Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Artık oda vizesi var?

Konu, 'ÇMO Duyurular' kısmında Mehmet Ali Ece tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Ali Ece

Mehmet Ali Ece CMNet Üyesi

Artık ODA VİZESİ diye bir şey var.
    01.09.2009 tarihi itibariyle yürülüğe girmiş olup toplam 9 kısımdan oluşmaktadır.
    İligili link aşağıdadır.
    http://www.cmo.org.tr/index.php/cmo-mevzuat

Vize şartı getirilen işler:

1.DERİN DENİZ DEŞARJI PROJELERİ VİZE ESASLARI
    2.KATI ATIKLARIN TOPLANMASI, TAŞINMASI, GERİ KAZANIMI VE BERTARAFI İLE İLGİLİ PROJELERİN VİZE ESASLARI
    3.KANALİZASYON VE YAĞMURSUYU HATLARI PROJE VİZE ESASLARI
    4.İÇME VE KULLANMA SUYU TEMİN, İLETİM VE DAĞITIM HATLARI PROJE VİZE ESASLARI
    5.İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİ PROJE VİZE ESASLARI
    6.ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ PROJE VİZE ESASLARI
    7.EVSEL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ PROJE VİZE ESASLARI
    8.MESLEKİ DENETİM ESASLARI
    9.ÇED MESLEKİ DENETİM VE ASGARİ ÜCRET UYGULAMA YÖNERGESİ

2. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Bu vize olayını odayla sözlü olarak konuşan var mı? Süreç nasıl işleyecek? Bunun artı eksi yönlerini karşılıklı istişare edelim diyorum?

3. TuncayAlbayrak08

TuncayAlbayrak08 CMNet Üyesi

ben konuştum oda ile;
    projelerde bakanlıktan önce ön kontrol olacağını bunuda odanın yapacağını cüz'i bir miktar karşılığı,
    hariçten çed yapımını engellemek için burda yazan fiyatlar dışında yapılanların kabul edilmeyeceğini söylediler bu kadar sizler görüştüyseniz daha ayrıntılı bilmek isterim...

4. Hazel Candan

Hazel Candan CMNet Üyesi

diğer mühendisliklerde böyle vize olayları oluyor mu bilen var mı acaba ? yoksa bu bizlere karşı yapılan bişey mi artık anlayamıyorum iyi mi kötümü şimdi bu olay ? biraz açıklayabilir misiniz.

5. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

Mimarların ve inşaat mühendislerin hatta makine mühendislerinin de var. Ayrıca ÇMO da Atıksu Arıtma Tesisi için bundan önce zaten vardı. Şimdi ÇED sektörüne başka sektörlere de vizeyi getirdi. Bence iyi bir olay ancak çmo vize harcı işini abartmaz ise... Daha uygulanmıyor. İl çevre orman müdürlüğündeki bazı kişilere sordum daha onların haberi yok. ÇMO yu aradım onlarda bakanlıkla görüştüklerini söylüyorlar. Türkiye'de zaten bürokrasiyi anlamış değilim. Sen yönergeyi çıkar sonra görüş. :S mantıken görüş birlikte çıkar ama TÜrkiye işte.

6. Ercan Özcan

Ercan Özcan CMNet Üyesi

Odanın karışmadığı bi bu kalmıştı. odanın projeleri kontrol yetkisi var mı veya bunu neye dayandırarak kontrol edecek yada bunları kontrol edecek kalifiye elemanı mevcut mu. bu konularda bilgisi olan varsa bizi aydınlatsın uygulamayı merakla bekliyorum...

Artık oda vizesi var? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Özel Artık Depolama Yeri Seçimi ve İşletilmesi

Özel artıkların oluşturacağı sızıntı sular yağmur sularından daha etkilidir. Bu nedenle de iyi kontrol edilmelidir. Bunun içinde depolama yerlerinde gibi zemin sızdırmazlığı için önlemler alınmalıdır. Depolama yerinin ömrü dolduktan sonra da önlemleri alınmış olarak kapatmak gerekir. Görüldüğü gibi gerek işletmeye açılırken gerekse de işletmesi bittikten sonra doğaya enteğre etmek, zararsız...
  2. Sanayici artık zorunlu çevre görevlisi çalıştıracak

Sanayici artık zorunlu çevre görevlisi çalıştıracak 26.10.2009 | Anadolu Ajansı | Haber Sanayi kuruluşlarında çevre yönetim sistemi kurulması ve çevre görevlisi atanması için geri sayım başladı. Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, çevreyi kirletme etkisi olan tüm endüstrilerde çevre yönetim birimi kurulacak. Çevre yönetim birimi ve görevlisi zorunluluğu taşıyacak...
  3. Çanakkale Boğazı'nda artık atık toplanmayacak

10/02/2010 01:31 Çanakkale'de 2005 yılında hizmete giren ve boğazdan geçen gemilerden yıllık 150 bin ton atık toplayan Atık Kabul ve Ayrıştırma Tesisi faaliyetini durdurdu. ÇANAKKALE'de 2005 yılında hizmete giren Kepez Limanı'nın işletmesini 29 yıllığına alan Çanakkale Liman İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş., boğazdan geçen gemilerden yılda 150 bin ton atık toplayıp bunları...
  4. Ve bir hakkımız daha var artık :)

Değerli meslektaşlarım, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik Yeterlilik Belgesi Tebliği Taslağı 2010 yılında yayımlanmış ve Odamız tarafından bu konuda Bakanlık ile bir dizi görüşme yapılmıştır. Oda Yönetim Kurulu tarafından yapılan mücadele toprak kirliliği ile ilgili konularda çevre mühendislerinin...
  5. Artık yalnız değiliz sırada hangi meslek var sizce?

merhaba arkadaşlar; haberleri okudukça her geçen gün biraz daha şaşırıyorum ve paylaşmadan duramıyorum Türkiye de neler oluyor. eğitim darbe üstüne darbe yiyor. bölümler meslekler birbirine karışmış bizler kendi içimizde olup biteni tartışırken dışarıda neler olduğunu farketmiyormuşuz. meğer hak yönünden sadece gasp edilenler bizler değilmişiz. önce çevre mühendisleri sonra doktorlar şimdi de...