Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma çamurunda DOC giderimi

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Berrak Özütürk tarafından paylaşıldı.

1. Berrak Özütürk

Berrak Özütürk CMNet Üyesi

Arkadaşlar tasarım ödevim arıtma çamurunda DOC giderimi ama ben bu konuda bir şey bulabilmiş değilim ve kısıtlı zamanım kaldı yardımcı olabilecek varsa lütfen cevap versin...

2. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Berrak hanım, konu çok spesifik galiba google da arıyorum çıkıyor ama tam olarak çıkmıyor. ayrıca arıtma çamurunda toc giderimi de mi? doc değil. Total Organic Carbon (TOC) dogru mu?

Arkadaslar kimse yok mu? Arıtma çamuru toc giderimi hakk bilgisi olan?

3. Berrak Özütürk

Ben de bir şey bulamıorum işte ve çok kısıtlı bir zamanım kaldı DOC dediğimiz çözünmüş organik karbon toplam değil yani

4. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Arıtma çamurunun bertarafı ile ilgili birçok bilgi ve doküman mevcut ama direkt bu konuda yok. ama wikipedianın ingilizce sitesinde doc(disolved organic carbo) olarak bilgi buldum. buranın belki yararı olur diye atıyorum.

5. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

6. Berrak Özütürk

İlk başta ilginize çok teşekkür ederim yolladığınız eklere baktım ilki DOC hakkında bilgi veriyor ondan yararlanabilirm belki ama ikincisinde arıtma çamurundan bahsetmiş direk bana ise arıtma çamurunda DOC giderimi lazım hiçbir şekilde bulamıyorum.

7. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Biodegradability of DOC and DON for UV/H2O2 pre-treated melanoidin based wastewater

Nitrogen and DOC removal from wastewater streams of the metal-working industry

DOC removal by multi-stage ozonation-biological treatment

Removal of bulk dissolved organic carbon (DOC) and trace organic compounds by bank filtration and artificial recharge

Characterization of the DOC in nanofiltration permeates of a tertiary effluent

Bu makalelerden yararlanabilirsin sanıyorum. bulması biraz güç olabilir.vaktim olursa siteden bulup gönderirim iyi çalışmalar.

8. Berrak Özütürk

çok teşekkür ederim ama ingilizcem fazla iyi olmadığı için onlar benim çok vaktimi alır maalesef vaktim yok benim..:(

9. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

konu çok spesifik olduğu için çok fazla türkçe kaynak bulabileceğini sanmıyorum kolay gelsin :))

Arıtma çamurunda DOC giderimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel biyolojik arıtma tesisine aşırı azot giderimi

merhaba arkadaşlar evsel biyolojik arıtma tesisimiz aşırı kirlilik yükü olara azot girişi var projede toplam azot 50 mg/lt olarak kabul edilmiş ama kasım ayından beri 80-130 mg/lt azot girişim var bunu havalandırma havuzumda nitrifikasyon ve dentrfikasyon bölgeriyle oynayarak ve oksijen sıkı bir oksijen takibi yakalarak idare etemeye çalıştım bu güne kadar .ve bunun sonucunda havalandırma...
  2. Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını...
  3. Arıtma çamuru ve mangan sorunu ve giderimi

Projem:arıtma çamuru ve mangan sorunun ve giderimi Yardımcı olursanız minettar olurum şimdiden teşekkür ederim
  4. Arıtma çamurunda yapılan deneyler

Merhaba,arıtma çamurunda yapılan deneylerin yapılış yöntemleri hakkında paylaşımlarınızı rica ediyorum. Örn:Nem Tayini,katı madde içeriği vb... Teşekkür ederim.