle ilgili bir tez makale bulmam lazım bana yardım edebilcek biri var mı :(
  4. Yürürlükte Araç muayene istasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmelik

ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ AÇILMASI, İŞLETİLMESİ VE ARAÇ MUAYENESİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 23.09.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25592 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, karayolunda seyreden motorlu ve motorsuz araçlarının teknik muayenelerini daha etkin ve sağlıklı bir şekilde yapmak, bu suretle araçlar bakımından karayolu trafik güvenliğini sağlamaktır. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
  5. Bir atıksu arıtma tesisinde kimler çalışır

AAT 'sinde çalışan veya çalışması gereken personelle ilgili bir sunum hazırlamaya çalışıyorum.Bununla ilgili bir yönetmelik var mı? Yada Olması gereken nedir sizce ? Öneriniz var mı? Bu personeller nasıl seçilir , nasıl eğitilir, çalışma kuralları nelerdir,başlarında kim durur , gibi konular mesela