Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arıtma Tesislerinde İşletme Yönetimi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI
    ÇMO SUNUMU

ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE İŞLETME YÖNETİMİ

M. FARUK İŞGENÇ
    TMMOB ÇMO
    İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı

GİRİŞ
    Ülkemizde son yıllarda evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesisi sayısı giderek artmaktadır.
    Türkiye İstatistik Kurumu 2004 yılı verilerine göre, 3215 belediyemizde 172 kentsel atıksu
    arıtma tesisi bulunmakta ve bu tesislerde 1. 901 037 milyar m3 atıksu arıtılmaktadır.
    Atıksu arıtma tesislerinin illere göre dağılımı incelendiğinde, antalya ve İstanbul’un 17 tesisle
    ilk sırada olduğu, bu illeri 10 tesisle Muğla ve 8’er tesisle İzmir, Aydın ve Bursa’nın izlediği
    görülmektedir.
    Yine bu verilere göre, 172 tesisin 35’i fiziksel arıtma, 137’si biyolojik arıtma prosesleri
    içermektedir. Yaklaşık olarak ülke nüfusunun %35’lik bir bölümünün (26 milyon kişi)
    atıksularının arıtıldığı bu tesislerin ilk yatırım maliyetlerinin 3.5 milyar euro, yıllık işletme
    giderlerinin ise 100 milyon euro civarında olduğu tahmin edilmektedir. 2025 yılında yıllık
    atıksu miktarının 10 milyar m3’ e ulaşmasıyla arıtma tesisleri ilk yatırımının 18 milyar euro
    düzeyine yükselmesi beklenmektedir.Ülkemizde arıtma işlemleri sonucu oluşan ve toplam
    miktarı 1.5 milyon tona ulaşan kentsel arıtma çamurlarının nihai bertarafı konusunda gerekli
    ilk yatırım ve işletme yatırımlarının yapılması sonucu mevcut harcamaların en az %30
    artacağı beklenmektedir.
    Gerek ilk yatırım gerek işletme maliyetleri açısından büyük miktarlarda kamu kaynağının
    kullanıldığı bu tesislerin verimli bir şekilde işletilmesi yalnızca finansal ve yasal değil,
    ülkemizin en büyük değeri olan doğal varlıkların korunması açısından da büyük önem
    taşımaktadır.

Devamına ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

• 356.pdf
      356.pdf
      Boyut:
      382,4 KB
      Okunma:
      190
  2. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Arıtma tesislerinin mekanik ve elektirkli ekipman bakım-onarımlarının dışında arıtma ünitelerinin betonlarının bakımı ne zamanda bir yapılmalı?Bu bize nasıl bir fayda sağlar?

Arıtma Tesislerinde İşletme Yönetimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. arıtma tesislerinde iş güvenliği

elinizde bu konu hakkında döküman varsa paylaşırmısınız. !!!
  2. İşletme içi Katı Atık Yönetimi

Daha önce paylaşıldıysa özür dilerim, ancak benim çok yararlandığım bir sunum
  3. Aktif Çamur tesislerinde işletme problemleri

Aktif çamur tesislerinde meydana gelebilecek işletim problemleri ile ilgili bir sunum
  4. Atıksu arıtma tesislerinde güvenlik talimatı

Arkadaşlar Günaydın Atıksu arıtma tesislerinde çalışanların uyması gerekenler hakkında bir talimat hazırlamak istiyorum öncelikle metan gazı, hidrojen sülfür ve oluşabilecek gazların tanımını yaparaktan uymaları gereken kurallara göre elinde buna benzer döküman olan varsa paylaşırsa sevinirim. Saygılar
  5. Sağlik tesislerinde çevre yönetimi eğitimi (çmo izmir)

SAĞLIK TESİSLERİNDE ÇEVRE YÖNETİMİ EĞİTİMİ Tarih: 29 Nisan 2014 Salı, 09.30 - 17.00 Yer: ÇMO İzmir Şube Kontenjan: 25 kişi Değerli Üyemiz, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, 29 Nisan 2014 tarihinde ‘Sağlık Tesislerinde Çevre Yönetimi Eğitimi’ düzenlenecektir. Eğitimiçeriği ekte yer almaktadır. Eğitim yeterli katılımın sağlanması halinde organize edilebilecek ve minimum...