Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma önerisi verebilir misiniz?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

1. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

Q 100 mg/L

TSS (giriş)32000 (mg/L)
    COD (giriş)15000 (mg/L)
    BOD (giriş) 275 (mg/L)

TSS (çıkış) 300 (mg/L)
    COD (çıkış) 750 (mg/L)
    BOD (giriş) 400 (mg/L)

salainity (giriş) 8.8 (ppt)
    salainity (çıkış) 10 (ppt)

pH: 7

Food ind.

Sizce bu nasıl giderilir? hangi proses uygundur çelik tank yapılmak zorunda ve kimyasal maliyeti az olmalı.

analiz doğru mu acaba COD/ BOD nasıl bu kadar farklı olabilir?

2. Seçkin Veral

Seçkin Veral CMNet Üyesi

tamamiyle yanlış bir ölçüm ya birimler yanlış ya da yanlış analiz edilmiş. BOD-COD arasındaki fark bu kadar olamaz. Böyle bir tesisin tasarımını yaparsanız o tesis çöker :)

3. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Olabilir arkadaşlar.Suda organik madde çoktur ama toksik maddeler biyolojik arıtmayı inhibe ediyordur.BOİ,BOİ şişesinde bakterilerin kullandığı oksijeni ölçerek organik madde tespiti yapıyor.İnhibisyon varsa BOİ'nin düşük olması normaldir.Buna ilaveten bazı çözünmüş tuzlar KOİ'yi şişirebilir,KOİ içerisinde inert KOİ miktarı yüksek olabilir.İnert KOİ,KOİ'nin biyolojik olarak arıtılması mümkün olmayan kısmıdır.

Eğer suda toksik madde varsa fiziksel arıtımdan sonra toksik maddeyi giderecek bir proses koyarsın.Ardından anaerobik proses koyarsın çıkış KOİ'in zaten 750 mg/lt rahatlıkla yakalarsın.Ürettiğin biogazlada reaktörü ısıtırsın.İnert KOİ'in yüksekse kimyasal çökeltim ya da kimyasal oksidasyon elinden öper gibi geliyor:)

Karar verdiğin akım şemasını paylaşırsan sevinirim.İyi çalışmalar.

Canan Mete ve M. Taner KASARCI bunu beğendi.
  4. Seçkin Veral

Seçkin Veral CMNet Üyesi

ben yine de bu ölçümün yanlış olduğuna inanıyorum. Ne kadar da çözünmüş tuzlar fazla olsa da böyle bir orantı olması imkansız. COD (giriş)15000 (mg/L)-BOD (giriş) 275 (mg/L) Bu sebeple böyle bir karakterdeki atıksu için tesis dizaynı yapılamaz.

5. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

KOİ ve BOİ arasında böyle bir orantı olması imkansız.

Benim merak ettiğim AKM ve KOİ arasında nasıl bir orantı kurulabilir?

6. Canan Mete

Canan Mete CMNet Üyesi

AKM oranı çok yüksek, AKM'nin KOİ oluşturma olasılığı yüksek.
    Aynı zaman da biyolojik arıtma ihtiyacı görülmemektedir.

Suyu inceleme şansınız var ise; ön çöktürme ile suyun içersindeki çökelmeyi kontrol edin, sonrasında basit bir kimyasal çöktürme sonunda KOİ bakın, bence istenen değerleri sağlayacaktır.

Arıtma önerisi verebilir misiniz? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. yardım edebilir misiniz acaba?

merhabalar.. bir arıtma tesisinde staj yapıyorum. kimyasal arıtma yapıyoruz fakat yıkama tesisi olduğu için çıkış suyumuzda köpürme oluyor ve elektronik sayaç yüzünden çıkan su miktarımız çok fazla oluyor.. bunun için bir proje üretmem istendi ve bitirme tezi olarak kullanmayı da düşünüyorum. köpük kesiciler de çok maliyetli olduğu için yanaşmak istemiyorum acaba ne yapabilirim. yardımlarınız...
  2. Arıtma Önerisi

[FONT=Arial Black]Arkadaşlar sezonluk çalışan (2/12ay) bir salça fabrikasının desarj standartlarını sağlamak amacıyla bir arıtma yöntemi arıyoruz. Fabrikanın hali hazırda iyi çalışan bir fiziksel arıtma tesisi bulunuyor. Çıkış COD'si 512mg/lt ph= 6.7.Firmanın günlük debisi 4000m3/gün. Firmanın biyolojik arıtma tesisi kurma gibi bir durumu finansal açılarından imkansız.Zaten yılda 2 ay...
  3. Grip aşısı olacak mısınız?

Gripten korunmanın yolları neler? Sizde bu yıl grip aşısı olacak mısınız? Arkadaşlar haberlerde son günlerde bir sürü yayın yapılıyor sizce de bu aşının yapılması gereken zaman geldiği için mi yoksa yine para kazanılması için mi? Ben normalde domuz gribi görülene kadar aşı yaptırıyordum. Gerçekten de faydasını gördüm. Ama yapılacak aşı içerisinde geçen yıla ait virüslerin de...
  4. Normal insan mısınız?

[COLOR=#2b3155]Aşağıda bazı sualler var. İlk önce bu suallere cevap verin. Sonra da beraberce normal bir insan olup olmadığınıza bakalım! Karşı kaldırıma geçeceğiniz zaman, bulunduğunuz kaldırımdan bir köpek geliyorsa, köpekten korktuğunuzu düşünmesinler diye köpeğin geçmesini bekler karşıya öyle mi geçersiniz? Cep telefonunuzun şarj göstergesi tek çubuğa indiğinde, şarj etmeden önce oyun,...
  5. Alçı ve sır suyu arıtma sistemi önerisi

Merhaba arkadaşlar seramik sektöründe sır ve alçı suyunun endüstriyel atıksu arıtma tesisine gitmeden önce arıtılmasını istiyoruz paket arıtma ile bunu başarabilirmiyiz bu sistemlerde bilgisi olan ve kurulumunu yapan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. Arıtma sistemi kuran firmalar nerdesiniz :)