Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ASKİ laboratuvar stajı

Konu, 'Staj İmkanları' kısmında kayra... tarafından paylaşıldı.

 1. kayra...

  kayra... CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  Sizlerden bu yaz yapıcağım ASKİ laboratuvar stajım için yardımlarınızı istiyorum. Neler yapmam gerektiği, nasıl çalıştırdıkları, genelde hangi konular üzerinde durdukları,hangi deneyler üzerinde durdukları, gibi bir çok şeyi merak ediyorum bana ASKİ de staj görmüş yada bu konuda bir fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? pazartesi stajıma başlıcam lütfen ... şimdiden teşekkür ederim.:)
   
 2. Mustafa K.

  Mustafa K. CMNet Üyesi

  Stajınızda başarılar. Ben İskide yapmıştım. Aski'de de benzerdir. Lab. stajı olduğu için muhtemelen 1 veya 2 kez tesis gezdirilir geri kalan günlerde lab. da geçer. KOI , BOI , AKM , Sülfat , Azot Fosfor Giderimi vs. bir çok deney yapılır. Bütün bunlar 10 günlük süreçte yapılır. Geri kalan günlerde yapılan işlemler tekrarlanır. Veya günlere yayılır. Genelde koi ve akm her gün rutin yapılır. Neyi nasıl yapmanız gerektiği hususunda başınızda bulunacak kişi zaten yönlendirecektir. Umarım verimli bir staj dönemi geçirirsiniz.
   
 3. kayra...

  kayra... CMNet Üyesi

   
 4. kayra...

  kayra... CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim yardımcı oldunuz. Bncede umarım verimli bi staj olur.
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Öncelikle sakin ol gerisi kendiliğinden gelir.Staj kurdu olur çıkarsın.Başarılar :)
   
 6. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

  merhabalar bende bu yaz iskide yapacağım, giyim konusunda çok tedirginim nasıl giyinmemiz gerek :(
   
 7. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  bende laboratuarda staj yaptım ve hep önlükle iş yapıyorduk bu yuzden ne gıyersek gıyelım önlük zaten kapatıyordu:) bu yuzden rahat gıyınıyordum ama ilk gün ortama bakmak için ne çok klasik ol nede cok spor derim:)
   
 8. Mustafa K.

  Mustafa K. CMNet Üyesi

  özel bir çabaya gerek yok eşofman falan tabiki olmazda normal kıyafetler yeterli olacaktır.
   
 9. Kübra Ertaş

  Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

  tesekkür ederim ilk stajımda düzgün olayım telaşı işte :)
   
 10. Mustafa K.

  Mustafa K. CMNet Üyesi

  aynen kübra hanım siz en iyi şekilde gidinde dikkat edin kimyasal damlamasın ama :)
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Aski merkez laboratuvarında mı yapacaksınız? İvedik İçme suyu ve Tatlar Atıksu Arıtma tesisi laboratuvarlarını gezmiştik. Verimli geçebiliyor. Siz ne kadar verim almak isterseniz o kadar size de verirler :) Tüm analizleri yavaş yavaş yapıyorsunuz. Arkadaşların dediği gibi sürekli önlük giyinmeniz gerekiyor. Zamanla herşey rutin oluyor ama siz diretin diğer tesisleri de gezdirsinler :))
   
 12. kayra...

  kayra... CMNet Üyesi

  Bu sorduğunuz soruları bugün öğrendim :) ASKİ merkez laboratuvarında yapıyorum bu hafta bakteriyoloji,sonraki hafta temiz su,sonraki 2 hafta atıksu da yapıyorum.Bu hafta bakteriyolojiye sadece 2 gün gidicem diğer günler gidemiyorum çünkü çok kalabalık olduğumuz için hepimizi alamıyolar .Bizi de götürceklermiş ivedik içme suyu ve tatlar atıksu arıtmaya başka tesisleri de gezdiririz dediler umarım dediklerini yaparlar :) Bu arada bakteriyoloji lab. da tavsiye edebileceğiniz(bunu yapsan daha iyi öğrenirsin,şunu yapmasan daha iyi öğrenirsin gibi ) tecrübelerinizden paylaşmak istediğiniz varsa bu haftaki 2 günümü daha verimli geçirebilirim:)Şimdiden teşekkürler...
   
 13. kayra...

  kayra... CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim inşllah Ali Osman bey:)
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  Rica ederim. Ben atıksu da çok uzun süre kalmıştım:) Şunu yap, bunu yap demekten ziyade, her şeyi öğren ve kendin yap diyeceğim :) Sanırım bu şekilde daha faydalı olur ;) Merkez Lab. da Mehmet Bey vardı, çok değerli biri benim için.. İnşallah diğer tesisleri de gezme şansın olur, çok faydalı olduğuna inanıyorum. Klasik bir sonla cümlelerimi bitiriyor, başarılar diliyorum :)
   
 15. cnbzidris

  cnbzidris CMNet Üyesi

  ben de 15 tatilde aski de staj yapmayı düşünüyorum...nerelerle irtibata geçmem gerekir...bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
   
 16. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Biz 3 hafta merkez lab. da 2 hafta İvedik içme suyu arıtma tesisinde 1 hafta da Tatlar atıksu arıtma tesisinde staj yapmıştık.
  Merkez lab. çok verimli geçmemişti temiz suya hiç almadılar bizi. sızıntı suyu olarak gelen suların analizini yapıyorduk, temiz su mu yoksa atıksu mu olduğunu belirliyorduk.
  İvedik içme suyu arıtma tesisnde 2 günde tesisi prosesi kavrarsın. diğer günlerde lab. da yapacağın analizler çok faaydalı olur. Aşağı yukarı her analizi yaparsın. Ben bizzat damacana suyun bile parametrelerine bakmıştım sağlıyor mu diye :)
  Tatlar atıksu arıtma tesisine uzak olduğu için 1 gün gitmiştik ASKİ nin servisiyle. İvedik ve merkez lab a kendi imkanlarınla gidiyorsun.
   
 17. Doğuş Aytekin

  Doğuş Aytekin CMNet Üyesi

  bende bu yaz askide düşünüyorum staj yapmayı memnun kaldınız mı? stajı nerede yaptınız 4 tane lab yeri gözüküyor ?
   
 18. kayra...

  kayra... CMNet Üyesi

  stajdan kısmen memun kaldım çünkü merkez lab. da bakteriyoloji, temiz su ve atıksu da yaptım. Analizi yapılması gereken sular hazır olarak geliyordu biz sadece analizini yapıyorduk.Tesis göremediğim için açıkcası bu seneki derslerimde biraz da olsa sıkıntı yaşadım. Size tavsiyem lab. stajı için gayet iyi bi yer ama aynı zamanda bir haftanızı ivedik arıtma tesisinde de yapmak istediğinizi belirtmeniz olur. Bu şekilde stajınız verimli geçebilir.
   
ASKİ laboratuvar stajı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ASKİ-arıtma tesisi işletme sorunları

  Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi Tanıtımı Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, kent merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta, Sincan ilçesi Tatlar Köyü yakınında kurulmuş olup 1.Ağustos.1997 yılında işletmeye açılmıştır. Tesis kuru havalarda günde 765.000 m3, yağışlı havalarda 1.530.000 m3 atıksuyu arıtacak kapasitede olup, Tesise gelen atıksudaki organik kirlilik (biyokimyasal oksijen ihtiyacı,...
 2. lab. stajı mı tesis stajı mı?

  Ben çevre mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu yaz döneminde 30 iş günü staj yapmam gerekiyor. Okulum lab. stajı olsun ya da işletme stajı olsun gibi bir zorunluluk koymuyor. Ben İSKİ'ye başvurmayı düşünüyorum ama orada lab. stajı mı yapsam yoksa tesiste mi yapsam karar veremiyorum. 2. sınıf öğrencilerine lab. stajı öneriliyor ama İSKİ ye seçilmek zor ve seçilirsem seçilmişken 30 günü de lab....
 3. Çevre mühendisinin aşkı

  Çevre Mühendisinin Aşkı :asik: Sondaj açtım kalbine nerede aşk suyun ? Emme basıncım düştü yoksa paslandı mı motorun ? Vantuz taktım tepeye yine hava yaptı borun Güzergah çok çetin maslak ile kalmaz sorun İsalem gibi cazibelisin aman kurumasın kuyun. Şair : Talha TAFLIOĞLU 22 Mart 2011
 4. Çevre mühendisinin aşkı (anonim)

  Birer difüzör olmak vardı seninle Bir havuz tabanında yan yana Ya da ayni savakta iki üçgen diş Ne bir dalgıç perde ayırsın bizi Ne de bir çamur sıyırıcı Çökeceksek birlikte çökelim demiştik Bir havuzun derinliğine... Ama yinede beraber olamazdık Ben zavallı bir laminer akim iken Sen ise hep türbülanslıydın Reynold sayılarımız bile farklıydı Ben ne korozif maddeler gördüm Sen...
 5. İstanbul'da Laboratuvar stajı yapabileceğim bir yer arıyorum

  İstanbul 'da ikamet ediyorum. Atatürk Üniversitesi çevre mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Yazın kendimi geliştirebileceğim, bilgilerime ve tecrübelerime yenilerini ekleyebileceğim, mesleki anlamda yeni bilgiler de deneyimler kazanabileceğim staj yeri arıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.