Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Asgari ücretimiz!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Sinan Bakır tarafından paylaşıldı.

 1. Sinan Bakır

  Sinan Bakır CMNet Üyesi

  TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücreti 2014 yılı için brüt 2800 TL olarak belirlendi.

  TMMOB Yönetim Kurulu, 7 Aralık 2013 tarihli toplantısında mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücretinin 2014 yılı için brüt 2800 TL olarak belirlenmesine karar verdi.
   
 2. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  Geçen sene 2700 bu sene 2800 demek oluyor ki 100 tl brüt zam var. Tabi bu 100 tl sene sonuna kadar eriyip gider. Asgari ücrete ortalama 50 tl zam aldık hadi gözümüz aydın.
   
  arhancan ve Sinan Bakır bunu beğendi.
 3. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Denetleme yapmadıktan sonra isterlerse 10.000 yapsınlar kime ne faydası var?
   
 4. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  kararlar veriliyor ama uygulama denetim nerede? çok merak ederek soruyorum kimler için uygulandı?
   
 5. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  1000tl'ye razı olarak çalışırsan kim neyin denetimini yapsın.
   
  Sinan Bakır bunu beğendi.
 6. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  oda sana en az kaç tl maaş almalısın diye fiyatı söylemiş. bundan sonrasındaki işlemlerin bir kısmı size kalmış. odaya yüklenin ama bize ait olan suçları da göz ardı etmeyin. eğer maaş hakkımızı nasıl arayacağız diyede buraya yazarsanız hiç çevre görevlisi ünvanını nasıl kaldıracağız diyede debelenmeyin.
   
  Sinan Bakır ve Murat Erdem bunu beğendi.
 7. @Fatih Özcan, @CMNet bazen anlamsız butonuna çok ihtiyacım oluyor keske kaldırmasaydınız.
   
  arhancan bunu beğendi.
 8. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  bizim şirkette uygulandı
   
 9. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Teknik sebeplerle kaldırmak zorunda kaldık. Yapacak bir şey yok şuan..
   
  Sinan Bakır ve Burak Dumlu bunu beğendi.
 10. İyi kide söylemiş, bizde odaya bu yüzden aidat veriyoruz dimi :ckskc: Heryıl büro tescil belgelerini yenilerken neden çalışanların sgk dökümleri istenmiyor çünkü oda çalışanlarıda böyle müh. çalıştırmıyor o yüzden @Burak Dumlu, @Emine Erdem katılıorum istersen 10000 olsun denetim yoksa beni ve bir çok mühendis kardeşimim bu durum ilgilendirmez.:cool:
   
  Burak Dumlu bunu beğendi.
 11. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Patronlarda sizi ezmeye devam eder. Bu konuda odaya baskı yapacak olan sizlersiniz. Patronlar bu konuda odaya baskı yapmaz. Büro tescil belgesinde isimlerinizin yazıp yazmaması çok önemli değil. Denetim mekanizmasına daha farklı çözümler getirip odaya sizlerin yön vermesi lazım. @Tolga Gül beyler şirketlerinde uygulatmış. sizlerde yapabilirsiniz. maaş sözleşmesini imzalarken oda yanınızda duramaz ki. illa denetim olmasına gerek yok bazı konularda. sizlerin dik durmanız lazım.
   
 12. Bir yerde bir haksızlık gördüğünde elinle müdahale et,...
  Elinle gücün yetmiyorsa dilinle müdahale et,
  Dilinle de gücün yetmiyorsa kalbinle buğz et;
  Ki buğz imanın en zayıf tarafıdır..

  Patronlarda sizi ezmeye devam eder. Bu konuda odaya baskı yapacak olan sizlersiniz.Ben hakkım olan maaş aıyorum çok şükür,diğer arkadaşlarımı düşünerek böyle söyledim, odaya baskıda sizde katılsanız ;)
  Büro tescil belgesinde isimlerinizin yazıp yazmaması çok önemli değil. Denetim mekanizmasına daha farklı çözümler getirip odaya sizlerin yön vermesi lazım. buro tescil belgesi gördünüz mü hiç :ckskc:odaya firmaların her yıl onaylattıkları tek evrak bu ondan dedim
  maaş sözleşmesini imzalarken oda yanınızda duramaz ki. neden duramaz..... durmuyacaksa denetim yapmıyacaksa brüt şukadar oldu , yok şu kadar arttı reklam haber yapmasın
  :tskler: iyi çalışmlar.
   
 13. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum: ( bu gülücükler kinayeli değildir. öz gülücüktür )
   
  Murat Erdem bunu beğendi.
 14. :suspus:
   
 15. Onur Kapmaz

  Onur Kapmaz CMNet Üyesi

  Simdi yeni mezun olmus bir muhendis, isveren icin adeta " sudan cikmis bir balik" gibidir. Yeni mezun olmus bir muhendisin herhangi bir "iş tecrübesi" olmadığı için bu durum, işveren için bulunmaz bir kozdur.

  "Benim verecegim ücretle çalışmaktan başka bir seçeneğin yok. Iş tecrübesi kazanana kadar bu ücretle idare etmekten başka bir caren de yok."

  diyerek, kendince mantıklı bir tez ortaya koyan işverenler; şartlar bu şekilde oldukça uzun süre de hakli kalacaklardir.
   
  Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre Görevlisi için iyi bir ücret bence!
   
 17. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  'Tam zamanlı çevre görevlisi bulundurmalıdır' yazan yönetmeliği hazırlayan saygıdeğer bakanlığım, bir de bunun üzerine çevre görevlisi tek firmada, tek görevde çalışmak zorunda diyen bakanlığım yapsana bir sistem; maaş bodrolarımızın işveren tarafından sisteme yüklemek zorunda kalacağı.Ya da eklesene noter tastikli işe giriş bildirgesi olmazsa mühendisinin, yönetmeliklerde emrettiğim şartı yerine getirmemişsin sayarım diye.TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolünü o zaman kaydadeğer bulurum.
   
 18. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Büro tescil belgesi ile işim olmaz. Üzerinde kim yazılıymış, kaç kişi yazılıymış bana ne.. büyük bir şirket düşünün ve şirkette 200 çevre mühendisi çalışsın. 200 kişinin ismini buraya tek tek mi yazacağız.
  yeni çıkan yönetmelikte oda üyeliği istiyor çevre görevlisi belgesi için. bu belgenin yenilenmesi sırasında oda asgari ücret tarfisinin uygulanmasını neden istemiyorsunuz?
  oda toplantısında bunu dile getirenlerden biriyim. ama odaya hem üye olma hem gel odayı şikayet et olmaz. odaya bende üyeyim paramı veriyorum ama çatır çatırda lafımı odaya söylüyorum. onlar benden birşey istediklerinde yapıyorum. bana ne demiyorum.
   
 19. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Ben bu konuda odayla kaç defa görüştüm bilmiyorum. Denetim yapın asgari belirlediğiniz ücreti vermiyorsa yeterliliğini elinden alın dedim. Bizim böyle yetkimiz yok dediler.
  Bakanlıkla iş birliği içerisine girin bilmem kaç bin üye çevre mühendisiniz var kullanın bu gücü her türlü desteği varmessek o zaman ne isterseniz diyin bize dedim. Mail atın cuma günü toplantı var değerlendirip size dönelim dediler herhangi bir dönüş olmadı.
  Peki oda bize nasıl destek veriyor diye sordum. dava açarsanız mahkeme masraflarını karşılıyoruz dediler. İnsan çalıştığı yeri nasıl mahkemeye verir yada mahkemeye verdikten sonra nasıl orada çalışır nasıl patronlarının yüzüne bakar dedim. Neyapalım beyefendi elimizden başka birşey gelmiyor dediler.
   
 20. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  zaten benim aldığım maaş 1000 tl tmmob ile sgk anlaşmış aslında bu kadar almam gerek diye bir dava konusu oluşturulamaz.Saçmalamışlar :) ancak maaşınız üzerinden sgk nız yatmıyorsa, ki bunu da kanıtlayacak elinizde işveren, yada işyeri onaylı tek bir makbuz bile varsa işiniz ÇSGB ile olacaktır.Bu noktadan sonra mahkeme masrafını karşılıyoruz derlerse koşarak uzaklaşın hiçbirşey bilmiyorlar, bu mahkemede hiç bir masrafınız olmayacaktır, olursa da işverenenize bunu paşa paşa ödetirler.Geriye dönük eksik bütün ödemeleriniz tarafınıza da yapılır.Denedim oluyor, olmaz olmaz demeyin :)
   
  Burak Dumlu bunu beğendi.