• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Arıtma tesisi tasarımı soruları hakkında!

A. Kapdı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Atık Avcıları Geri Dönüşüm
Arkadaşlar merhabalar;
Atıksuların arıtımı ve tesis tasarımı dersi kapsamında hocamız 3 tane soru verdi ki bu soruların bir yada birkaçının sınavda çıkma olasılığı yüksek. Kendilerine ödev olarak teslim ettik fakat doğruluk/yanlışlık olarak bir karar veremiyorum. Sorular hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
İlginiz için şimdiden teşekkürler;
Saygılarımla..

Soru 1:
Debisi 780 L/s ile 142 L/s arasında değişen endüstriyel atıksudaki katı maddeleri temizlemek için yapılacak olan ızgarayı aşağıdaki kabulleri yaparak boyutlandırınız ?
(Q: 60° ß: 1.67 d:10mm w: 25mm)

Soru 2:
Max debisi 1125 m³/sa ve bekletme süresi 5 dk olan havalandırmalı kum tutucuyu gerekli kabulleri yaparak boyutlandırınız? (h ve b/h tahmin edilecektir)
Gerekli hava miktarını, seçilmesi gereken blower kapasitesini ve toplam katı madde miktarını hesaplayınız?
Not: 1 m³ katı madde 2650 kg (havalandırmalı kum tutucular için)

Soru 3:
Max debisi 1.46 m³/s olan bir atıksuyun arıtılacağı aktif çamur arıtma tesisinde kullanılacak olan dikdörtgen ön çökeltim havuzunu boyutlandırınız? İşletmeye alınması durumunda gerekli kontrolleri yapınız?

Soruların çözümü içinde yardımlarınızı esirgemeseniz :)
Cevabınız için teşekkür ederim Fatih bey.

@Ali Kapdi

Ali kardeşim o zor işte :) şimdi sana daha fazla yardım edebilmek isterdim gerçekten fakat, bunun için oturup suların arıtılması kitabını ve notlarını bşatan gözden geçirmem gerekecek. Normalde uğraşır hallederim problemi ama, şu an boyutlandırma ile ilgili çok fazla şey yok kafamda. Ama yinede bir göz gezdirmeye çalışacağım senin için ;)

Ama sen yinede bana fazla güvenme :islik:

3- Verdiğin debi sanırım saniye cinsinden. Öyle kabul ederek ;

S0'ı 40 m3/m2/gün aldım. Q: 1.46*86400 = 126144 m3/gün olur.

Y.Alan = Q/S0 dan Y.A=126144 : 40 = 788.5 m2

Dikdörtgen bir havuz için Boy/en oranı nı 4x e x aldım.

Y.A : 4x2 (4x.x) oldu yani... Buradan 4x2=788.5 dersek buradan x yaklaşık 29m çıkar.

Yani boyu : 4*29 = 116 m
en: 29 m çıkar..

Ama gördüğün gibi devasa bir boyut farkı çıktı. Bu nedenle oranları değiştirip sen kendine göre uygun boyutlara çekebilirsin. Yani 4x e x deme de 6x e x de .. ya da 3x e x ..

En önemlisi lütfen bana güvenme :) kesinlikle kontrol ettir..

@Doğa İ.

Sonundaki "bana güvenme" de iyiydi , bende senden önce aynısını söylemiştim :ssrtcbya: Hayat çok acımasız, kimse güven vermiyor artık

@Fatih Çoban

Vallaha bu arıtma ile ilgili herkesin düşüncesi ve hesap yöntemi farklı olabiliyor. Şimdi hocası sıkıntılı çıkabilir falan diye tırsarak çözdüm :) :) Belki yol gösterebilmişimdir ama :)

@Doğa İ.

Ben hiç çözemedim, unutmuşum boyutlandırma problemlerini.. Ama yol gösterdin tabiki. En azından beni edebiyata , divan şiirine doğru yönlendirdin : 4x e x deme de 6x e x de .. ya da 3x e x : )))) Aruz kalıbı, failun failun failatun failun olmalı sanırım :huhuu:

Yardım ve gayretiniz için çok çok teşekkürler.
Son kontrolleri yapıp, teslim etmek en iyi yol :)
Selamlar.