Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arıtma tesisine atıksu kabulü

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Aslı Boyacı tarafından paylaşıldı.

1. Aslı Boyacı

Aslı Boyacı CMNet Üyesi

Tesisteki arıtma tesisine ek olarak bir tesis daha yapılıyor.Daha önceden iskiden verilen deşarj ruhsatımız var.Bu ruhsatın yenilenmesi mi gerekiyor?İSKİ kanalına deşarj ettiğimiz için deşarj iznine tabii olmadığımızı düşünüyorum,yanılıyormuyum acaba?
    Ayrıca arıtma tesisimize başka fabrikaların atıksularını aldığımızda bizim bunun için ayrıca bir izin ve lisasn almamız gerekir mi,yada herhangi bir resmi kuruluşa bildiri yapmak gerekir mi?

2. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Cevap: arıtma tesisine atıksu kabulü

Debiniz artıyorsa deşarj iznini yenilemeniz gerekebilir. Ayrıca İskinin kanalıda olsa arıtma tesisiniz ve deşarj kriterleri olduğundan deşarj iznine tabisiniz.
    Diğer fabrikalardan aldığınız atık sular için bişey söyleyemeyeceğim

3. Işıl Sakin

Işıl Sakin CMNet Üyesi

Çevre Bakanlığının Çevre İzni ve Lisansı Şubesi tarafından Ekim 2010'da yapılmış ”Yönetmelik Kapsamında Karşılaşılan Sorunlar” isimli sunumda şöyle demiş.

“Atıksularını arıtarak doğrudan alıcı ortama deşarj eden tüm işletme ve tesislerin çevre izni alması gerekmekte olup, atıksularını Organize Sanayi Bölgelerine veya Belediyelere ait kanalizasyon sistemlerine deşarj eden ve ilgili altyapı yönetimlerinden Bağlantı Kalite Kontrol İzin Belgesi alan işletmeler ile atıksularını sızdırmaz fosseptiklerde toplayarak vidanjörler vasıtasıyla atıksu altyapı tesislerine gönderen işletmeler çevre izni kapsamında yer almamaktadır.
    Kanalizasyon sistemlerine ve atıksu arıtma tesislerine atıksu kabul eden Belediyelerin ve OSB yönetimlerinin Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen standartları sağlaması bir mecburiyet olup; atıksuların alıcı ortama nihai deşarjından sorumlu olan Belediyelerin ve OSB Yönetimlerinin çevre izni alması gerekmektedir.
    Ancak, atıksuların alıcı ortama nihai deşarjının gerçekleştirildiği arıtma tesisinden direk sorumlu bir kurum kuruluşun(Belediye OSB Yönetimi vb… ) olmaması, birkaç işletmeninin bir araya gelerek atıksularını tek bir arıtma tesisi üzerinden deşarj etmesi durumunda her bir işletmenin atıksu arıtma tesisine ait bilgi ve belgeleri kullanarak kendi işletmesine özel çevre izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. “

Buradan yola çıkarak, deşarj iznine tabi olmayacağınızı düşünüyorum. Ancak diğer taraftan da Aykut Bey’in söylediği mantıklı. Belki de bu konuda görüş almak daha sağlıklı olur.

4. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

Aslında belediye bağlantı izni vermişse gerek olmaması lazım.

arıtma tesisine atıksu kabulü konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atıksu arıtma

atıksu arıtma tesisi yönetimi ve işletimi hakkında bilgisi olan bana yardımcı olabilirmi
  2. Evsel biyolojik arıtma tesisine aşırı azot giderimi

merhaba arkadaşlar evsel biyolojik arıtma tesisimiz aşırı kirlilik yükü olara azot girişi var projede toplam azot 50 mg/lt olarak kabul edilmiş ama kasım ayından beri 80-130 mg/lt azot girişim var bunu havalandırma havuzumda nitrifikasyon ve dentrfikasyon bölgeriyle oynayarak ve oksijen sıkı bir oksijen takibi yakalarak idare etemeye çalıştım bu güne kadar .ve bunun sonucunda havalandırma...
  3. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  4. Arıtma Tesisine ek bağlantı

burada bu konuyu açmamım sebebi, çalıştığım firmadan farklı tüzel kişilikte fakat aynı atıksuları oluşturan bir firmanın atıksularının arıtılabilirliğin incelemektir. şöyleki; çalıştığım firmada atölye bloğundan oluşan atıksuları arıtmaktayız, aynı sektörde yan tarafa aynı nevilerde atölyeler kurulmaktadır. diğer tarafa debi ye göre fatura edeceğimizden atıksuları biz arıtmaktayız. bununla...
  5. Arıtma tesisine hibe veya düşük faizli kredi

Mevcut arıtma tesisimize, çamur kurutma ünitesi kurmayı planlıyoruz. Bunun için hibe veya krediyi nerelerden sağlayabiliriz.