Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Araç yıkama atıksu oluşumu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Günde 20 araç yıkanan bir işletmede ne kadar atıksu oluşur ? Sadece yıkama suyu arıtılacak.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bir araç yıkanması için ne kadar atık su oluşur bunu bilmek lazım. Literatürde görmedim böyle bir şey şimdiye kadar.
   
 3. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Neden arıtma yapılması planlanıyor? Motor yıkamada mı yapılıyor. Benim çevre görevliliğini yaptığım bir benzin istasyonu var araç yıkaması yapılıyor ve atık sular belediye kanalizasyonuna veriliyor. Kanalizasyon yoksa fosseptikte biriktirmek daha ucuz bir yol olacaktır. Fosseptikte çökmesini sağlarsın, üstten suyu vidanjör ile çektirirsin, dip çamurunu da yılda bir temizlense yeterli olur bence.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  evet araç yıkaması ve yağ değişimi yapılıyor..
   
 5. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  motor yıkaması yapılıyorsa suya yağ karışımı vardır. Hortumla araç yıkamada yaklaşık olarak 550 lt, otomatik yıkama sistemlerinde yaklaşık olarak 150lt ve su tabancı ile yıkamalı sistemleri ise dakikada ortalama 10-15 lt, bi araçı yıkama 10-15 dk sürse 100-225lt su eder. Bu değerlere göre bir çökeltme havuzu oluşturup yağı yüzeyden toplayabilirsin, kalan suyuda kanalizasyon varsa verir kurtulursun :)
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  teşekkürler bilgiler için.
   
 7. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Arkadaşlar araç yıkama atıksuları için yönetmelik şöyle diyor. Çevre Kanunca Alınması Gerekli İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik Madde 10.12 Endüstriyel nitelikli Diğer atıksular, (yıkama suları) ' e göre ilgili İl Çevre Müdürlüğünden izin alınmalı. Bu izni alırken eğer suyun arıtılırken hiçbir şekide deşarj yapmayacak suyu sürekli arıtıp yeniden kullanmak istenirse, proje yapılmadan, bir üniversitenin çevre Mühendisliği bölümünden uygunluğa ilişkin teknik rapor istenir. Uygunluk verilirse su çevrim içi kulalnılır denir, ve proje onayı alınmadan izin verilir. Ama ben bu suyu arıtıcm ve alıcı ortama deşarj edicem derseniz, SKKY Tablo 20.3 endüstriyel Nitelikli DiğerAtıksular (Araç Yıkama Suları) alıcı ortama deşarj standartlarını sağlaması gerekli. Tabloda KOI, Yağ, Balıkbio deneyi ve pH parametreleri yer almakta.

  ayrıca kanalizasyona verebilmek için bildiğim kadarıyla bağlantı izni almak gerekiyor. bunun için de hangi ilin kanalizasyon sistemine bağlı bulunduğuna göre gerekli kriteri sağlayıp bağlayabilir. Suyun niteliği zaten uygunsa direkt bağlayabilir.

  Kolay Gelsin,
   
 8. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Bu arada daha önce yapmış olduğumuz bir tesis için araç başına su tüketimini 150 Litre olarak kabul edip tasarım yapmışız. Kanalizasyona bağlantı izni almak için arıtma yapılmıştı. Onay alındı.
   
 9. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Arabanız varsa evde sayacı okuyun arabayı yıkadıktan sonra tekrar oku fark su miktarını verir. Araban yok ise ( benimde Yok ) allah en kısa sürede bize araba verir inşallah :)
   
  Fatma Sena, Funda T. Kurt ve serdaralkan bunu beğendi.
 10. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Biz su miktarına firmadaki arkadaşlardan almıştık. Onlar da gelen su faturasına göre bize bilgi vermişlerdi. Daha az veya daha fazla bilemiyorum. Ama tesis sorunsuz çalışıyor şu an.

  Saygılar,
   
 11. Meril San

  Meril San CMNet Üyesi

  araç yıkama sularını toplamak için çöktürme havuzu inşa etmeyi düşünüyoruz fakat tasarımında debi çok az oluşuyor (yaklaşık 5-10 m3/gün) bü yüzden de havuz boyutlarını nasıl seçeceğime karar veremiyorum. yardımcı olabilcek arkadaşlar varmı acaba?
   
 12. Didem Girgin

  Didem Girgin CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Elinizde araç yıkama tesisleriyle ilgili örnek atıksu değerleri var mı?
   
 13. maviyesilcevre

  maviyesilcevre CMNet Üyesi

  araç yıkama istasyonları için elinde ham su analizi olan arkadaşlar... bilgi paylaşabilirmisiniz..
   
Araç yıkama atıksu oluşumu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çamur oluşumu

  arkadaşlar merhaba, bir arıtma tesisinde çamur oluşmamasının nedeni nedir acaba? filtre presten direk su çıkıyor, çamur oluşmuyor. kimyasalların konsantrasyonunu mu artırmalıyım yoksa pH değeri ile mi alakalıdır? ayrıca tesisteki her bir ünitede ( nötralizasyon, koagülasyon, ön çökeltme ve lamelli çökeltme) pH ölçümü yapıyorum, deşarj noktasına kadar bütün ünitelerde pH normal ancak lamelli...
 2. Ömrünü Tamamlamış Araç; Sistemden Araç Düşme Kaydı

  ÖTA Geçici Depolama GFB veya Lisansı olan işletmeler 15/3/2012 Tarihi itibariyle cevre.cob.gov.tr adresinden araç kayıtlarını yapacakları bakanlık tarafından tesislere bildirildi. Ancak, mevcut durumda araçların Ankara ilinde tamamı olmamak kaydı ile diğer illerde hiçbirşekilde yapılamamaktadır. Sistem "EGM tarafından Araç KAydı Bulunamamıştır" ve benzer cümlelerle hata mesajı...
 3. Tablo 5.9 (Sebze meyve yıkama ve işleme tesisleri) atıksu karakterizasyonu

  Dondurulmuş patates üreten bir firma için proje onay dosyası hazırlamak istiyorum. Firma mevcut durumda çalışmıyor ve genelge formatına göre atıksu karakterizasyonu için literatür değerleri ve benzer tesislerin değerlerini kullanmamız gerekiyor. Benzer bir sektörde çalışan veya elinde herhangi bir literatür bilgisi veya ham atıksu analiz sonucu bulunan arkadaşlar var ise geri dönüş yapabilir...
 4. Bakteri oluşumu

  Klasik aktif çamur yöntemini kullandığımız arıtma tesisinde revize sonrası bakteri oluşumunu nasıl sağlarım.Tesiste laboratuar aktifdeğil herhangi bir deney yapamamaktayım...
 5. Yürürlükte Araç muayene istasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmelik

  ARAÇ MUAYENE İSTASYONLARININ AÇILMASI, İŞLETİLMESİ VE ARAÇ MUAYENESİ HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 23.09.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25592 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, karayolunda seyreden motorlu ve motorsuz araçlarının teknik muayenelerini daha etkin ve sağlıklı bir şekilde yapmak, bu suretle araçlar bakımından karayolu trafik güvenliğini sağlamaktır. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi