Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Asidite Tayini

Konu, 'Analizler ve Deneyler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

ASİDİTE TAYİNİ

1. DENEYİN AMACI

Deney numunesinde farklı asidik türlerinin tespiti amaçlanmaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ

Asidite, suyun bazı nötralize etme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Doğal sular büyük ölçüde zayıf asitler içerirler. Zayıf asitlerin en önemlisi karbonik asittir. Karbonik asitin titrasyon eğrisi incelendiği zaman pH dönüm noktasına pH=8,2–8,3'den önce ulaşmadığı görülür. Buna göre pH=8,2–8,3'den az olan tüm suların asidite içerdiği söylenebilir. pH'sı 4,5–8,3 arasında olan suların asiditesine "Fenol Ftalein Asiditesi", pH'sı 4,5'dan küçük olan suların asiditesine ise "Metil Oranj Asiditesi" denir. Metil oranj asiditesi mineral asitlerden ileri gelir.
    Asidite parametresi en çok doğal sularla atıksuların korozif özelliklerinin belirlenmesinde kullanılır.

Devamı Ektedir

Ekli Dosyalar:

2. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Çevre Mühendisliği açısından önemine buradaki bilgilere ek olarak başka ne söyleyebiliriz? Rapor hazırlamam lazım da asidite ile ilgili...

3. A.Kimyager

A.Kimyager CMNet Üyesi

oda sizin çevre müh. tecrübelerinize kalmış :) bilgiler bi rapor için yeterli gibi

4. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

tşk ederim :) henüz 2.sınıf öğrencisiyim o yüzden pek bir tecrübem yok ama yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

5. Burcu Yıldırım

Burcu Yıldırım CMNet Üyesi

Rapor hazırlama süreniz bitmediyse rapor örneği gönderebilirim.Bende 2. sınıfım lab. raporları elimde mevcut istediğiniz var mı ?

Fatih Özcan bunu beğendi.
  6. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Alkalinite ve sülfür tayini raporları varsa iyi olur aslında düşünceniz için çok teşekkür ederimm :) asidite raporunu hazırladım ama daha vermedik hocaya

7. Burcu Yıldırım

Rica ederim. İstediğiniz bir şey olursa yardımcı olurum. :) Asidite deneyi ve belki lazım olur diye asidimetri deneyinide ekledim. Biz alkalinite ve asiditeyi aynı raporda hazırlamıştık ama yorum ve hesapları ayrı. İnşallah yararı olur. Sülfat deneyini bulamadım bende tam halini arkadaşımdan rica ettim. Gönderince eklerim.

Ekli Dosyalar:

8. Enise A.

Enise A. CMNet Üyesi

Çok ama çok teşekkür ederim ya çok mutlu ettiniz beni ve çok yardımcı oldunuz :)

9. Burcu Yıldırım

Rica ederim. Ne demek :) İşinize yaramasına çok mutlu oldum. :)

10. erva

erva CMNet Üyesi

karbondioksit ve mineraller suda çözününce asit oluştururlar diyebilirim basit bi mantıkla
    CO2+H2O =H2CO3 gibi tepkimeleri asiditeyi arttırır olabilir sorunun cevabı.

11. Yeşil Aşkı

Yeşil Aşkı CMNet Üyesi

"Asidite Tayini" için farklı bir kaynak olması açısından bakabilirsiniz.

12. Hasan Hüseyin Gürsoy

Hasan Hüseyin Gürsoy CMNet Üyesi

Katı madde ve sertlik tayini raporları varsa elinizde bana da gönderebilir misiniz?

13. Sunay Acar

Sunay Acar CMNet Üyesi

(AxNx1000)/numune 50.000 yerine bazen 1000Li formül kullanılıyor. Burdaki 1000 nerden geliyor?

14. Rojin Şimşek

Rojin Şimşek CMNet Üyesi

Merhaba Alkaditenin Çevre Mühendisliği için önemini yazabilirmisiniz acaba ???

15. ibrahimhalil_s

ibrahimhalil_s CMNet Üyesi

selamun aleykum

çevre kimyası lab. dersi İTÜ final sorularını arıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

16. canaykar

canaykar CMNet Üyesi

merhabalar, asidite değeri formülündeki VxNx50000/ml numune formülünde ki 50000 sabiti nedir?

Asidite Tayini konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Azot Tayini

AZOT TAYİNİ ANLAM ve ÖNEMİ Azot ve azotlu maddeler, Çevre Mühendisliği’nin değişik ilgi alanlarında büyük bir öneme sahiptir. İçme ve kullanma suları ile yüzeysel suların ve kirlenmiş su kütlelerinin içerdiği çeşitli organik ve inorganik azotlu bileşikler ölçülerek, suyun kalitesi hakkında karar verilebilmektedir. Örneğin; içme suyunda amonyak bulunması, suda kısa bir süre önce olası bir...
  2. Fenol Tayini

Benzen hidrojenlerinden biri veya birkaçı yerine Hidroksil (OH) gruplarının girmesiyle türeyen bilesiklere fenoller denir. Fenol, karbolik asit veya hidroksil benzen de denilen, çok yönlü organik bir bilesiktir. Benzen molekülünden bir hidrojen çıkarılmasıyla geriye kalan köke (C6H5) alkil ismine izafeten "Fenil" ismi verilir. Fenil kökü, alkil kökünün tersine asitlestirici gruptur....
  3. Fosfor Tayini

Fosfor, temel besi maddelerinden biri olması nedeniyle canlı hayatında büyük önem taşımaktadır. Çevre Mühendisliği açısından en önemli fosfor bileşikleri ortofosfatlar, polifosfatlar ve organik fosfatlardır. Aşırı fosfor yüzey sularında ötrofikasyona neden olmaktadır. Fosfor bileşikleri kazan taşı oluşumu kontrolünde ve su getirmede korozyon kontrolünde kullanılmaktadır. Evsel atıksular;...
  4. Asidite

İçme suyularındaki asidite standartları mg CaCO3/L cinsinden hangi değerlerde olmalıdır çok acil bir cevap alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler
  5. Su kalitesi kontrolü asidite konusunda yardımm :(

acilen bir ödev yapmam gerekiyor (hem slayt hem word) internette de gerekli bilgileri bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. saü / 3 / cevre mühendisliği