• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Asgari ücretimiz!

Sinan Bakır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Arıtsan Çevre
TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre SGK bildirimine esas olacak mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücreti 2014 yılı için brüt 2800 TL olarak belirlendi.

TMMOB Yönetim Kurulu, 7 Aralık 2013 tarihli toplantısında mühendis, mimar ve şehir plancısı asgari ücretinin 2014 yılı için brüt 2800 TL olarak belirlenmesine karar verdi.

oda sana en az kaç tl maaş almalısın diye fiyatı söylemiş. bundan sonrasındaki işlemlerin bir kısmı size kalmış. odaya yüklenin ama bize ait olan suçları da göz ardı etmeyin. eğer maaş hakkımızı nasıl arayacağız diyede buraya yazarsanız hiç çevre görevlisi ünvanını nasıl kaldıracağız diyede debelenmeyin.

@yara_bandi
İyi kide söylemiş, bizde odaya bu yüzden aidat veriyoruz dimi :ckskc: Heryıl büro tescil belgelerini yenilerken neden çalışanların sgk dökümleri istenmiyor çünkü oda çalışanlarıda böyle müh. çalıştırmıyor o yüzden @Burak Dumlu, @Emine Erdem katılıorum istersen 10000 olsun denetim yoksa beni ve bir çok mühendis kardeşimim bu durum ilgilendirmez.:cool:

@Yasemin Aslantürk
Patronlarda sizi ezmeye devam eder. Bu konuda odaya baskı yapacak olan sizlersiniz. Patronlar bu konuda odaya baskı yapmaz. Büro tescil belgesinde isimlerinizin yazıp yazmaması çok önemli değil. Denetim mekanizmasına daha farklı çözümler getirip odaya sizlerin yön vermesi lazım. @Tolga Gül beyler şirketlerinde uygulatmış. sizlerde yapabilirsiniz. maaş sözleşmesini imzalarken oda yanınızda duramaz ki. illa denetim olmasına gerek yok bazı konularda. sizlerin dik durmanız lazım.

@yara_bandi

Bir yerde bir haksızlık gördüğünde elinle müdahale et,...
Elinle gücün yetmiyorsa dilinle müdahale et,
Dilinle de gücün yetmiyorsa kalbinle buğz et;
Ki buğz imanın en zayıf tarafıdır..

Patronlarda sizi ezmeye devam eder. Bu konuda odaya baskı yapacak olan sizlersiniz.Ben hakkım olan maaş aıyorum çok şükür,diğer arkadaşlarımı düşünerek böyle söyledim, odaya baskıda sizde katılsanız ;)
Büro tescil belgesinde isimlerinizin yazıp yazmaması çok önemli değil. Denetim mekanizmasına daha farklı çözümler getirip odaya sizlerin yön vermesi lazım. buro tescil belgesi gördünüz mü hiç :ckskc:eek:daya firmaların her yıl onaylattıkları tek evrak bu ondan dedim
maaş sözleşmesini imzalarken oda yanınızda duramaz ki. neden duramaz..... durmuyacaksa denetim yapmıyacaksa brüt şukadar oldu , yok şu kadar arttı reklam haber yapmasın
:tskler: iyi çalışmlar.

Simdi yeni mezun olmus bir muhendis, isveren icin adeta " sudan cikmis bir balik" gibidir. Yeni mezun olmus bir muhendisin herhangi bir "iş tecrübesi" olmadığı için bu durum, işveren için bulunmaz bir kozdur.

"Benim verecegim ücretle çalışmaktan başka bir seçeneğin yok. Iş tecrübesi kazanana kadar bu ücretle idare etmekten başka bir caren de yok."

diyerek, kendince mantıklı bir tez ortaya koyan işverenler; şartlar bu şekilde oldukça uzun süre de hakli kalacaklardir.

'Tam zamanlı çevre görevlisi bulundurmalıdır' yazan yönetmeliği hazırlayan saygıdeğer bakanlığım, bir de bunun üzerine çevre görevlisi tek firmada, tek görevde çalışmak zorunda diyen bakanlığım yapsana bir sistem; maaş bodrolarımızın işveren tarafından sisteme yüklemek zorunda kalacağı.Ya da eklesene noter tastikli işe giriş bildirgesi olmazsa mühendisinin, yönetmeliklerde emrettiğim şartı yerine getirmemişsin sayarım diye.TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolünü o zaman kaydadeğer bulurum.

@Yasemin Aslantürk
Büro tescil belgesi ile işim olmaz. Üzerinde kim yazılıymış, kaç kişi yazılıymış bana ne.. büyük bir şirket düşünün ve şirkette 200 çevre mühendisi çalışsın. 200 kişinin ismini buraya tek tek mi yazacağız.
yeni çıkan yönetmelikte oda üyeliği istiyor çevre görevlisi belgesi için. bu belgenin yenilenmesi sırasında oda asgari ücret tarfisinin uygulanmasını neden istemiyorsunuz?
oda toplantısında bunu dile getirenlerden biriyim. ama odaya hem üye olma hem gel odayı şikayet et olmaz. odaya bende üyeyim paramı veriyorum ama çatır çatırda lafımı odaya söylüyorum. onlar benden birşey istediklerinde yapıyorum. bana ne demiyorum.

Ben bu konuda odayla kaç defa görüştüm bilmiyorum. Denetim yapın asgari belirlediğiniz ücreti vermiyorsa yeterliliğini elinden alın dedim. Bizim böyle yetkimiz yok dediler.
Bakanlıkla iş birliği içerisine girin bilmem kaç bin üye çevre mühendisiniz var kullanın bu gücü her türlü desteği varmessek o zaman ne isterseniz diyin bize dedim. Mail atın cuma günü toplantı var değerlendirip size dönelim dediler herhangi bir dönüş olmadı.
Peki oda bize nasıl destek veriyor diye sordum. dava açarsanız mahkeme masraflarını karşılıyoruz dediler. İnsan çalıştığı yeri nasıl mahkemeye verir yada mahkemeye verdikten sonra nasıl orada çalışır nasıl patronlarının yüzüne bakar dedim. Neyapalım beyefendi elimizden başka birşey gelmiyor dediler.

@Burak Dumlu
zaten benim aldığım maaş 1000 tl tmmob ile sgk anlaşmış aslında bu kadar almam gerek diye bir dava konusu oluşturulamaz.Saçmalamışlar :) ancak maaşınız üzerinden sgk nız yatmıyorsa, ki bunu da kanıtlayacak elinizde işveren, yada işyeri onaylı tek bir makbuz bile varsa işiniz ÇSGB ile olacaktır.Bu noktadan sonra mahkeme masrafını karşılıyoruz derlerse koşarak uzaklaşın hiçbirşey bilmiyorlar, bu mahkemede hiç bir masrafınız olmayacaktır, olursa da işverenenize bunu paşa paşa ödetirler.Geriye dönük eksik bütün ödemeleriniz tarafınıza da yapılır.Denedim oluyor, olmaz olmaz demeyin :)