Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma tesisi deşarj sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Canan Erkan tarafından paylaşıldı.

 1. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  arkadaşlar,
  biliyorum sorum biraz mekanikle alakalı bir sorun fakat çözümde yardımcı bulamadım henüz.
  Arıtma tesisimde bakım yapıldı. Bakıma başlamışken sorun olmamasına rağmen suyu deşarj etmeye yarayan pompayı servise kontrole gönderdik. Motor geldi yerine takıldı. Arıtma devreye alındı. Şimdi motor çalışıyor fakat suyu deşarj etmiyor. Ne zaman deşarj hattıyla pompa arasındaki gırtlak hortumu sallayıp bir nevi vakum yaptırıyoruz o zaman deşarj başlıyor. Hortumda yıpranma ve katlanma yok bu yüzden hortumda hava varda diyemem. Çözemedim bir türlü sorunu. Motor çalıştığına göre motorda sorun yok diyorlar. Her deşarj zamanı ben beton kapağı açıp hortumu nasıl sallayayım? Hortumla pompa arasına çekvalf koydurmam işe yarar mı? Bu tür sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı?
   
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Şamandıra yı kontrol ettirmişmiydin, problem ondan kaynaklı olabilir ? yada seviye komutu doğru gönderiliyor mu pompaya ? Bir de arıtmalarda pompa sistemi farklı çalışır. Eğer bir el kullanım dökümanı varsa, orada deşarj pompasının nasıl faaliyete geçeceği belirtiliyor. Mesela panodaki pompa saati istenilen aralıklarda mı çalışıyor saat ile oynanmış olabilir, belki blower ile aynı saatlere denk geldiği için otomatik bir komut durdurma vs gerçeklebilir. Görmek lazım tabi, aklıma gelen detaylar şimdilik bunlar.
   
 3. Canan Erkan

  Canan Erkan CMNet Üyesi

  Kontrol ettirdim o konuda sıkıntı yok. Deşarj saati geldiğinde motor devreye giriyor fakat suyu atmıyor. Deşarjı manuele alıp denedim. Manuel de şamandıra çalışmasa bile deşarj yapması gerekir. İlk emişte vakum yaptırılmadan suyu deşarj etmiyor. Teknik bilgim bu konuda az. Gücü yetersiz diyecem servisten geldi. bakım yapılırken bir parçasını mı takmadılar. Klapa varmı onu da bilmiyorum gerçi fikir yürütüyorum sadece.
   
 4. Nur Palak

  Nur Palak CMNet Üyesi

  pompa içirisinde hava olma ihtimalı yüksek , pompaya çekvalfle vakum yaptırarak içerisinde olan hattaki havaya alman gerekiyor. Bir fikir.
   
 5. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Pompanız trifaze ise yüksek ihtimal ters dönüyor ve bu sebeple az su basıyordur. Iki fazın yerini değiştirip deneyin.

  Eksi kottan çeken bir pompa ise emiş ağızında klape olmalı varsa sağlamlığını kontrol ediniz. Veya emiş hattını komple kontrol ediniZ. Emiş te pislik tutucu varsa onu da kontrol ediniz.
   
 6. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

  ana kalırsa pompanın oturduğu zemindeki yapı pompayı sıkıştırıyor pompa çalışıyor ama basamıyor siz hareket ettirince bi boşluk bulup basıyor. pompanın konulduğu yeri temizletin yada pompayı biraz yukarı çekin. böyle çalışmaya devam ederse pompa yanabilir.
   
 7. selim yetim

  selim yetim CMNet Üyesi

  bana kalırsa da pompanın yerinde bir sorun var ya altında yoğun çamur var ilk hareketi sağlaya mıyor bir de arkadaşın dediği gibi ters bağlantı var az basım yapıyor yukardan berrak sudan aşağıya indirin eğer orda da basmıyorsa pomp sorun vardır
   
Arıtma tesisi deşarj sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Arıtma Tesisi Uygunsuz Deşarj

  Arkadaşlar. Atıksu arıtma tesislerinin çıkış suyunda istenilen kriterleri yakalayamadığımız taktirde hangi yaptırımların uygulanacağını ve bakanlığın yada il çevrelerin bu konuda nasıl bir tutum izlediğine dair elinde bilgi, belge yada herhangi bir döküman varsa acil olarak paylaşabilirmi acaba ???
 2. Agac sanayi arıtma tesisi sorunu

  10 m3/saat debiye sahip arıtma tesisinde asırı camur var kımyasal havuzdan havalandırma ve bıyolojık arıtmaya kadar da giden bi yuzen camur var !! cıkıs suyunda koı yuksek deger de cıkıyor arıtmayla cok ilgilenen olmamış bende yenı aldım sorumlulugu yapmam gerekenler nelerdir şimdılık camur sorununa ön arıtmada dekantör koyduk daha devreye almadık camurun yuzmemesi ve kımyasalda ve...
 3. Arıtma tesisi deşarj

  arkadaşlar tatil olması nedeniyle ulaşabileceğim teknik personel yok bu nedenle burdan sormak zorunda kaldım. Arıtmanın kontrol panosundan deşarj düğmesini kapatmama rağmen su saati deşarj oluyormuş gibi yazıyor. Su deşarj hızı bazen (-) m3/h bazen (+) m3/h olarak yazıyor. Motor çalışmadığı halde nasıl akış olabilir? Sayaç bozuldu diye düşünüyorum fakat emin olamadım.
 4. Endüstriyel arıtma tesisi işletme sorunu

  TESİS ARITMA KADEME SIRASI : dengeleme-elek-koagülasyon flokülasyon(PAC KİREÇ POLİELEKTROLİTLER)-aktif çamur(difüzörlü)-son çökeltim Tasarıma göre kimyasal arıtma giriş KOİ :2400 1400 %42 verim ama gerçek tesiste %20-25 verim sağlanıyor Aktif çamur...
 5. Arıtma tesisi koku sorunu

  Arkadaşlar ofis binasının yanına biyolojik arıtma tesisi kurulmuş. Arıtma tesisinde blower çalıştığı zaman ofise kötü koku yayılıyor. Arıtma tesisi kapalı olarak yeraltında. binaya nerden bu koku yayılıyor anlayamıyoruz. Koku konusunu nasıl engelleyebiliriz yardımcı olabilirmisiniz?