• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Araç yıkama atıksu oluşumu

Bir araç yıkanması için ne kadar atık su oluşur bunu bilmek lazım. Literatürde görmedim böyle bir şey şimdiye kadar.

Neden arıtma yapılması planlanıyor? Motor yıkamada mı yapılıyor. Benim çevre görevliliğini yaptığım bir benzin istasyonu var araç yıkaması yapılıyor ve atık sular belediye kanalizasyonuna veriliyor. Kanalizasyon yoksa fosseptikte biriktirmek daha ucuz bir yol olacaktır. Fosseptikte çökmesini sağlarsın, üstten suyu vidanjör ile çektirirsin, dip çamurunu da yılda bir temizlense yeterli olur bence.

motor yıkaması yapılıyorsa suya yağ karışımı vardır. Hortumla araç yıkamada yaklaşık olarak 550 lt, otomatik yıkama sistemlerinde yaklaşık olarak 150lt ve su tabancı ile yıkamalı sistemleri ise dakikada ortalama 10-15 lt, bi araçı yıkama 10-15 dk sürse 100-225lt su eder. Bu değerlere göre bir çökeltme havuzu oluşturup yağı yüzeyden toplayabilirsin, kalan suyuda kanalizasyon varsa verir kurtulursun :)

Arkadaşlar araç yıkama atıksuları için yönetmelik şöyle diyor. Çevre Kanunca Alınması Gerekli İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik Madde 10.12 Endüstriyel nitelikli Diğer atıksular, (yıkama suları) ' e göre ilgili İl Çevre Müdürlüğünden izin alınmalı. Bu izni alırken eğer suyun arıtılırken hiçbir şekide deşarj yapmayacak suyu sürekli arıtıp yeniden kullanmak istenirse, proje yapılmadan, bir üniversitenin çevre Mühendisliği bölümünden uygunluğa ilişkin teknik rapor istenir. Uygunluk verilirse su çevrim içi kulalnılır denir, ve proje onayı alınmadan izin verilir. Ama ben bu suyu arıtıcm ve alıcı ortama deşarj edicem derseniz, SKKY Tablo 20.3 endüstriyel Nitelikli DiğerAtıksular (Araç Yıkama Suları) alıcı ortama deşarj standartlarını sağlaması gerekli. Tabloda KOI, Yağ, Balıkbio deneyi ve pH parametreleri yer almakta.

ayrıca kanalizasyona verebilmek için bildiğim kadarıyla bağlantı izni almak gerekiyor. bunun için de hangi ilin kanalizasyon sistemine bağlı bulunduğuna göre gerekli kriteri sağlayıp bağlayabilir. Suyun niteliği zaten uygunsa direkt bağlayabilir.

Kolay Gelsin,

araç yıkama sularını toplamak için çöktürme havuzu inşa etmeyi düşünüyoruz fakat tasarımında debi çok az oluşuyor (yaklaşık 5-10 m3/gün) bü yüzden de havuz boyutlarını nasıl seçeceğime karar veremiyorum. yardımcı olabilcek arkadaşlar varmı acaba?

Araç yıkama istasyonları ile ilgili proje dosyası ve işletilmesine dair elinde döküman olan paylaşabilir mi?