Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi

Osman Atilla ARIKAN*, İzzet ÖZTÜRK
    İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

Bu çalışmada, evsel atıksu arıtma tesisi çamuru ile organik evsel katı atık(EKA)-evsel atıksu arıtma tesisi çamuru karışımı için havalı kompostlaştırma teknolojilerinin uygulanabilirliği ve evsel atıksu arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik EKA ilavesinin etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Havalı Kompostlaştırma, 180 l’lik statik reaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Çalışma periyodu süresince sıcaklık, pH,uçucu katı madde, su muhtevası parametreleri izlenmiştir. Organik EKA-çamur karışımından elde edilen kompost kalitesi sadece çamurdan elde edilen komposttan yüksektir. Çalışma, her iki reaktörden oluşan ürünlerin park, bahçelerde gübre ve eski maden ocaklarının rehabilitasyonunda toprak ıslah malzemesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

2. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

guzel paylasım Fatih bey bitirmem de war bu konuda ;)

[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] evet ama yolunda gitmeyen şeyler var :) ???
28 Temmuz 2017
126
0
Evet su endüstriyel atık su arıtma da diamonyum fosfat ve seker kullaniyorum.Endustriyel olduğundan dolayı Bakteri alıyor ve yukarıdaki besinler ile bekliyorum.Lakin kapasitem yetmiyor çünkü 15 ton/saat ortalama ile biyolojoye su geliyor.Ve bu...
17 Ağustos 2017
14
0
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] evet ama yolunda gitmeyen şeyler var :) ???
28 Temmuz 2017
126
0
farklı tarayıcılardan da denedim olmuyor kişi bilgilerini kaydet dediğimde ikinci aşamaya geçmiyor
10 Eylül 2017
24
0
ben başvuru yapıcam ama ekran açılmıyor kimlik bilgileri kaydettikten sonra mı açılacak @Merve Akgül
28 Temmuz 2017
126
0
teşekkür ederim @Olgaç SÜRMELİHİNDİ Merhaba arkadaşlar ilk kez 6 ayın faturalarını sisteme giriyoruz daha öncesinde işlem yapılmamış zaten yapılacak bişey yok faaliyette değilmiş ama bu hatayı veriyor onaylamıyor ne yapmamız gerekiyor.
2 Mart 2017
56
0
[ATTACH] 20/06/2014 tarihli yazıyla sadece ilgili maddelerdeki bedelsiz sartı aranmaksızın ibaresi iptal edilmiştir. Süreç aynen devam etmektedir. @burakakdemir Ofisten çıkan A4 ve benzeri tür kağıtlar zaten ambalaj atığı kategorisinde...
25 Eylül 2017
9
0
teşekkür ederim @Olgaç SÜRMELİHİNDİ Merhaba arkadaşlar ilk kez 6 ayın faturalarını sisteme giriyoruz daha öncesinde işlem yapılmamış zaten yapılacak bişey yok faaliyette değilmiş ama bu hatayı veriyor onaylamıyor ne yapmamız gerekiyor.
2 Mart 2017
56
0