Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aritma tesisimizde bakteri yokluğu problemi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında fundakar tarafından paylaşıldı.

 1. fundakar

  fundakar CMNet Üyesi

  Merhabalar;
  Ben atık kağıttan temizlik ve endüstriyel kağıt üreten bir işletmede çalışmaktayım.Arıtma tesisimizle ilgili bir sorunumuz var.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Bundan 3 hafta önce nedenini bilmediğimiz bir sebeple biyolojik havuzdan bakteri kaçması meydana geldi.(Biyolojik ve Havalandırma havuzunda çökmediğinden)
  Havalandırmadan alınan numunelerde bakteri görülmediğinden , 2 hafta önce bir işletmeden bakteri alarak,bakteri takviyesi yaptık.Fakat Havalandırma ve Biyolojik havuzda bakteri olmasına rağmen floklaşma ve çökme görülmedi.Bir haftadır havalandırma havuzundaki bakteri sayısında düşme eğilimi görülüyor.Havalandırma ve Biyolojikte floklaşma ve çökme yok.Dap ve üre veriyoruz.Melas ta aldık .Onu da vereceğiz.Bakterilerin çoğalması için ne yapılabilir?Şimdiden teşekkürler......
   
 2. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  Havalandırma öncesindeki bilgileri verirseniz iyi olur?
  COD, BOD,N,P?

  Bunun yanında kullanılan kağıtlarda bir değişiklik oldu ise bakterilerde inhibisyon yaratmış olabilir.
   
 3. fundakar

  fundakar CMNet Üyesi

  Arıtmanın bozulmaya başladığı günlerde ;
  Giriş COD:3100;AKM:1610mg/lt
  Kimyasal havuz COD:340;AKM:180 mg/lt
  Havalandırma havuzu AKM:3890mg/lt
  Havalandırma sonrası
  Biyolojik havuz:COD:210;AKM:30mg/lt ölçmüştük.BOD değeri olarak COD 'nin 1/3 ünü alıyoruz.
  Fakat N ve P değerlerine baktırmadık.
  Hurda kağıttan selülozlu üretime geçildi.Her zaman üretimde böyle geçişler oluyor ama bozulma olmuyordu.
   
 4. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  BOİ gideriminiz çok düşük, ayrıca N ve P bakılarak besi maddesi verilmesi daha uygun olacaktır. Bakteri eğer besi buluyor ise hammadde değiminden şüphe edebiliriz.
   
 5. fundakar

  fundakar CMNet Üyesi

  İlginiz için teşekkür ederim.
   
 6. Serdar Çetinkaya

  Serdar Çetinkaya CMNet Üyesi

  Merhabalar Funda Hanım
  Bende atık kağıt işleyen bir tesiste çalışıyorum size tavsiyem işletmeden gelen atıksuyunuzu bir değerlendirin işletmeden yıkama esnasında gelecek kostik vb kimyasallar bakterilerinizin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.
   
 7. fundakar

  fundakar CMNet Üyesi

  Teşekkürler.Söylediklerinizi incelemiştik.Şu an gidişat iyiye doğru biraz bekleyeyip göreceğiz.
   
Aritma tesisimizde bakteri yokluğu problemi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Filamentli Bakteri

  Merhabalar, Endüstriyel atıksu arıtma tesisi işletilmesinde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen filamentli bakteri neden oluşur? Giderilmesi için neler yapılmalıdır? Teşekkürler..
 2. Atıksu arıtma bakteri sorunu acil..

  1)Atık su arıtma proseslerinde varolan bakteriler hangi durumlarda şoka girerler.? 2)Şoka giren bakteriler ölürmü yoksa yaşar mı ? Neden ?
 3. Atıksu arıtma tesisinde çinko giderim problemi

  Arkadaşlar Merhaba; Sodyum hidroksit ile çinko giderimi yapmaya çalıştığımız kimyasal bir proseste çinkoyu çöktüremiyoruz. Giriş çinko değeri 300 mg/l civarlarında ve çıkış değerlerinde neredeyse hiç giderim yapılmadığını görüyoruz. Suda amonyak ta bulunuyor. Sizce giderim yapamamızın sebebi nedir ? Fikri olan paylaşırsa sevinirim.
 4. Bakteri oluşumu

  Klasik aktif çamur yöntemini kullandığımız arıtma tesisinde revize sonrası bakteri oluşumunu nasıl sağlarım.Tesiste laboratuar aktifdeğil herhangi bir deney yapamamaktayım...
 5. Arıtma tesisi bakteri aşısı

  Merhaba arkadaslar BAKTERİ AŞILAMASI ile ilgili bir kaç sorum olacaktı , Q: 5000 m3/gün , Havalandırma Hacimi : 1250 m3 Biyolojik çökeltim hacmi : 600 m3 1. Tesiste biyolojik arıtımdan önce kimyasal arıtım bulunmakta. 2. Tesisimizde bakıma gittik ve sıfırdan bakteri ekimi yapıldı. Çamur hacim indeksi 400 olan bakteri çamurunda 120 ton alınarak aşılama yapıldı. 3. Havalandırma havuzunda...