Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma maliyeti karşılaştırma

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Murat Er tarafından paylaşıldı.

1. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

kimyasal ve biyolojik arıtma yapan endüstriyel atıksu arıtımı yapan tesislerin yıllık ortalama maliyeti ne kadardır?

2. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Bu geniş bir soru. tesisin büyüklüğü, kapasitesi, üniteleri vs. biraz açarsanız iyi olur.

3. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

429.476,56 TL. ( Dörtyüzyetmişaltıbin Lira ellialtı Kuruş)

Murat Erdem bunu beğendi.
  4. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

adamım kuruşu kuruşuna yazmışsın... :)

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İşletme dönemi sonu hakediş tutarı bu olsa gerek

6. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

debi 75000 m3/ay ince ve kaba ızgara, kum, yağ tutucu, dengeleme havuzu, hızlı ve yavaş karıştırma, kimyasal çöktürme, aktif çamur, biyolojik çöktürme, çamur susuzlaştırma üniteleri var.

7. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

tesise gelen debiniz ne kadar peki?

8. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

İşletme maliyeti hesaplamak istiyorsanız elinizde somut verilerin olması gerekir.Yalnız atıksu debisi ve ünitelerden yola çıkarak maliyeti hesaplayamazsınız.Ünitelerde hangi kimyasallar kullanılıyor hesaplamanız gerekir.Bunun için de atıksuyun karakteristiğini ve hedeflenen deşarj değerlerini bilmeniz gerekir. Daha sonrasında kimyasal sarfiyatını hesaplamalısınız.Buradan kimyasal maliyetine ulaşırsınız.Enerji ile ilgili maliyeti hesaplamak için ise tesisteki kurulu gücü hesaplayın.Motor güçlerinden ve günlük çalışma saatlerinden yola çıkarak enerji sarfiyatınızı belirleyebilirsiniz.Unutmayın her tesisin kendine özgü koşulları vardır.Bu yüzden genellemelerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

9. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

Buna ilave olarak yedek parça,bakım,personel maaşları,analiz ücretlerini de işletme maliyetine dahil etmelisiniz.

10. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

ben sadece ortalama değerler istiyorum. Ayrıntılı bilgiler istemiyorum. Bizim tesisimize şu kadar debi giriyor ve bize maliyeti şu gibi bir cevap gerekli. Tesisimdeki maliyeti biliyorum sorun onu hesaplamak değil.

11. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Soru geniş kapsamlı ve cevabı olmayan bir soru aslında. Bende gelecek tepkileri görebilmek adına bu rakamı yazdım. Tamamen sallama bir rakam:harika:

12. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

evet geniş kapsamlı bir soru haklısınız. mesela bir yerde şöyle bir değer buldum, evsel atık suyun ortalama arıtma bedeli 0.4-0.6 dolar/m3 tür diyor. banada böyle bir değer lazım.

Arıtma maliyeti karşılaştırma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. iş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Maliyeti

Tevfik PAÇACI tarafından hazırlanan iş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Maliyeti adlı sunuma ekten ulaşabilirsiniz.
  2. 1500 Kişilik Paket Arıtma Dizaynı Ve Maliyeti

merhaba arkadaşlar 1500 kişilik evsel paket arıtma tesisi için maliyetimiz ne olur?acil .isteneler,ön çöktürme,dengeleme,ve biyolojik tank
  3. Atıksu arıtma tesisi maliyeti

Merhabalar.Ben tasarım dersinde Atıksu Arıtma Tesisi tasarımını yaptım.Bitirme ödevinde de tasarıma devam ettim.Bitirme de tesisin maliyetlendirmesini yapıcam ama bununla ilgili pek fazla bilgi,döküman vs. bulamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim..
  4. Daf ünitesi yaklaşık maliyeti

Arkadaşlar merhaba ben çevre mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bitirme projem için maliyet hesabı yapıyorum hiç bir arkadaşım DAF ve belt press maliyeti konusunda bilgi vermiyor yardımcı olacak arkadaşlar cevap verebilir mi? Teşekkürler...
  5. Deniz deşarjı için yapılacak analizin maliyeti

arkadaşlar deniz deşarjında: yapılacak labaratuar deneyleri ne kadara mal oluyor?