Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma Tesisi Uygunsuz Deşarj

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Ercan Koca tarafından paylaşıldı.

1. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Arkadaşlar. Atıksu arıtma tesislerinin çıkış suyunda istenilen kriterleri yakalayamadığımız taktirde hangi yaptırımların uygulanacağını ve bakanlığın yada il çevrelerin bu konuda nasıl bir tutum izlediğine dair elinde bilgi, belge yada herhangi bir döküman varsa acil olarak paylaşabilirmi acaba ???

2. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

Cevap: Arıtma Tesisi Uygunsuz Deşarj

direk ceza keserler..

3. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

İşte bende o cezaları istiyorum. Ceza kesecekleri kesin ama neye göre ve ne kadar ceza keserler. Örneğin Akm değeri fazla çıktı ...... tl ceza, boı fazla çıktı .... tl ceza gibi.

4. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

herhangi bir ayrım söz konusu değil. hangi parametre fazla çıkarsa çıksın yazacakları ceza miktarı değişmez. yazacakları cezanın daha önce tekrarlanıp tekrarlanmadığı önemli. daha önce arıtmadan dolayı bir ceza almışsanız bir sonraki ceza da yazacaklar miktar öncekinin yaklaşık 2 katı oluyor. bu arada arıtma tesisinizle ilgili o an için geçerli bir sebep gösterebilirseniz size süre verip tesisi düzeltmeniz de istenebilir. her seferinde ceza yazmıyorlar. ama genelde bu gibi durumlar sizinde dediğiniz gibi ceza ile sonuçlanıyor.

5. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

Numune alınır, deşarj limitlerini sağlamayan parametre varsa 2872 sayılı Çevre Kanunu Madde 20 (ı) bendi 6. paragrafa göre tek bir parametre için 24.000 TL ceza kesilir. Ama AKM, BOİ diye bir ayrım yoktur. Bu ceza yeni belirlenen orana göre 34.189 TL'dir. Peşin öderseniz %25 indirim uygulanır;) 2 parametreyi sağlayamazsanız cezayı 2 katı kesme hakları vardır. Tabii hiç ceza kesmeyip uyarı verme hakları da var ama genelde bu yönde görüşleri olmuyor. Numune aldıkların da kesinlikle siz de şahit alıp başka bir laboratuara deney yaptırın, onların yaptırdığı analiz sonucu yanlış olabilir elinizde kanıt bulunsun.

6. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

burada 2 parametrede ceza 2 katına çıkar dediniz. Bunu biraz açarmısınız ?

7. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

Hem KOİ için 24.000, hem AKM için 24.000 TL ceza gibi..

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

24000?? ben bi tesise bakıp geleyim..

9. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Bence tesisten ayrılmamak gerek:D

10. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

:) Bence de.

11. Melike İlbilgi

Melike İlbilgi CMNet Üyesi

Selamlar,

Türkiye’ nin önde gelen et entegre tesislerinden birine, alıcı ortama atıksu deşarjı yaptığı için 48 000 TL ceza verildiğini biliyorum. İkinci kez ceza almaları durumunda bu rakamın 215 000 TL olacağını bildirmişlerdi. Atıksu arıtma tesislerinin kapasitesi yeterli gelmiyordu ve bizden arıtma tesislerini büyütmemizi istemişlerdi.
    Şunu anlayamadım tam olarak;:confused: Sözü geçen ceza tutarı atıksu kirlilik yükü değerlerinin standartlardan kaç kat fazla çıktığıyla mı orantılı olmuştur, yoksa Çevre Kanunu nun 5. bölümünün n şıkkında yer verilen;

‘ n) Bu Kanunun 9 uncu maddesi uyarınca belirlenen koruma esaslarına aykırı olarak içme ve kullanma suyu koruma alanlarına, kaynağın kendisine ve bu kaynağı besleyen yerüstü ve yeraltı sularına, sulama ve drenaj kanallarına atık boşaltanlara 48.000 Türk Lirası idarî para cezası verilir’. Bölümü ile mi cezaya işleme tabii olmuştur.

Kısacası tesis cezaya uğrarken atıksu yüklerinin dışında deşarj ettiği alıcı ortamın önemi ve özelliklerine göre de bir prosedüre uğruyor muhakkak.. Kirlilik parametreleri (KOİ için …, AKM …tl vb) başına mı cezalandırılıyor sadece. Kafam biraz karışık bu konuda. Çevre Kanunu nun hangi kısımlara nasıl bakmam gerekli çözemedim. Umarım anlatabilmişimdir.:)

12. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

Evet alıcı ortamında önemi var. Benim 24.000 TL dediğim ceza içme suyu elde edilmeyen alıcı ortama kesilen ceza, sizin 48.000 TL ile bahsettiğinizde büyük ihtimal alıcı ortam içmesuyu temininde kullanılıyordur. Hangi parametre sağlanamadıysa ona göre ceza kesiliyor, KOİ sağlanamadığı için gibi..

13. Melike İlbilgi

Her bir parametre için bu fiyatla çarpıldığı nerede yazıyor göremiyorum ben.:eek:

14. Melike İlbilgi

Ayrıca tesisin KOİ, BOİ AKM ve pek çok değeri standartların üstündeydi. Her bir parametreye göre uygulanmış olsa bahsettiğim ceza kat kat fazla olurdu. Doğru değil mi?

15. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Melİke hanim. Farkli Şeylerden bahsedİyoruz sanirim.48 000 ceza yemİŞ olan olay İzİnsİz deŞarj sanirim. Ama benİm burada bahsettİĞİm;deŞarj İznİ mevcut fakat deŞarj edİlen atik su krİterlerİ uymuyor.

16. Melike İlbilgi

İzinsiz deşarj değil, deşarj parametrelerinin sağlanamamasından ötürü alınmış bir cezadır. Tesisin deşarj izni uzun yıllar önce alınmış.

17. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

Sizin dediğiniz gibi net olarak yönetmelikte her parametre için ceza kesilir yazmıyor ama kesilmez de yazmıyor. Yani burada karar İl Çevre'ye kalmış. KOİ; BOİ için de durum aynı, tek ceza da kesebilirler, 2 de.

18. Canan Erkan

Canan Erkan CMNet Üyesi

yanlış bilgilendirmek istemem fakat il Çevre müdürlüğünde staj yaptığım zaman sitelerde bulunan arıtma tesislerinde standartlar sağlanmadığında ev başına 4 kişi hesaplanıp kişi sayısına göre 90.000 TL ödendiğini biliyorum. Büyük ölçekli tesislerde de bu uygulanabilir diye düşünüyorum.

19. Ercan Koca

Ercan Koca CMNet Üyesi

Canan hanım. Bu cezai işlemin tam detayını yazabilirmisiniz acaba ? örneğin hangi kriterler sağlanamadı ? hangi maddeye göre cezai işlem uygulandı. Bunun gibi ???

20. fiorano286

fiorano286 CMNet Üyesi

arkadaşlar bu cezalar tesise kesilen cezalar; peki mesul mühendis için durum nedir?

Arıtma Tesisi Uygunsuz Deşarj konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  2. Evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi deşarj izni

Arkadaslar belediyenin işlettiği evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi için deşarj iznine başvuruyorum. Bakanlığın yazılım portalından giriş yaptığımda ilgili yönetmeliklere uyulması için taahütname istiyor. Bununla daha önceden karşılaşan var mı?
  3. Arıtma tesisi deşarj

arkadaşlar tatil olması nedeniyle ulaşabileceğim teknik personel yok bu nedenle burdan sormak zorunda kaldım. Arıtmanın kontrol panosundan deşarj düğmesini kapatmama rağmen su saati deşarj oluyormuş gibi yazıyor. Su deşarj hızı bazen (-) m3/h bazen (+) m3/h olarak yazıyor. Motor çalışmadığı halde nasıl akış olabilir? Sayaç bozuldu diye düşünüyorum fakat emin olamadım.
  4. Atıksu arıtma tesisi proje onay dosyası devri ve deşarj izni

Merhaba. şantiye da mevcut 150 kişilik paket biyolojik atıksu arıtma tesisi 2011 yılında alınmış ve proje onay dosyası yapılmış. fakat deşarj izni alınmamış. öncelikle bu arıtmayı kuran firmanın görevi değil mi? bir istanbul firması ve proje onay dosyasından anladığım kadarıyla ilk atıksu arıtma satışını bize yapmışlar. şu an hiçbir şekilde şantiyemize gelip bakım yapamayacaklarını tesisi...
  5. Arıtma tesisi deşarj sorunu

arkadaşlar, biliyorum sorum biraz mekanikle alakalı bir sorun fakat çözümde yardımcı bulamadım henüz. Arıtma tesisimde bakım yapıldı. Bakıma başlamışken sorun olmamasına rağmen suyu deşarj etmeye yarayan pompayı servise kontrole gönderdik. Motor geldi yerine takıldı. Arıtma devreye alındı. Şimdi motor çalışıyor fakat suyu deşarj etmiyor. Ne zaman deşarj hattıyla pompa arasındaki gırtlak...