Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma tesisi tasarımı soruları hakkında!

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Ali Kapdi tarafından paylaşıldı.

1. Ali Kapdi

Ali Kapdi CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhabalar;
    Atıksuların arıtımı ve tesis tasarımı dersi kapsamında hocamız 3 tane soru verdi ki bu soruların bir yada birkaçının sınavda çıkma olasılığı yüksek. Kendilerine ödev olarak teslim ettik fakat doğruluk/yanlışlık olarak bir karar veremiyorum. Sorular hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
    İlginiz için şimdiden teşekkürler;
    Saygılarımla..

Soru 1:
    Debisi 780 L/s ile 142 L/s arasında değişen endüstriyel atıksudaki katı maddeleri temizlemek için yapılacak olan ızgarayı aşağıdaki kabulleri yaparak boyutlandırınız ?
    (Q: 60° ß: 1.67 d:10mm w: 25mm)

Soru 2:
    Max debisi 1125 m³/sa ve bekletme süresi 5 dk olan havalandırmalı kum tutucuyu gerekli kabulleri yaparak boyutlandırınız? (h ve b/h tahmin edilecektir)
    Gerekli hava miktarını, seçilmesi gereken blower kapasitesini ve toplam katı madde miktarını hesaplayınız?
    Not: 1 m³ katı madde 2650 kg (havalandırmalı kum tutucular için)

Soru 3:
    Max debisi 1.46 m³/s olan bir atıksuyun arıtılacağı aktif çamur arıtma tesisinde kullanılacak olan dikdörtgen ön çökeltim havuzunu boyutlandırınız? İşletmeye alınması durumunda gerekli kontrolleri yapınız?

2. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

1. ve 2. soruya ağırlık ver :)

3. Ali Kapdi

Ali Kapdi CMNet Üyesi

Soruların çözümü içinde yardımlarınızı esirgemeseniz :)
    Cevabınız için teşekkür ederim Fatih bey.

4. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Ali kardeşim o zor işte :) şimdi sana daha fazla yardım edebilmek isterdim gerçekten fakat, bunun için oturup suların arıtılması kitabını ve notlarını bşatan gözden geçirmem gerekecek. Normalde uğraşır hallederim problemi ama, şu an boyutlandırma ile ilgili çok fazla şey yok kafamda. Ama yinede bir göz gezdirmeye çalışacağım senin için ;)

Ama sen yinede bana fazla güvenme :islik:

Ali Kapdi bunu beğendi.
  5. Doğa İ.

Doğa İ. CMNet Üyesi

3- Verdiğin debi sanırım saniye cinsinden. Öyle kabul ederek ;

S0'ı 40 m3/m2/gün aldım. Q: 1.46*86400 = 126144 m3/gün olur.

Y.Alan = Q/S0 dan Y.A=126144 : 40 = 788.5 m2

Dikdörtgen bir havuz için Boy/en oranı nı 4x e x aldım.

Y.A : 4x2 (4x.x) oldu yani... Buradan 4x2=788.5 dersek buradan x yaklaşık 29m çıkar.

Yani boyu : 4*29 = 116 m
    en: 29 m çıkar..

Ama gördüğün gibi devasa bir boyut farkı çıktı. Bu nedenle oranları değiştirip sen kendine göre uygun boyutlara çekebilirsin. Yani 4x e x deme de 6x e x de .. ya da 3x e x ..

En önemlisi lütfen bana güvenme :) kesinlikle kontrol ettir..

Ali Kapdi ve Fatih Çoban bunu beğendi.
  6. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Bu bölüm problemin çözümünden daha zor geldi bana :)

7. Doğa İ.

Doğa İ. CMNet Üyesi

ya yazımdan da kaynaklı olabilir ama bu hesap konularında bilgisayardan yazmak çok sıkıntı oluyor :)))

8. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Sonundaki "bana güvenme" de iyiydi , bende senden önce aynısını söylemiştim :ssrtcbya: Hayat çok acımasız, kimse güven vermiyor artık

Ali Kapdi bunu beğendi.
  9. Doğa İ.

Doğa İ. CMNet Üyesi

Vallaha bu arıtma ile ilgili herkesin düşüncesi ve hesap yöntemi farklı olabiliyor. Şimdi hocası sıkıntılı çıkabilir falan diye tırsarak çözdüm :) :) Belki yol gösterebilmişimdir ama :)

Ali Kapdi bunu beğendi.
  10. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Ben hiç çözemedim, unutmuşum boyutlandırma problemlerini.. Ama yol gösterdin tabiki. En azından beni edebiyata , divan şiirine doğru yönlendirdin : 4x e x deme de 6x e x de .. ya da 3x e x : )))) Aruz kalıbı, failun failun failatun failun olmalı sanırım :huhuu:

11. Doğa İ.

Doğa İ. CMNet Üyesi

Evet tasarım yaparken edebiyat parçalama gibi bir yeteneğim de var :p

Fatih Çoban bunu beğendi.
  12. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

İzindeyiz :)

13. Ali Kapdi

Ali Kapdi CMNet Üyesi

Yardım ve gayretiniz için çok çok teşekkürler.
    Son kontrolleri yapıp, teslim etmek en iyi yol :)
    Selamlar.

Arıtma tesisi tasarımı soruları hakkında! konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma tesisi tasarımı 1.2

Arkadaşlar üniversitede bitirme tezi olarak hazırladığım projeyi burada sizlerle paylaşmak istedim. Program Dikdörtgensel Çökeltim Havuzu ile Havalandırma Havuzu tasarımı için yazılmıştır. Programın kullanımı ile ilgili bilgiyi program ana menüsündeki Yardım (F1) kısmında bulabilirsiniz. ÖNEMLİ.!! Bu program Visual Basic 6.0 ile 2006 yılında yazılmıştır. O zamanlar Windows Vista daha...
  2. Atıksu arıtma tesisi tasarımı

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar diliyorum. Yalnızca debisi belli olan bir atıksu (yüksek oranda kirli) için arıtma proje örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim...
  3. Atıksu arıtma tesisi renk hakkında!

Merhabalar; Konunun asıl yeri burası olmayabilir ama durum acil olduğu için mecbur kaldım. Şimdiden affınıza sığınıyorum. Spektrofotometre cihazı rengi 1/M biriminde okuyor. Bunu standart birim olan Pt-Co 'a çevirmek istiyorum. Ne yapmalıyım? Deşarj suyumun rengi; 14.8 1/M çıktı. Şimdiden teşekkürler.
  4. Arıtma tesisi tasarımı için program önerileri

Arkadaşlar arıtma tesisi tasarımında kullanılan önerebileceğiniz hesap programları var mı? Hesapları excel de mi yapmak daha kolay olur yoksa lisanslı program kullanmak mı?
  5. Arıtma tesisi tasarımı excel programı olan var mı ?

Arıtma tesisi tasarımında kullanılan excel de yapılmış örnek program veya hesapları kolaylaştıracak ücretsiz yada demo program lazım. Tesis atıksu arıtma tessisi olacak