Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aseton-methanol-triklorür etilen atıkları

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

1. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,

14 06 03 kod tanıma uygun olan aseton methanol triklorür etilen alkol kullanımı bulunmakta olup bunların bertaraf ettirmek istiyorum fakat sizin de bildiğiniz gibi İstanbul da istaç düzenli depolayıp daha sonra bunları bertarafa göndermektedir. acaba sizin bildiğiniz bir çimento fabrikası varsa paylaşabilirmişsiniz birde bir şey soracam sonuç itibari ile çimento fabrikaları ocaklarda yaktığı için ve bunlarda alevlanebilir atık olarak düşündüğümüzde onlar için faydalı olacağ yönündedyim. acaba bertafa esnasında bir bedel alma durumu söz konusu olabilir mi ?

teşekkürler

2. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Volkan Bey Merhaba,

Bahsettiğiniz malzeme klor içerdiğinden dolayı çimentoların hiç birinin, konsantrasyonundan bağımsız olarak içinde klor adı geçtiği için bile, sıcak bakacağını sanmıyorum. Bununla birlikte halojen içeriğinin olmasından dolayı 14 06 02 kodunun atığınızın tanıma daha uygun olduğunu düşünüyorum...

İyi çalışmalar

3. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

yukarıda belirttiğim atık türlerinden sadece birinde klorlu birleşik olduğundan dolayı, sadece triklorür etilen vermeyip diğerlerini verme gibi bir durum söz konusu olabilir mi acaba?
    aseton
    methanol
    alkol
    tabi bu atıklar kullanılmıştır
    bu şekilde bir bertarafa gitsek olurmu ?
    ayrıca merak ettim şimdi, acaba düzenli depolama tesisleri bunları depolayıp nerede yakıyor ozaman? sonuç itibari ile bunları depolamakta bir yere kadar ama ?

4. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Volkan Bey,

Ben yazınızı yanlış anlamışım. Triklorür etilen dediğim koda daha çok uyuyor. Diğer malzemeler ise dediğiniz gibi 14 06 03 kodu atık oluşma şekline göre doğru oluyor.

Bu şekilde bertaraf gidebilirsiniz.

Bu tarz atıkları iki şekilde değerlendirebilirsiniz. Öncelikle bu atıkları bertaraf ya da enerji geri kazanımı amacıyla çimento tesislerine ya da RDF tesislerine göndermeniz yerine, solvent geri kazanımı yapan firmalara göndermeniz hem şirketinizin maliyetleri açısında olumlu etkisi olur hem de miktara göre getirisi bile olabilir.

Önce bir solvent geri kazanım tesisiyle görüşün derim. Eğer solventleriniz geri dönüştürmeye uygun ve göreceli olarak temiz ise bedelsiz ya da karşılığına siz bedel alarak atığınızı yasal çerçevede ve en uygun yoldan tesisinizden çıkarabilirsiniz.

Geri dönüşüm tesisleri içerik ya da miktardan dolayı alamayacaklarını belirtirlerse bertaraf seçeneğini düşünün derim.

Bu tarz atıklar kesin olarak düzenli depolama sahalarına gönderilemez. Bahsettiğiniz firmalar ara depolama firmaları ise bu atıkları geri dönüşüme ya da bertarafa/geri kazanıma yetkili bir tesise aynı kodla 1 yıl içerisinde çıkarmak zorundadırlar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla

5. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

bilgilendirme için teşekkürler hocam,
    bilgilendirmeniz benim için çok yararlı oldu,
    teşekkürler
    aseton
    methanol
    triklorüretilen
    alkol
    bu ürünler kuyumculuk sektöründe kullanılan ürünler olup acaba bunları solvent geri kazanım makinaları ile geri almam mümkün mü?
    kullanan arkadaşlar vamı acaba?

teşekkürler,

6. ARM Makina

ARM Makina CMNet Üyesi

Volkan Bey çıkan atıklarınızın tamamını ARM Solvent Geri Dönüşüm makinaları ile %99 saflıkta geri dönüştürmeniz mümkündür. Hiçbir tehlikesi olmadan kendi kirlenmiş atıklarınızı 4 saat içerisinde orjinal haline geri dönüştürebilirsiniz.

7. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

Aseton-methanol-triklorür etilen atıkları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yay Atıkları

arkadaşlar, yataklarda kullanılan yay atıklarının atık kodu ne olarak geçiyor? Bu konu da tehlikeli atık lisansı olan bir firma var mı? Ben piyasada bulamadım da.
  2. Cam atıkları hkk.

Arkadaşlar mrb, Elimde MERCK firmasına ait kırılmış camlar var. Bu atıkları nereye gönderebilirim? Teşekkürler.
  3. Mermer atıkları

Mermer atıklarının çimento fabrikalarında yada seramik fabrikalarında kullanımı geri dönüşüm müdür, geri kazanım mıdır?
  4. Cam atıkları hkk.

Arkadaşlar mrb, Tesisteki Pencerelerden ve Kapılardan çıkan kırık camları ( kontamine olmamış ) nasıl değerlendir meliyiz ?
  5. Cd atıkları

Merhabalar Arkadaşlar; CD atıkları hangi kategoride değerlendirilmektedir? Hastanede biriken CD atıkları ile ilgili olarak ne yapmamı tavsiye edersiniz? Daha önce CD atıkları problemiyle karşılaşanlarınız bana yardımcı olursa çok sevinirim.