Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamurlarına ne oluyor?

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında ibrahimyusuf tarafından paylaşıldı.

1. ibrahimyusuf

ibrahimyusuf CMNet Üyesi

Merhabalar,
    Bu başlık altında incelemeye çalıştığım arıtma çamuru, Gerek en fazla 100 m3/gün kapasite ile çalışan arıtma tesislerinden kaynaklanan arıtma sistemlerinde oluşan arıta çamurlarıdır.
    yukarıda belirttiğim arıtma sistemlerinde oluşan arıtma çamurları ya analiz yaptıracaksın düzenli depolamaya göndereceksin. yada atık yönetim firmaları ile bu işi çözeceksin.

Sorum Şu: bu arıtma çamurunu ben vidanjörle çekip en yakın arıtma tesisinin çamur çürütme ünitesinde işleme tabi tutsam. veya o arıtma tesisine en uzak yükseltme istasyonuna versem o şekilde arıtma tesisine ulaştırsam . bunun mevzuattaki durumu ne olur?

İkinci sorum ben arıtma çamurumu neden analiz yaptırıyorum? diyeceksiniz tehlikelimi tehlikesiz mi ondan dolayı.. tamam da benim arıtma çamurumun karakterizasyonu her zaman sabit değil ki?

Mehmet Gülener bunu beğendi.
  2. aavildan

aavildan CMNet Üyesi

merhaba, aslında arıtma tesisi hakkında daha da açıklayıcı bilgi verirseniz eminim daha iyi olur.

3. gizemmkk

gizemmkk CMNet Üyesi

merhaba, daha önceden yaptırdığım analize göre tehlikesiz çıkan arıtma çamuru sisteminde arıtma sistemim yenilendi. sizce tekrardan analizi yenilemem gerekiyor mu? bununla ilgili bir yönetmelik ibaresi var mı acaba?

4. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

üretim ve arıtma prosesinizde herhangi bir değişiklik olmadığı sürece geçerlidir.

sistem sadece yenilendi mi? proses değişti mi?

Fatih Özcan bunu beğendi.
  5. gizemmkk

gizemmkk CMNet Üyesi

proses aynı sadece arıtma sistemi değişti kullanılan kimyasallar falan. bununla ilgili yönetmelikte bir ibare bulabilir miyim?

6. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

peki bu önceki yaptırdığınız analizle düzenli depolamaya mı gönderiyorsunuz? ve hangi ildesiniz?

7. gizemmkk

gizemmkk CMNet Üyesi

sadece tehlikeli atık analizi yapılmış, düzenli depolamaya gönderilmiyor çamur, ayrıca bursa ilindeyiz.

8. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

peki ne yapıyorsunuz düzenli depolama haricinde, lisanslı firmayla ara depolama ya da bertaraf vs nedir?

9. gizemmkk

gizemmkk CMNet Üyesi

bertarafa gönderiyoruz Tarık Bey

10. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

bertaraf demek düzenli depolama demek, düzenli depolama da değil dediniz kafam karıştı :)

Tuncay Avcii bunu beğendi.
  11. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Gizem hanım arıtma tesisinde yaptığınız değişiklik sanırım kimyasal sisteme geçiş anlamında bir değişiklik, Çevre bunu sorgulayabilir ya da bertarafa gönderdiğiniz (büyük ihtimalle yakma tesisi) çamuru alan firma analizi sürekli tekrarlıyorsa sorun yaşayabilirsiniz.. yanlış yönlendirmek istemem ama yerinizde olsam ikinci bir analiz yaptırırdım. benim de işletmesini yürüttüğüm tesisin çamuru tehlikeli çıkmıştı ancak kimyasal kullanımım değiştiğinden yeniden analiz yaptıracağım..

12. gizemmkk

gizemmkk CMNet Üyesi

Didem Hanım, bertaraf için yakma tesisine gönderiyorum. teşekkür ederim cevabınız için 2. bir analiz yaptırmam gerektiği sonucunu değerlendireceğim.

13. Didem Girgin

Didem Girgin CMNet Üyesi

Rica ederim kolay gelsin Gizem Hanım

14. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

yakmaya gönderiyorsanız onu ulusal atık taşıma formları (UATF) ile gönderiyorsunuz demektir. bu durumda sizden analiz istemek zorunda değiller. çünkü siz zaten tehlikeli atık olarak bertaraf etmiş oluyorsunuz. bence bosu bosuna analiz yaptırmayın. gönderdiğiniz sevk irsaliyeleri ile birlikte uatf 'yi saklayın. denetimde gösterdiniz mi sıkıntı olmaz ;)

Duygu Dilek bunu beğendi.
  15. Mehmet Çakmak

Mehmet Çakmak CMNet Üyesi

16. asmin

asmin CMNet Üyesi

arkadaşlar arıtma tesisinden çıkan çamurlara bertaraf dışında nasıl bir yöntem uygulayabiliriz? yada neye göre bertaraf edilmesine karar vericez?

17. ibrahimyusuf

ibrahimyusuf CMNet Üyesi

benim tesisimde Arıtma dediğim Şu... evsel atıksu dengeleme tankına gelir. daha sonra havalandırma tankından geçer... ven son olarak son çökeltme havuzundan sonra deşarja verilir. çamur devir daim pompası ile havalandırma havuzuna gönderilir. ancak her ne kadar devir daim olsad a çamur oluşumu kaçınılmazdır.. bende sulu çamurumu yakınımda bulunan arıtma tesisinin giiş suyuna veriyorum.. tertemiz iş...:D

18. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Arkadaşlar, arıtma çamurunun analizi ne kadar sıklıkla olmalı? Her sene yapılması gerekir diye bir durum yok değil mi?

19. Mehmet Gülener

Mehmet Gülener CMNet Üyesi

Merhaba, çamuru bertarafa vermek yerine kendiniz kurutup, kurutulmuş olanı çimento fabrikasına satabilirsiniz.
    Bu doğrultuda yeni nesil kurutma sistemlerimizle çok daha farklı ve etkili sonuçlar elde edilebilir.
    - Arttırılabilir kapasitesi olan tek sistem
    - Kokusuz TEK sistem
    - %90 yakıt tasarrufu
    - Bacadan ısı transferi ile %99 yakıt tasarrufu
    - Arıza durumunda bile sürekli çalışma özelliği
    - Düşük arıza maliyetleri
    - Kurutma için anında ürün kategorisi değiştirme avantajı
    - Bilinen konvansiyonel sitemlerden çok daha az alan ihtiyacı
    - Biyolojik ve kimyasal atık su ek sistemi gerekmiyor.
    - Yakma ile beraber koordine edilebilen tek sistem
    - ve daha bir çok avantaj...
    Saygılarımla
    Mehmet Gülener

20. NEGATOSKOP

NEGATOSKOP CMNet Üyesi

benimde şöyle bir sorum var, kimyasal çöktürme çamurum var. geçen yıl ek2 analizini yaptırdık. LOI ve TOK değerleri nedeni ile 1.sınıf depolamaya uygun raporumuz var. yönetmelikteki değişiklik nedeni ile 2.sınıf depolamaya gönderilebilir gibi görünüyor (%30 katı). Ek3-b analizini yaptıracağız anca EK-2 analizini tekrarlamaya gerek varmı. Proseste değişiklik olmadı.

Arıtma çamurlarına ne oluyor? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kambur balinalara ne oluyor?

Folha de Sao Paulo gazetesinin haberine göre, Brezilya'da ocaktan kasım sonuna dek en büyüğü yaklaşık 14 metre boyunda ve ortalama 25 ton ağırlığında olan 96 kambur balinanın kıyıya ölü veya canlı vurduğunu belirten bilimadamları, bu olayın nedenini bilmediklerini kaydetti. Bu rakamın en yüksek sayının yaşandığı 2007 yılına oranla yüzde 123 daha fazla olduğunu bildiren Brezilyalı...
  2. Ne oluyor bize !

Bugün BURADA okuduğum haber karşısında ne yapacağımı bilemedim, şaşırdım kaldım. Yazılana göre "gençler Recep Tayyip Erdoğanı Mustafa Kâmal Atatürk 'ten daha çok beğeniyorlarmış." Evet ülkeye öncülük eden aydınlar, siyasetçiler, sanatçılar beğenilir ama ülkenin kurucusundan, hayatımıza vazgeçilmez meziyetler katan kişiden daha mı çok? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün değişkenlere...
  3. Yunuslar neden ölüyor?

[SIZE=16px]ki yıl önce Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol sızıntısı, bugün yunusların ölümüne mi neden oluyor? [SIZE=16px][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][COLOR=#336699][FONT=inherit] [FONT=inherit] [SIZE=16px][FONT=inherit] [FONT=inherit] [FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=Verdana][FONT=inherit]Güncelleme: [FONT=inherit]12:44 TSİ [FONT=inherit]24 Temmuz. 2012...
  4. Msn tarih oluyor

http://teknoloji.milliyet.com.tr/msn-tarih-oluyor/bilisim/haberdetay/19.12.2012/1643866/default.htm MSN Tarih Oluyor Bilgisayar üzerinde sohbet denilince bir zamanlar tartışmasız olarak en popüler yazılım olan "Msn Messenger" 2013 yılının ilk çeyreğinde bizlere veda edecek. Birkaç yıl öncesinde Windows Live Messenger olarak isim değiştiren Msn Messenger, Windows işletim...
  5. Televizyonlarda neler oluyor!

Arkadaşlar neler olduğunu nasıl olduğunu bilmiyorum. Sizlerde biliyorsunuz ki tvlerde garip garip yarışma programları her zamankinden daha fazla baş göstermeye başladı. Merak ettiğim bu programlara katılan insanlar gerçekten normal hayattan mı alınma? Bunu düşünmemin sebebini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Öyle insanlar öyle davranışlar öyle sözler duyuyoruzki nasıl olurda bunu söyleyebilirler...