Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma Tesisi Kurma İşletme Yükümlülüğü

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Pınar Esin tarafından paylaşıldı.

  1. Pınar Esin

    Pınar Esin CMNet Üyesi

    Merhabalar,

    Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
    Fabrika sahası içerisinde lojmanlar var ve lojmanlar yakındaki belediyenin mahallesi olarak geçiyor. Belediyenin de henüz atıksu arıtma tesisi yok. Lojmanlarda zamanında kurulmuş evsel atıksu arıtma tesisi var ve bu tesise sadece lojmanlarda kullanılan atıksular geliyor, fabrikadan atıksu girişi yok. Zaten fabrikanın ayrı bir evsel atıksu arıtma tesisi var. Sormak istediğim arıtma tesisini ve kanalizasyon sistemini kurmak belediyenin görevi mi? Eğer öyleyse bu hangi yasa, yönetmelikte belirtilmiş? Bu işi belediyenin yapması gerekiyorsa arıtma tesisini işletme ve denetlenme yükümlülüğünden kurtulabilir miyiz?
     
  2. Çiğdem Aksoy

    Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

    merhabalar;
    belediye sınırları içerisinde evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi yapılması işi belediyeye aittir. 5393 sayılı belediye kanununun madde 15 (d) ve (e) bentlerinde atıksu bedelleri ile atıksuların uzaklaştırılması yağmur suyu kanalları ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. yine aynı kanunun madde 67de arıtma tesisi ve katı atık bertaraf işleri ile ilgili bilgiler mevcuttur. ancak mevcut arıtma tesisini kullanmayıp ileride yapılacak olan tesise vermeyi taahhüt ederseniz işletme yükümlülüğünden kurtulursunuz. aksi takdirde bu mümkün değildir.
     
  3. Neslihan Öztürk

    Neslihan Öztürk CMNet Üyesi

    belediyeler kanunun 3.bölümü olan belediyenin görev yetki sorumlulukları başlığı altında çeşitli altyapı ,kanalizasyon vb. çalışmalarının belediye tarafından yapılacağı hakkında maddeler bulunuyor.tabi bu çalışmaların yapılabilmesi için öncelik malim durumdur.bizde belediye olarak içme suyu arıtma tesisi kurmak için çalışmalara başladık. bu gibi tesisleri mücavir alan içerisinde belediye kuruyor ve kurduruyorsa işletme ve denetleme belediyeye aittir diye biliyorum aksi bir durumla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.
     
  4. Pınar Esin

    Pınar Esin CMNet Üyesi

    Teşekkürler ilginiz için..
     
  5. Uğur B.

    Uğur B. CMNet Üyesi

    yalnız lojman içindeki kanalizasyon sistemine belediyenin karışmaması gerekiyor.kanalizasyonu lojman kime aitse onun yapması gerekmiyormu?lojman içersine belediye atıksu arıtma tesisi yapmaz.siz standartlara eğer uyuyorsanız size belediyenin kanalizasyon sistemine bağlantı iznini verir ve sizin suyunuzu bu şekilde kendi tesisinde arıtır.
     
  6. Pınar Esin

    Pınar Esin CMNet Üyesi

    Zaten lojman içerisinde kanalizasyon sistemi var. Henüz belediyenin arıtma tesisi yok zaten. Belediyenin diğer mahalleleri nasıl evsel atıksuyunu kanalizasyona veriyorsa, lojman da belediyenin bir mahallesi olduğu için biz de burdan çıkan evsel atıksuyu belediye kanalizasyonuna vermek istiyoruz. Bu şekilde de arıtma tesisimizin denetlenme yükümlülüğünden kurtulmak istiyoruz. Bu durumda mevcut deşarj izninin iptali için nasıl bir yol izlemek gerekecek?
     
  7. Çiğdem Aksoy

    Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

    belediyenin arıtma tesisi kurması çok zahmetli iş. arıtma tesisinin yapımına gelene kadar izlenmesi gereken çok yol var ancak 2013 e kadar bütün belediyeler arıtma tesislerini kurmakla ve çalıştırmakla yükümlü sizin de deşarj izin belgenizin geçerliliği 5 yıl belgenin süresi ne zaman dolacak bir fikrim yok ancak süre bitiminde yenileme yerine arıtma tesisini iptal edip kanalizasyona bağlatabilirsiniz. bunun için de belediyeden bağlantı iznini almalısınız. bağlı bulunduğunuz belediye ile görüşüp bağlantı izni için yapılması gerekenleri öğrenebilirsiniz. yine aynı şekilde bağlı bulunduğunuz çevre il müdürlüğüyle görüşüp belgenin süresinin dolduğunu yada belgeyi iptal etmek istediğinizi belirtirsiniz. belediyenin arıtma tesisini kullanmak istiyoruz ne yapabiliriz diye görüş alabilirsiniz. size yardım edeceklerdir. ancak arıtma tesisi kurulmasına yakın izin verirler diye düşünüyorum. çünkü belediyenin atıksuları mevcut su kaynaklarına gitmekte göz göre göre sizi hemen kanalizasyona bağlatmazlar.(şahsi fikrim)
     
  8. Uğur B.

    Uğur B. CMNet Üyesi

    eskiden kurulduğuna göre bence eskiden lojmanın bulunduğu yer belediye sınırları dışındaydı ve şimdi belediye sınırlarına dahil oldu. evraklarla bunu kanıtladıklarında bağlantı izni alarak işi halledebilirler bencede
     
  9. Pınar Esin

    Pınar Esin CMNet Üyesi

    bununla ilgili girişimimiz olacak, sonuçlarını paylaşırım.. teşekkürler
     
  10. Ece İyidirli Öner

    Ece İyidirli Öner CMNet Üyesi

    SKKY ye göre (madde 25) kanalizasyon sistemi bulunan her yerde atıksuların kanal deşarj limitlerini sağlayarak kanalizasyon şebekesine bağlanması mecburidir.
    Fabrika sahasındaki (Lojman dahil) kanalizasyon hatlarının yapılması ve bakımı fabrikanın yükümlülüğündedir.
    Eğer fabrika yakınından kanalizasyon şebekesi geçiyorsa altyapı birimine başvurarak atıksularınızı kanalizasyona verebilirsiniz. Kanal deşarj limitlerini sağlıyorsanız belediye atıksularınızı zaten almak zorundadır. Yok eğer sağlamıyorsanız arıtmadan geçirerek kanala verebilirsiniz. Ama bu durumdada arıtma tesisinizi denetleyecek olan belediye olur. Altyapı biriminden aldığınız evraklada çevre il müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Sizin deşarj noktanızın kanalizasyon sistemi olduğunu gösterir belge sonucunda çevre il müdürlüğünden aldığınız deşarj belgesini iptal ettirebilirsiniz.
     
Arıtma Tesisi Kurma İşletme Yükümlülüğü konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hastaneler için atıksu arıtma tesisi kurma zorunluluğu

    Merhaba, Özel bir hastanenin çevre danışmanlığını yapmaktayım. Hastanemin atıksuyu belediyenin kanalına bağlı olmasına rağmen İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından tüm atıksularının arıtıldıktan sonra kanala bağlanabileceği söylenmekte ve atıksu arıtma tesisi yaptırması istenmekte. Bunun yeni açılan ve daha önce açılmış olan tüm hastaneler için geçerli olduğu söyleniyor. Bir hastane ile...
  2. Atıksu arıtma tesisi yaptırma yükümlülüğü

    Hasteneler tıbbi sıvı atıkları haricinde evsel nitelikli atıksuları için arıtma yapmak zorunda mıdır.?
  3. Endüstriyel arıtma tesisi işletme sorunu

    TESİS ARITMA KADEME SIRASI : dengeleme-elek-koagülasyon flokülasyon(PAC KİREÇ POLİELEKTROLİTLER)-aktif çamur(difüzörlü)-son çökeltim Tasarıma göre kimyasal arıtma giriş KOİ :2400 1400 %42 verim ama gerçek tesiste %20-25 verim sağlanıyor Aktif çamur...
  4. Arıtma tesisi kurma zorunluluğu

    Tesisimizde 68 kişi çalışıyor ve yönetmeliğin kapsamına girmiyoruz. Atık sularımızı sürekli olarak vidanjör ile çektirmek yerine atık su arıtma tesisi kurmak istiyoruz. Bu durumda il müdürlüğüne proje onayı yaptırmamız gerekecek mi? Yapmadan da işletemez miyiz. Tesisi çevre izinleri kapsamının dışında kalmasını istiyoruz.
  5. Atıksu arıtma tesisi işletme belgesi

    Merhaba, Atıksu arıtma tesislerinin işletme belgesi olup olmadığı konusunda bilgisi olan varsa yardımınızı rica edeceğim. Eğer alınması gerekiyorsa nerden alabiliriz.,Tşkler.