Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma Tesisi Elektrik Faturası Geri Ödemesi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Mahmut Cimşit tarafından paylaşıldı.

1. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

iyi günler arkadaşlar.
    Arıtma Tesisinde Kullanılan Elektriğin bir kısmı ödeniyor. Bununla ilgili olarak merak ettiğim vde tıkandığım br husus var.
    Elektrik aboneliği olan tesisim bünyesinde faaliyete geçecek arıtma tesisiminde ayrı bir sayacı olacak ama ayrı bir aboneliğe ihtiyacı olacak mı.?
    lütfen kendi tesisinde bu uygulumayı yapan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

iyi günler İYİ ÇALIŞMALAR

2. Çiğdem Aksoy

Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

bizim aat henüz proje aşamasında ancak daha şimdiden elektrik kurumuna indirimli elektrik kullanmak istiyoruz şeklinde başvurumuzu yaptık. tesis işletmeye alınırken indirimli elektrikten faydalanacağız. siz de elektrik kurumuna bu şekilde başvuru yaparsanız karar çıkana kadar belki indirim olmadan ödeme yaparsınız ama sonrasında düzeltilir diye düşünüyorum.

3. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Çiğdem Hanım elektrik kurumuna yaptığınız müracatı "ÇEVRE KANUNUNUN 29 UNCU MADDESİ UYARINCA ATIKSU ARITMATESİSLERİNİN TEŞVİK TEDBİRLERİNDEN FAYDALANMASINDAUYULACAK USUL VE ESASLARA DAİR YÖNETMELİK" e göre mi yaptınız,yoksa elektrik kurumunun yaptığı bir promosyon mu?

4. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Yönetmeliğin, 5. maddesinin 2 fıkrasının ç) bendinde;" Arıtma tesisinde kullanılan elektrik enerjisini ölçen ayrı bir elektrik sayacının olduğuna dair belgeyi ve elektrik aboneliğine dair sözleşmeyi sunmak." ifadesi yer almaktadır.
    Burada, ayrı bir aboneliğin olması gerektiği anlaşılıyor.

5. Çiğdem Aksoy

elektrik kurumunun promosyonu değil onu kesin biliyorum. kaçak elektrik bedelini bile halka ödeten kurum promosyon yapamaz sanırım :) proje firması başvuruyu gerçekleştirdi. yönetmelik dikkate alınmıştır sanırım.

6. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Bizde haziranda atıksu arıtma tesisimizi devreye alacağız.ÇEVRE KANUNUNUN 29 UNCU MADDESİ UYARINCA ATIKSU ARITMATESİSLERİNİN TEŞVİK TEDBİRLERİNDEN FAYDALANMASINDA UYULACAK USUL VE ESASLARA DAİR YÖNETMELİK'e göre deşarj izni şart koşuluyor.Siz işletmeye alınırken indirimli elektrik kullanacağınızdan bahsettiniz.İndirimden kastınız 1 senelik sürece dahil edileceğiniz mi ki öyleyse deşarj izni olmadan nasıl oluyor yoksa direk faturada bir indirim mi söz konusu?İnşallah sorularımla sizi bunaltmamışımdır.
    İlginiz için teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.

7. Çiğdem Aksoy

işin doğrusu elektrik konusunda konunun içinde değilim. sadece bildiğim kadarıyla elektrik kurumuna elektrik projeleriyle birlikte bizim şu kadar elektriğe ihtiyacımız var aat oraya trafonun, (var mı bilmiyorum ama yoksa) elektrik hattının getirilmesi ve indirimli elektrik sağlanması hususunda başvuru yaptık. yazının içeriğinde yönetmelikten bahsedilmemiş. yazıya henüz cevap da gelmedi sanırım. aat henüz proje asamasında vaktimiz var daha. izin verileceğine kesin gözüyle bakıyoruz. eğer vermezlerse yönetmeliğe göre hareket edicez. o da biraz vaktimizi alacak. o zaman da halk su faturalarında atıksu bedeli olarak güzel rakamlar görecek. maliyetimiz ne kadar yüksek olursa halk o kadar etkilenecek. birsürü şikayet gelecek herkesi elektrik kurumuna yönlendiririz. belediyeye indirimli elektrik versinler biz de bunun parasını halktan istemek zorunda kalmayalım. elektrik kurumu da şikayetleri değerlendirecektir. bize 1 yıl boyunca deşarj iznini alana kadar yardımcı olur sanırım. (bu biraz nasreddin hocanın koyunlarının tüylerinin tele takılan kısımlarından ip yapıp pazarda satıp borcunu ödemesi gibi oldu :) ) daha detaylı birşeyler öğrenebilirsem burada paylaşırım.

MÇK bunu beğendi.
  8. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Teşekkür ediyorum.

Arıtma Tesisi Elektrik Faturası Geri Ödemesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  2. jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi akın şeması

bir jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi iş akım şeması bulmam gerekiyor tıkandım saatlerdir, elinde olan veya bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
  3. Kaplama tesisi ön arıtma tesisi kurulumu

Merhabalar; yaklaşık günde 1000 m3/gün atıksuyu oluşan çinko,krom,nikelaj kaplama yapan tesise ön arıtma kurdurmak istiyoruz.Bununla ilgili tesise yapılması planlanan ön arıtma ya da paket arıtma tesisi için ne gibi önerileriniz olabilir ?
  4. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.