Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma tesisi koku sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Canan Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Canan Erkan

Canan Erkan CMNet Üyesi

Arkadaşlar ofis binasının yanına biyolojik arıtma tesisi kurulmuş. Arıtma tesisinde blower çalıştığı zaman ofise kötü koku yayılıyor. Arıtma tesisi kapalı olarak yeraltında. binaya nerden bu koku yayılıyor anlayamıyoruz. Koku konusunu nasıl engelleyebiliriz yardımcı olabilirmisiniz?

2. arıtma tesisi sürekli çalışırsa koku problemi olmaz

3. Canan Erkan

Canan Erkan CMNet Üyesi

sürekli çalışıyor zaten. analiz sonuçlarıda gayet iyi durumda ama blower çalıştığında binaya yansıyan bir koku var

4. Muharrem Kılıç

Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

Hava değişimlerinden kaynaklı koku problemi olabiliyor. zamanla geçer, geçmezse kokuyu azaltan çeşitli uygulamalar mevcut.

5. Alpaslan Yenici

Alpaslan Yenici CMNet Üyesi

Hazır satılan bakteriler var piyasada koku sorunu ortadan kalkıyor denemenizi öneririm..

6. Sinan Yıldız

Sinan Yıldız CMNet Üyesi

Kablo, su şebekesi vb. hatlar mevcutsa koku bu hatları takip ederek bina içine çok kolay bir şekilde girebilir...

7. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

blower ile çalışmasından sonra koku oluyorsa, kendi fikrim;
    arıtma tesisinde oluşan koku atmosfere verilip ofis binasının taze hava santrallerinden üflüyor olabilir başka bir durum düşünemiyorum,
    sinan arkadaşımız dediği gibi hatlar arasnda boşluk varsa oraladardan basınç farklarından gelebilir. kokunun nereden geldiğini tam olarak bilmeniz gerekmektedir. lavabo lardan mı gelmekte yoksa hava santrallerindenmi gelmekte 2 seçenek var hocam. tespiti yaptıktan sonra sorun kaynağı nerden kaynaklandığını öğrendikten sonra ki 2 seçenek var yukarıdaki gibi ondan sonra çözüm arayışına bakalım hocam,

iyi çalışmalar

serdaralkan bunu beğendi.
  8. Ferhat Şirim

Ferhat Şirim CMNet Üyesi

9. Kadir Yılmaz

Kadir Yılmaz CMNet Üyesi

Düzgün çalışan bir tesis kokmaz . Koku mevcut ise ya bakteri daha oluşmamıştır. yada blower tesisatında problemler olabilir . difüzörlerin tamamının tam verimde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. elektrik panosundan blowerın verilen zaman içerisinde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir . Bakteri oluşmamışsa hazır bakteri satın almanızı öneririm . bakterinin oluşup oluşmadığını bir numune alıp biraz bekletip çökme miktarına bakarak ve renginden anlayabilirsiniz. hafif koyu sütlü kahve renginde ise oluşmuş demektir Ayrıca Çamur kontrol edilmelidir çamur atılmamışsa fazla birikmiş ise anaerobık ortam oluşmuştur Çamur numunesi alınıp rengine bakıp buna karar verilebilir.. İyi Çalışmalar.

10. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

merhaba, anladığım kadarıyla arıtma tesisiniz kesikli çalışan bir sistem. Atıksu içerisinde yeterli miktarda besin yükü bulunmuyorsa mevsim değişim dönemlerinde koku problemi yapabiliyor. Tavsiyem elle besin eklemeniz olabilir. Ben tesisimde bulunan paket tip arıtmaya bu dönemlerde şeker döktürüyorum. Hatta dün yaptırdım. 1 gün içerisinde kokunun kaybolduğunu gözleyebilirsiniz. Eğer koku yine ortadan kalkmazsa çamur miktarınız oldukça düşük demektir. Bu durumda uygulayacağınız diğer koca karı yöntemi de kanlı ciğer atmak olabilir. :) (ciğeri parçalamayı unutmayın) :D

11. Gökay

Gökay CMNet Üyesi

Koku problemi oluşuyorsa muhtemelen canlı mikroorganizma populasyonunuz yetersiz kalıyor.Efektif mikroorganizma kullanmanız gerekir PMP ticari ismiyle satılmakta şuan.Çalıştığım firma bu tür koku problemini giderme yöntemlerini Antalya'da ki otellerde etkin olarak kullanmakta.Detaylı bilgiyi şu adresten alabilirsiniz.http://www.arkcevre.com/

Arıtma tesisi koku sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  2. Agac sanayi arıtma tesisi sorunu

10 m3/saat debiye sahip arıtma tesisinde asırı camur var kımyasal havuzdan havalandırma ve bıyolojık arıtmaya kadar da giden bi yuzen camur var !! cıkıs suyunda koı yuksek deger de cıkıyor arıtmayla cok ilgilenen olmamış bende yenı aldım sorumlulugu yapmam gerekenler nelerdir şimdılık camur sorununa ön arıtmada dekantör koyduk daha devreye almadık camurun yuzmemesi ve kımyasalda ve...
  3. Endüstriyel arıtma tesisi işletme sorunu

TESİS ARITMA KADEME SIRASI : dengeleme-elek-koagülasyon flokülasyon(PAC KİREÇ POLİELEKTROLİTLER)-aktif çamur(difüzörlü)-son çökeltim Tasarıma göre kimyasal arıtma giriş KOİ :2400 1400 %42 verim ama gerçek tesiste %20-25 verim sağlanıyor Aktif çamur...
  4. Arıtma tesisi deşarj sorunu

arkadaşlar, biliyorum sorum biraz mekanikle alakalı bir sorun fakat çözümde yardımcı bulamadım henüz. Arıtma tesisimde bakım yapıldı. Bakıma başlamışken sorun olmamasına rağmen suyu deşarj etmeye yarayan pompayı servise kontrole gönderdik. Motor geldi yerine takıldı. Arıtma devreye alındı. Şimdi motor çalışıyor fakat suyu deşarj etmiyor. Ne zaman deşarj hattıyla pompa arasındaki gırtlak...