• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma tesisi projesi

Dvarcin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anchor QEA
Merhaba, dizayn dersi kapsamında Kastamonu'ya atıksu arıtma tesisi yapıyoruz fakat bazı değerleri bulmada çok zorlandık. Bu konuda yardımcı olabilirseniz seviniriz grupça.

-Kişi başı atıksu üretimi( hocamız tuik değerini ve kullanılan suyu bir katsayıyla çarpılmasını istemiyor, direk 300000-400000 nufus aralığında bir değer istiyor)
-Orman sanayisinin ürettiği atık su miktarı ve bu atık suyun karakterizasyonu (MDF -YONGA LEVHA-KAPLI LEVHA OSB,FORMALDEHİT,ÜRE. FOR.REÇİNESİ,MELAMİN FORM,REÇİNE ÜRETİMİ) (MKÜP/TON)

Bu iki konuda yardımcı olabilirseniz cok seviniriz.
Teşekkürler.

merhaba size yardımcı olamayacağım belki yersiz bir mesaj ama birşeyi merak ettim, Kastamonu'da azalan bir nüfus vardı, proje sonucuna dek nüfus hesaplamasında nelere dikkate alıyorsunuz anladığım kadarıyla nüfusun şimdiki değerlerinde proje yapacaksınız fakat + yönde etkiler olabilir mesela, ben de ders kapsamında yapmıştım memleketim olduğu için görünce direk sormak istedim, bazı kritik noktaları paylaşabilirseniz çok sevinirim. iyi çalışmalar diliyorum.

Merhaba
Evet nufus hesaplamalarinda cok fazla artis olmuyordu bizde en mantikli olarak aritmetik hesaplamayi tercih ettik. Tabi bunun icinde devletinde cocuk dogurmaya dair tutumuda yer aliyor. Yani her turlu artar diye dusunduk.

İyi akşamlar ders kapsamında atıksu tesisi tasarımı yapmamız gerekiyor.
Tesiste yer alan terfi merkezi için hangi tip pompa kullanmak daha uygun olur?
Qmin =2,52m3/h
Qmax=3,58m3/h

Santrifüj pompa tercih edersek uygun değerler nasıl olmalı yardımcı olabilir misiniz?

hocam;
yanlış hatırlamıyorsam kişi başı atıksu üretimi hesapımı yapılır nüfüs değerine göre zaten belli bir Q değeri çıkıyor.
orman sanayisi hk. pek bir fikrim yok

pompa seçiminde bir abak kullanmalısın, direk debiye göre seçim yapamazsın hangi pompadan kaç tane kullanacağınız abakla ilişkilendirdikten sonra ortaya çıkar

Merhabalar, Konya'da bulunan, tesisimizden kaynaklı endüstriyel atıksuyu alıcı ortama deşarj etmemiz gerekecek. Bunun için arıtma tesisi kurmamız istendi. Tesisin faaliyet konusu tavuk kesimhanesi. Konu ile ilgili Konya'da arıtma tesisi kurabilecek firma isimlerini paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

@Ahmet Elmas
Konya firması tam bilmiyorum ama Ankara firması fakat heryere hizmet vermekteler Merkez Grup Su ve Çevre Teknolojkileri LTD. ŞTİ den Yasin Bey size yardımcı olabileceğini düşünüyorum

Cevabınız için teşekkür ederim Tuğba Hanım. Ama tesis içinde kurulu bir arıtma var. Ama arıtma verimi düşük. Daha doğrusu alıcı ortama uymuyor. Ya tesisi düzenleyeceğiz. O olmazsa yeniden kuracağız. Onun için Ankara'dan gelirler mi bilemiyorum...

Ahmet Bey, mevcut tesisin detaylarını, giriş kirlilik değerlerini, atıksu miktarını ve istenilen çıkış parametrelerini gönderirseniz nasıl bir revizyon yapılması gerektiği hakkında yardımcı olabilirim. cagatay.atay@erkasap.com.tr adresine gönderebilirsiniz. İyi çalışmalar,