Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Askerlik Kanunu değişti

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  TBMM Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.


  slide.jpg
  • Kanuna göre, her yıl 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında yapılan yoklama ile 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında yapılan son yoklama uygulamasına son verilecek.
  • Lise veya dengi okullar ile fakülte ve yüksek okullarda öğrenim görenlerin askerlikleri 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenecek.
  • Askere alma işlemleri Milli Savunma Bakanlığı 'nca yürütülecek.
  • Askerlik meclisleri günün gelişen koşullarında etkinliğini yitirdiğinden kaldırılacak.
  • Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.
  • Yoklama için askerlik şubesi, elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmeyenler veya kendiliğinden gelenler, asker hastanesinde muayene ettirilecek. Bu kişilere 100 TL idari para cezası verilecek.
  • Yoklama kaçağı, saklı ve bakayaları bilerek resmi veya özel hizmete alanlar Askeri Ceza Kanununa göre cezalandırılacak.
  • Fakülte veya yüksek okul bitiren kadın veya erkekler, muvazzaf subay olabilecek.
  • Muvazzaf subay ve astsubayların mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirildi.
  • Sözleşmeli 10 kişi ''Genelkurmay Başkanı danışmanı'' olarak çalıştırılabilecek.
  • TSK personeli de birinci derecenin dördüncü kademesine kadar yükselebilecek.
  • Atamalı ya da sözleşmeli olarak görevli sivil öğretim elemanları, TSK sosyal tesisleri ve kamu konutlarından subaylar gibi yararlanabilecek.
  • Suç işlediği ileri sürülen askeri hakimler yakalanamayacak, üzerleri, konutları ve araçları aranamayacak, sorguya çekilemeyecek.
  • Uzman jandarmalar 1. derecenin 4. kademesine kadar yükselebilecek.
  • Genelkurmay Başkanlığı'na, sivillerin askeri hastanelerden yararlanmadaki yüzde 10 oranını artırma yetkisi verildi.
  Kaynak : AA
   
 2. theroddi

  theroddi CMNet Üyesi

  arkadaşlar ben yüksek lisans öğrencisiyim ve yaşım 29 tecilim de 2014 de bitiyor. simdi benim askeremi gitmem gerekiyor.
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Mevcut tecillilere uygulanacağını sanmıyorum.
   
 4. theroddi

  theroddi CMNet Üyesi

  umarım bizi etkilemez ve doktora yaptığımız halde gene eskisi gibi tecil edebilirmiyiz yoksa doktora tecil icin geçerli değilmi?
   
Askerlik Kanunu değişti konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Askerlik görevi

  Arkadaşlar merhabalar, Askerlik görevim nedeni ile bir müddet aranızda olamayacağım. Bu yuzden bana gönderilen mesajlarda, e-maillerde aksamalar olabilir. Bu sebeple şimdiden cevaplanamayacak mesajlarınız için kusuruma bakmayın. Bu süre zarfında diğer yönetici arkadaşlarımla tüm sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. Hepiniz kendinize iyi bakın..
 2. Askerlik görevi

  Askerlik görevim nedeni ile bir süre kadar sitemizde yer alamıcam.. Özellikle ilk 3 aylık bölümde..benim yetkili olduğum forum içerisinde hertürlü konudaki görüş istek ve düşüncelerinizi diğer yönetici arkadaşlarıma bildiriniz.. size yardımcı olucaklardır.. Özelliklede adaşım; Tarık Can'a yüklenebilirsiniz.. :) 12.12.2009 tarihiyle; DAĞ.KOMD.OKL.VE EĞT.MRK.K.LIĞI EĞİRDİR ISPARTA da vatani...
 3. Sloganımız değişti

  Sayın yönetici arkadaşlarım, Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama sloganımız değişti. bundan sonraki sloganımız "Çevre Sektörünün İ$ ve Sosyal Ağı" dır. Lütfen sizde her yerde bu şekilde lanse ediniz ve ettiriniz. Sitenin konsepti açısından son dönemece girdiğimizi bildirmek istiyorum. Artık amacımız budur. Çevre sektöründe öncülük yapmak fakat bu sizlerin yardımı olmadan olmayacak bir...
 4. Iş güvenliği uzmanı olabilecekler değişti!

  Şuanki düzenleme göre sadece mühendis, mimar veya teknik eleman unvanını (tekniköğretmen, fizikçi, kimyager) alanlar iş güvenliğiuzmanı olabilmektedir. Kabul edilen önergeyle, 1- ÇalışmaveSosyalGüvenlikBakanlığıileSGK'da müfettiş olanlar 2- Sadecemimarunvanınıalanlar değil tümmimarlıkfakültesimezunları 3- Biyologlar işgüvenliğiuzmanıolabilecektir. İŞTE MECLİSİN DÜN GECE YARISI KABUL ETTİKLERİ...