Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamuru soru?

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Neslihan Öztürk tarafından paylaşıldı.

 1. Neslihan Öztürk

  Neslihan Öztürk CMNet Üyesi

  arkadaşlar,gıda üreten bi fabrikanın biyolojik arıtmasından çıkan çamurun düzensiz depolama sahasına dökülmesi ne kadar doğrudur?belediye buna izin vermiyor,dökülebilmesi için yapılması gereken işlemler nelerdir?

  bu konuda bilgisi olan arkaşlardan cevap bekliyorum.

  teşekkürler iyi çalışmalar.
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Gıda olarak bir ayrım yok bildiğim kadarıyla katı madde oranına bakılıyor. (Çamur içeriğinde tehlikeli madde yok ise) Çamur susuzlaştırmadan sonra yasal değeri sağlarsanız verilebilir.
   
 3. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Merhaba Neslihan Hanım.Herhalde düzenli depolama sahası demek istediniz.Eğer çamurunuz tehlikeli atık sınıfına girmiyorsa,konu ile ilgili şu an yürürlülükte iki adet yönetmelik bulunmaktadır.Birisi katı atıkların kontrolü yönetmeliği diğeri de atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmeliktir.Katı atıkların kontrolü yönetmeliği madde 28 e göre çamurunuzun katı madde içeriğinin %35 olması isteniyor.Ama depolama sahası işletmecisi insiyatif kullanarak %25 katı madde içeriğine kadar kabul edebiliyor.Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik geçici madde 4 e göre arıtma çamurunun katı madde içeriği %50 istenmektedir.Kuvvetle muhtemel en son çıkan yönetmelik olan atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik uygulanacaktır.
   
 4. Neslihan Öztürk

  Neslihan Öztürk CMNet Üyesi

  Hayır mehmet bey düzensiz depolama dedim. bulunduğum yerde henüz düzenli depolama sahası yok buyüzden düzenli depolamaya gönderilecek çamur için yapılması gereken işlemler düzensiz depolama içinde gereklimidir daha çok bunu merak ediyorum. Teşekkürler iyi çalışmalar
   
 5. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Neslihan Hanım, düzensiz depolama dediğiniz belediyenin uygun gördüğü bir alana atıkların gelişigüzel bırakılmasıdır. Belediye Kanunu'nun ' Katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak' maddesi gereğince katı atıkların bertarafından sorumludur. Uygun alanlara düzenli depolama sahaları kurmaları gereklidir. Ancak ülkemizde her belediyenin ya da ilin düzenli depalama alanı mevcut değildir. Arıtma çamuru atığı olan fabrika ya da kurumlar yönetmelikte belirlenen özellik ve sınıflarına göre uygun bertaraf tesislerinde işlem görmeli ya da depolanmalıdırlar. Arıtma çamuru alımı yapan düzenli depolama, kurutma-yakma, kompostlaştırma tesisleri mevcuttur. Düzensiz depolama (Vahşi depolama) adı üstünde herhangi bir kanun ya da yönetmelik esaslarına uygun nitelikte yapılmadığı için buraya gelen atıkların da herhangi bir yönetmelik ya da kriteri sağlamaları beklenemez. Belediye kendi atıklarını düzenli depolama yapması gerekirken, depolanması için arıtma çamuru kabul etmesini beklemek doğru bir düşünce olmaz diye düşünüyorum.
   
 6. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Neslihan Hanım zaten vahşi depolama kanunsuz bir iş!!!Vahşi depolama sadece kanuni açıdan değil etik açıdan da yanlış.Toprağı,yüzeysel ve yeraltı sularını kirletiyor.Fabrikanın bulunduğu belediyenin düzenli depolama sahası yoksa arıtma çamurunu kabul edebilecek teknik altyapıya sahip bir belediye veya özel düzenli depolama sahasına gönderebilir yada çevrenizde atık yakma lisansı olan bir çimento fabrikasına veya yakma tesisine ek yakıt olarak gönderebilirsiniz.Tabi başka nihai bertaraf seçenekleri de vardır.Yaygın kullanılanlardan bahsettim.Artık bu işler maliyet meselesi,size en uygun olanını seçersiniz.
   
 7. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  merhabalar; proses niteliğine göre çamurunuz büyük ihtimalle tehlikelia tık sınıfına girmeyecektir.arkadaşalr dediği gibi bu durmda katı madde oranı baz alınarak il çevreden kullanım izni alırsanız arazidede depolayabilirsnz.bu durumda iyi bir susuzlaştırma üniteisne veya alternatif kurutma sistemine ihtiyaç duyulabilir.
  bence arıtma çamurunun düzensiz depolama alanına göndermektense şartlarını iyileştirip arazide kullanmak daha yararlı olacaktır.bölgenizde toprak analizi yaptırıp çamurunuzun da analiziyle birlikte karşılaştırısanız sanırım elinizde üzerinde durulabilecek ; toprak verimliliğini arttırmaya yönelik güzel bir proje ortaya çıkacaktır.şahsen ben belediyenin yerinde olsaydım düzenli ve değil arıtma çamuru almaz bu yönde kullanılması için zorlardım..
   
 8. Neslihan Öztürk

  Neslihan Öztürk CMNet Üyesi

  arkadaşlar önerileriniz için hepinize teşekkür ederim
   
Arıtma çamuru soru? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Arıtma çamuru?

  Eloksal tesisimizin atıksu arıtma tesisi çamurlarının analizini yaptırıp il çevre ve orman müdürlüğüne gönderdik.Tehlikesiz atık olarak muamele görecek atıklar sınıfında yer aldığını söylediler.Belediye alabiliyormuş ama çamurumuzun özelliklerine göre almayabilirmişte.Dilekçe hazırladım belediyeye proses akım şeması ve çamur analiz sonuçlarıyla birlikte göndereceğim.Ancak çimento fabrikaları...
 2. Tekstil arıtma çamuru

  Merhabalar, Çaılşmakta olduğum tekstil firması arıtma faaliyetleri sonrasında oluşan çamur tehlikesiz sınıftadır. Bu çamurun bertarafı için yapabileceklerim nelerdir? Belediyenin bu konudaki yükümlülüğü nedir? Bu tehklikesiz ve %30-35 kuru madde oranına sahip çamur için benden taşıma ve depolama bedeli isteyebilir mi? Acil yardımcı olunabilirse çok sevinirim. İyi günler diliyorum.
 3. Aritma Çamuru

  merhaba arkadaşlar; yapmış olduğum araştırmalarda arıtma çamuru yağ-gres içeriği ile ilgili herhangi bir sınır değere ulaşmadım.fikri olan var mı acaba??
 4. Arıtma camuru susuzlastırma

  tehlıkesız ve bakterıyolojık ozellık gostermeyen arıtma camurları toprakta susuzlastırılabılırmı ? egerkı susuzlastırılabılırse susuzlastırılan bu camur dolgu malzemesı olarak kullanılabılır mı? not: burda camur dıye bahsettıgım uretım prosesınden kaynaklanan suyun cokturulmesınden kalan malzemedır. uretımde kullanılan hammadde cımento ve kuavars kumudur.
 5. Arıtma çamuru kodu

  Arkadaşlar kimyasal paket arıtma tesisimizden çıkan arıtma çamurunu hangi kod ile vereceğim.