Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arıtılamayan sular

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında folge tarafından paylaşıldı.

 1. folge

  folge CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Bütün sular arıtılabilir mi? Hiç arıtamadığınız, geri çevirdiğiniz işler oldu mu? Bu durumda ne yapmalı?
  Bu arıtamadığımız atıksular ne olacaktır?
   
 2. Nuri Kartal

  Nuri Kartal CMNet Üyesi

  Arıtılamayan su diye bir şey yoktur @folge . Sadece elimizde ki parametrelerle istenilen seviyeye inilememe diye bir şey söz konusudur.
   
 3. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  bir işletme sahasında proje dizayn edilir.
  proje mühendisleri işletmede suların nerden nereye gideceği nasıl kullanılacagı vs hep bellidir zaten.

  çevre mühendisi ise projede yer alan su yönetimi bilip deşarj geri çevrim yeniden kullanım arıtım bunlara suyun niteliğine göre karar vermesi gerekiyor. (bunların olabilme kriterleri de yönetmelikte belirtiliyor.)
  suyun kaynagı ve prorseste hangi aşamada olduğuna göre su yönetiminizi yapabilirsiniz hiç bilmeden yorum olmaz.
   
 4. Nuri Kartal

  Nuri Kartal CMNet Üyesi

  @Meltem Kekeç nasıl bilmeden yorum? Arkadaş arıtılamayan su var mıdır diye sormuş bende arıtılamayan su yoktur analiz şekilleri değişir ama her su arıtılır. Geri çevirmek şu oluyor tesise gelen atıksu tesisin arıtım kapasitesiyle istenilen değere düşmüyorsa geri çevirir.
   
 5. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  yok sizin yorumunuza birşey demedim katılıyorum onada :)
  sadece genel olarak suyun kaynağına ugradıgı işleme bağlı olarak neler olabileceğininden basit bir şekilde yazmak istemiştim. :)
   
 6. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  arıtılamayan sudan kasıt nedir onu anlamak lazım
   
 7. TecnoB

  TecnoB CMNet Üyesi

  Arıtılamayan Su Yoktur.
   
  Mahmut Konukcu bunu beğendi.
 8. CMRT

  CMRT CMNet Üyesi

  nükleer reaktörlerin içindeki sular arıtılamıyor galiba
   
 9. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Radyasyonlu suyu nasıl arıtmayı planlıyorsunuz mesela merak ettim. Ya da arıttıktan sonra % 100 insani kullanım amaçlı uygundur diyebileceğimiz bir arıtma prosesi var mı ?
   
 10. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  membran prosesi
   
 11. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  @Eyilmaz biraz detay verebilir misiniz acaba?
   
 12. Nuri Kartal

  Nuri Kartal CMNet Üyesi

  Nükleer santrallerin deniz kenarına kurulmasının tek amacı denizden suyu kolay almak ve derin deşarjı kolay yapabilmektir. Radyasyonlu suları arıtılamıyor olsaydı şuan rusya, amerika, kuzey kore gibi nükleer santralleri bol olan ülkerin nükleer santrallerinden çıkan radyasyonlu sular okyanuslarda canlı bırakmaz ve tabi dünyada da canlı hayatı kalmazdı. Denize derin deşarj şartları var bunu incelerseniz sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.
   
 13. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  membranı amacınıza uygun olarak yaparsanız yani örneğin x bakterisini tutmak için onun çapı kadar deliklerle membranı oluşturursunuz veya yine tutmak istediğiniz bileşiğin çapına göre delikler (aslında delikçik demek daha doğru) oluşturarak arıtımı yapabilirsiniz. periyodik cetvelin alt iki sırasındaki elemenlerin hepsi arıtılabilir mi tam olarak bilmiyorum.

  eminim biraz da olsa radyasyonludur okyanuslar. tamamen radyasyonlu bileşik veya element arıtılamaz. %1den az bile olsa ışınım yapan madde çıkış suyunda kalacaktır.
   
 14. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Bu açıklayıcı genel kültür bilgisi için teşekkür ederim. Ancak teknik boyutta sorumun cevabını halen alamadım. Deniz deşarjı konusunda daha önceki araştırmalarım ve gördüğüm uygulamalarda radyasyonlu suyun ışıma yapmayacak şekilde arıtıldığını hiç görmedim. O nedenle @Eyilmaz arkadaştan detay istedim. Acaba bu alanda prosesler gelişti mi, gerçekten bu konunun handikapı olarak nitelendirilecek sorun çözülebildi mi diye.
   
 15. CMRT

  CMRT CMNet Üyesi

  reaktörlerin kalbindeki radyasyonlu suyun tam anlamıyla arıtıldığını düşünmüyorum. Eğer membranlı arıtım yapılsa dahi diyelim ters ozmos yapılsın suyun içinde çözünmüş radyoaktif minerali arıtır. Ama radyasyonla ilgili bildiğim radyoaktif malzemenin yanına konan malzemenin de radyasyon yaydığıdı. Radyoaktif elementler atomlarından parça fırlatırlar nötron gibi ve bu nötronu emen diğer kararlı atomların çekirdekleri de kararsız hale geçer ve onlarda radyasyon üretmeye başlar. Tahminim bu atık sular, nükleer santral ömrünü doldurduğunda reaktör sökülecek ve içindeki su ömür boyu saklanacak.Nükleer reaktörler sürekli atıksu üretmez. Reaktör kalbindeki ısı çevrimini sağlayan sıvı ( cıva,kurşun, ergimiş tuz, gaz,su yada ağır su) reaktör de saklı kalır. Denize deşarj edilen 30-35 derece civarı olan atık ısıyı taşıyan soğutma suyudur ( radyoaktif değildir). Fukuşima nükleer santralinde, deprem olduğunda radyasyonlu su okyanusa karışmıştı. Eğer arıtılabilse önce japonlar artırdı.
   
  Pınar Pelit Demir ve Fatih D. bunu beğendi.
 16. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

 17. Eyilmaz

  Eyilmaz CMNet Üyesi

  aslında soruyu soran kişinin amacını öğrenmek lazım. çünkü bu konu uzar gider özellikle radyoaktif etki gösteren atıksu için. soru sormuştum ama cevap alamadım. muhtemelen ödev için açılmış bir konu bu.
   
  Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.