Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

arıtma tesislerinde iş güvenliği

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında engin1502 tarafından paylaşıldı.

1. engin1502

engin1502 Misafir

elinizde bu konu hakkında döküman varsa paylaşırmısınız. !!!

2. blglbl

blglbl CMNet Üyesi

merhabalar ;
    foruma yeni katıldım.arıtma tesislerinde iş güvenliği yönünden dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?bilgisi olan arkadaşalrdan yardım rica ediyorum
    iyi çalışmalar

3. Çiğdem Aksoy

Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

Merhabalar;
    bir arıtma tesisi ve çevresi için iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılması gerekenlerden aklıma gelenleri yazdım. umarım yardımcı olur. bu bilgiler anaerobik tesis için hazırlanmıştır. sen kendi arıtma tesisine göre yeniden düzenleyebilirsin.

İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI
    1. Binanın çatısı, ısı, rüzgar, yağmur ve kar gibi dış etkilerden, çalışanları koruyabilecek nitelikte olmalı.
    2. Teknik nedenlerde döşemelerde çukur, delik, menholler, kanallar ve merdiven başları bulunduğu durumlarda gerekli tedbirler alınmalı.
    3. İçinde zararlı sıvıların bulunduğu, zemin seviyesinde, kaplar, kutular, havuzlar bulunuyorsa, uygun korkuluk yapılmalı.
    4. Yüksek geçit platform ve çalışma sahanlıkları korkuluklarla çevrilmeli.
    5. Taşıma bantları, makineler zerindeki geçitler gibi bütün üst geçitlere korkuluk yapılmalı.
    6. Yeterli aydınlatma sağlanacaktır. Mümkün mertebe tabii aydınlatma yapılmasına gayret edilmeli.
    7. İşyerinin taban alanının 1/10 nü kadar dışa açılan, kapı pencere ve menfezi olmalı.
    8. Korkuluklar uygun ve sağlam olmalı:
    9. Korkuluklar en az 90 cm. yüksekliğinde olmalıdır. Herhangi bir yönden gelebilecek en az 100 kilogramlık bir yüke dayanıklı olacak şekilde yapılmalı.
    10. Uygun havalandırma yapılmalı
    11. Gürültüye karşı gerekli tedbirler alınmalı.
    12. İşyeri temiz, bakımlı ve düzenli olmalı:
    13. İşyeri atıkları, etrafa ve çalışanlara zarar vermeyecek şekilde yok edilmeli, gerekirse arıtma tesisleri kurulmalı.
    14. Uygun evsafta ve yeterli sayıda wc bulunmalı
    15. İşyerinde sıcak sulu duş tesisatı olmalı
    16. İşin özelliği itibariyle, işin sonunda el ve yüz yıkamanın yetmediği durumlarda, kirli, tozlu ve yorucu işlerde, işin sonunda veya gerektiğinde, işçilerin yıkanabilmeleri için sıcak sulu duş tesisatı yapılmalı. İşçilere yıkanma ve kurulanma malzemesi verilmeli.
    17. İşyerinde soyunma yeri ve elbise dolapları bulunmalı:
    18. Bulaşıcı hastalıklara karşı tedbir alınmalı
    19. Meslek hastalıklarına karşı tedbir alınmalı
    20. İş kazaları ve meslek hastalıklarında karşı alınması gerekli tıbbi tedbirler ve ilk yardım malzemeleri bulunmalı
    21. Yıldırıma karşı korunması gereken binalarda paratoner tesisatı yapılmalı
    22. Kuvvetli akım tesisleri her türlü işletme durumunda cana ve mala herhangi bir zarar vermeyecek ve tehlike oluşturmayacak şekilde yapılacaktır. Herhangi bir kimsenin dikkatsizlikle de olsa yanaşabileceği uzaklıktaki kuvvetli akım tesislerinin gerilim altındaki bölümlerine (Aktif bölümler) doğrudan doğruya yada günlük yaşamda kullanılan aygıtlarla dokunması imkansız olmalı.
    23. Atıksu arıtma ve katı atık tesislerinde en büyük tehlike olan metan gazının tehlike sınırlarının algılanabilmesi için bu tesislere metan gazı dedektörleri yerleştirilmeli.
    24. Bu tesislerde metan gazından elektrik enerjisi üretimini sağlayan teknolojiye geçilmeli.
    25. Çalışanların ve yöre halkının sağlığı göz önüne alınarak koku kontrol ve giderme sistemi kurulmalı.
    26. Tesis çalışanları, iş sağlığı ve güvenliğine uygun donanıma sahip olmalı.
    27. Tesiste en az bir çevre mühendisi bulundurulmalı.
    28. Arıtma tesislerinde iş sağlığı ve güvenliği mühendisinin çalıştırılması zorunlu olmalı.
    29. Tesislerde işyeri doktoru ve acil yardım ekibi bulundurulması zorunlu hale getirilmeli.
    30. Özelleştirme politikaları ile, belediyelerce yaygın şekilde uygulanan, tesis işletmesinde taşeronlaşma sisteminden vazgeçilmeli.
    31. Elektrik işlerinin sadece ruhsatlı elektrikçiler tarafından yapılması gerekmektedir. Yetkisiz personelin elektrik işlerine karışması önlenmeli.
    32. Arıtma tesisinde kullanılacak kimyasal maddeleri hazırlarken eldiven, gözlük, maske kullanılmalı ve vücuda veya giysilere temas etmesi durumunda derhal bol su ile yıkanmalı ve en kısa zamanda doktora başvurulmalı.
    33. Havuz üzerinde yürürken kaygan zemine dikkat edilmeli.
    34. Anaerobik havuzlardan çıkacak metan gazı direk temas da zehirli etki yapabilir, bu nedenle anaerobik reaktörlerden gaz çıkışına dikkat edilmeli ve temastan kaçınılmalı.

Fatih Közen bunu beğendi.
  4. Tuğba Kanat

Tuğba Kanat CMNet Üyesi

benim bitirme çalışmamda tam olarak bu konu yardımcı olabilecek varmı? en azından iş güvenliğini tam olarak uygulayan ve risk analizi yapan bir tesis ismi verebilecek olan?

Şahin Bulak bunu beğendi.
arıtma tesislerinde iş güvenliği konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma Tesislerinde Sık Karşılaşılan Problemler ve Çözümleri

Arıtma Tesislerinde Sık Karşılaşılan Problemler ve Çözümleri hakkında yapılmış güzel bir çalışma.. Alıntıdır.. İYİ ÇALIŞMALAR
  2. Arıtma Tesislerinde İşletme Yönetimi

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ÇMO SUNUMU ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE İŞLETME YÖNETİMİ M. FARUK İŞGENÇ TMMOB ÇMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı GİRİŞ Ülkemizde son yıllarda evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi sayısı giderek artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu 2004 yılı verilerine göre, 3215 belediyemizde 172 kentsel atıksu arıtma tesisi bulunmakta ve bu tesislerde 1. 901 037 milyar...
  3. Otogaz Tesislerinde iş güvenliği

öncelikle hayırlı olsun.yeni görevinizde başarılar dilerim.gaz dolum tesisinde staj yapmaktayım iş güvenliği açısından bu güne kadar kadar hiç bilgilendirilmemiş çalışanlar.mühendis bey ile iş güvenliği hakkında bir sunum yapıp bilgilendirmek istiyoruz çalışanları nasıl birşeyler yapılabilir?dolum tesisinde argon oksijen azot asetilen ev tüpleri karbon dioksit ve karışım gazları doldurulmaktadır.
  4. Atıksu arıtma tesislerinde günlük yapılan analizler

[COLOR="#000000"]SA Arkadaşlar atıksu lab. günlük analizlerinin "örneğin UAKM, AKM , KURUMADDE , ORGANİK "NE ANLAMA GELDİĞİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ VEREN DÖKÜMANLAR VARSA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.
  5. Atıksu arıtma tesislerinde güvenlik talimatı

Arkadaşlar Günaydın Atıksu arıtma tesislerinde çalışanların uyması gerekenler hakkında bir talimat hazırlamak istiyorum öncelikle metan gazı, hidrojen sülfür ve oluşabilecek gazların tanımını yaparaktan uymaları gereken kurallara göre elinde buna benzer döküman olan varsa paylaşırsa sevinirim. Saygılar