Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi

Osman Atilla ARIKAN*, İzzet ÖZTÜRK
    İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

Bu çalışmada, evsel atıksu arıtma tesisi çamuru ile organik evsel katı atık(EKA)-evsel atıksu arıtma tesisi çamuru karışımı için havalı kompostlaştırma teknolojilerinin uygulanabilirliği ve evsel atıksu arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik EKA ilavesinin etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Havalı Kompostlaştırma, 180 l’lik statik reaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Çalışma periyodu süresince sıcaklık, pH,uçucu katı madde, su muhtevası parametreleri izlenmiştir. Organik EKA-çamur karışımından elde edilen kompost kalitesi sadece çamurdan elde edilen komposttan yüksektir. Çalışma, her iki reaktörden oluşan ürünlerin park, bahçelerde gübre ve eski maden ocaklarının rehabilitasyonunda toprak ıslah malzemesi olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

2. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

guzel paylasım Fatih bey bitirmem de war bu konuda ;)

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamuru uygulanmış bir topraktaki organik azotun mineralizasyonu

Arıtma Çamuru Uygulanmış Bir Topraktaki Organik Azotun Mineralizasyonu ÖZET Çalýþmada gýda endüstrisi kökenli bir arýtma çamurunun azotlu gübre potansiyelinin ortaya konmasý amacýyla farklý oranlarda çamur uygulanmýþ topraklar 194 gün süresince inkübe edilerek mineralize olan organik azotun ve inorganik azot...
  2. Evsel Katı Atık Tarifeleri

Merhabalar; Hayırlı Ramazanlar arkadaşlar. 27.10.2010 tarihli Atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin Yönetmelik ve Evsel Katı atık tarifelerinin bel. Yön. Kılavuz ile ilgili çalışması, planı ya da görüşü olan meslektaşımız var mıdır?...
  3. Evsel atıksu arıtma tesisi çamuru analizi

arkadaslar merhaba, konu ıle ılgılı bılgısı olanalrdan yardım ıstıyourm evsel atıksu arıtma tesısı desarj ıznı ıcın çevre ıznıne bakanlıgın yazılım portalından basvuruda bulundum. ancak 3 tane eksık evrak bıldırımınde bulunulmus ben bunlardan arıtma camuru berteraf yontemı ve analız sonuclarını ekleyın kısmına takıldım. tesıs yaklasık5 senedır ısletımde ancak ben gelene kadar camurla ılgılı...
  4. Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesisler

Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesislerin listesine nasıl ulaşabilirim? Bir de uygun atık kodu nedir?
  5. Tehlikeli nitelikli evsel arıtma çamuru

Merhaba arkadaşlar, Bir tesisime ait evsel atıksu arıtma tesisinden alınan arıtma çamuru analizi tehlikeli olarak sonuç verdi. Lisanslı firmalar evsel arıtma çamurlarının belediyelere verilmesi sebebiyle bu çamurları kabul etmiyorlar. Belediye ise tehlikeli nitelikte olması sebebiyle kabul etmiyor. Bu durumda bildiğim sadece çimento fabrikaları var alabilecek ancak onlar da çok maliyetli...